Pártnál sokkal több

2012. június 28., csütörtök, Máról holnapra

Az erdélyi magyarság egy-egy számottevő, demográfiailag és kulturálisan is igazán életképesnek nevezhető csoportja él Szatmár­németiben, hasonlóképpen Nagy­vára­don. Több tízezer lelket számláló, tagolt társadalmat alkotó, két emberi kommunitás, amely egyházakat, oktatási hálózatot, saját művelődési életet, gazdasági vállalatokat képes fenn­tartani, melynek biztosan van jövője.

A mostani helyhatósági választások nyomán e két közösséget nagy veszteség sújtotta: városai szűkebb körű vezetőségéből képviselői kimaradtak. Idézek a szatmárnémeti tudósításból, de előbb bocsássuk előre: Szatmár­németi magyarsága nyolc éven át polgármestert és alpolgármestert is adott a városnak. Mi történt minap?„Mivel a 23 tanácstagból 21 volt jelen, ez azt jelentette, hogy legkevesebb 11 szavazatra volt szükség ahhoz, hogy valaki alpolgármesteri tisztséget szerezzen. Az RMDSZ két jelöltet is megnevezett, ám ők csak 8–8 szavazatot kaptak – tehát az RMDSZ frakciójának szavazatait. Ezzel szemben az USL két jelöltje 13–13 voksot gyűjtött be – azaz koalíciós társai mellett Nicolae Suta, a PDL két tanácstagja közül egyedüliként jelen lévő tanácstagjáét is. Nem okozott gondot az sem, hogy a két alpolgármesternek semmiféle tapasztalata nincs az adminisztrációban.” Az eredmény természetesen nem érte meglepetésként a magyarokat – írja tudósító –, annak ellenére, hogy a titkos szavazás előtt egyik tanácstagjuk megpróbált a román kollégák lelkére beszélni, és emlékeztette őket: 2004-ben, amikor a magyarság abszolút többséget szer­zett a városi tanácsban, ­két alpolgármesteri tisztséget is adott a románságnak. Négy évvel később szintén biztosított egy alpolgármestert az ellenzéki liberális pártnak. „Méltá­ny­talanság a város lakosságának közel 40 százalékát képviselet nélkül hagyni” – jelentette ki. Mindhiába!
A tudósítás által megragadott drámai fordulat mélyen bevilágít abba, milyen törékeny az erdélyi magyarság mai státusa, s mennyire szűkmarkú vele szemben a mai állampolitikai berendezkedés. A városvezetők megválasztását pártlogika és -törvény szabályozza. Nép­csoportunk, annak szatmárnémeti része azonban nem párttagok gyülekezete, nem egy vagy több párt szavazóinak puszta tábora, hanem külön nemzeti közösség, melynek súlyát, jogát a vezetésben való részvételtől nem lehet csupán holmi szavazataránytól függővé tenni. Népünk ilyen értelemben nem leváltható, nem négy évre szól mandátuma. Nem megengedhető tehát, hogy elüssék az őt minden körülmények közt megillető polgármesteri vagy alpolgármesteri, esetleg magyar közösségvezetői helytől, melynek ott kellene szerepelnie a közigazgatási struktúrákban.
Amíg holmi pártpolitikai széljárástól függ elidegeníthetetlen népi jogaink gyakorlása, addig nemzeti közösségi jogaink megcsonkított mivoltára, a hazai demokrácia diszkriminatív voltára derül ismételten fény minden ilyen eseménykor.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2012-06-28: Közélet - Fekete Réka:

Hétfőtől elektronikus receptet is írnak

A háromszéki családorvosok és a patikusok nagy része felkészült az elektronikus receptek felírására, illetve fogadására, az egészségbiztosítási pénztárnál sem lesz fennakadás – állítják –, de a kórházakban sok még a tennivaló, nem lesz könnyű az átállás. Hétfőtől párhuzamosan működik a régi és az új rendszer, de csak azok az orvosok írhatnak fel új típusú recepteket, akiknek van elektronikus aláírásuk.
2012-06-28: Közélet - :

Nem számolják fel az MPP-t

A bukaresti főügyészség nem intézkedett az MPP megszüntetése érde­kében – közölte a nyomozó hatóság. Kovács Péter, az RMDSZ főtitkára egy hete vetette fel, hogy a párttörvény értelmében feloszlatható az a párt, amelyik két egymást követő választáson nem szerez legkevesebb ötvenezer szavazatot.