A Dâmboviţa-parti politikusok mérhetetlen becsvággyal párosuló hatalomvágyának köszönhetően igazán nem mondhatja senki, hogy a nyári uborkaszezonban unalmas lenne a politikai élet. Szcénái a halhatatlan Caragialét idézik, s azt a szintén örök érvényű megállapítást igazolják, miszerint itt Kelet kapujában vagyunk, ahol semmit sem vesznek komolyan.
A politikusok sem, természetesen politikai ellenfeleik lejáratásán, sárba tiprásán kívül. Csak úgy villognak a nap tébolyító fényében a korántsem képzeletbeli csatabárdok, s az elmúlt és az elkövetkező hetek tanulságai egyetlen felszólító mondatban foglalhatók össze: „Mongyon le!” Mármint a plágiumváddal gyanúsítható és az alkotmánybíróság határozatait semmibe vevő miniszterelnök, a hatalmával visszaélő, bajkeverő államfő. De „mongyon le” Laura Codruţa Kövesi főügyész is, akit szintén plagizálással és hivatali visszaélésekkel gyanúsítanak a kormánypárti politikusok (Abszurdisztánban, ha egyszer valami divatba jön, akkor divatba jön!), mondjanak le az illegitim alkotmánybírák, harsogja az ambiciózus és bosszúálló igazságügyi miniszter, mondjanak le a Korrupcióellenes Ügyészség hivatali hatalmukkal visszaélő vezetői, s úgy egyáltalán, mindenki mondjon le. Rendezi lassan sorait a csúfosan megbukott Demokrata Liberális Párt is, agilis európai parlamenti képviselői – Monica Macovei és Traian Ungureanu – a múlt héten minősíthetetlen, rágalmaktól csöpögő nyilatkozataikban bizonyították, milyen lehet ma az ellenzékbe szoruló párt szerepe, s hét végén a párt új, frissen megválasztott elnöke, Vasile Blaga is mindenért a hatvan napja működő szociál-liberális kormányt vádolta.
Legújabban pedig a plágiumvádakat hevesen visszautasító Victor Ponta jött azzal, a Caragiale darabjaiba illő fényes javaslattal, hogy a válság megoldását az jelentené, ha mindketten, ő is és az államfő is lemondanának, s kiírnák az előrehozott választásokat. A javaslat amellett, hogy komikus és abszurd, álságos is, hiszen a szociál-liberális koalíció emberi számítások szerint hatalmas fölénnyel nyeri a választásokat, s visszaültetheti őt a kormányfői székbe, míg Băsescu – mandátuma lejártával – elvonulhat a pusztába. De megnyugodhatunk, oda is érte mennek majd az időközben megújított és átszervezett Korrupcióellenes Ügyészség buzgómócsing ügyészei, hiszen vád ellene is akad éppen elég, a flotta eladásától a villája megvásárlásáig, s akkor azt bizonyíthatja a jeles szervezet, hogy Abszurdisztánban nemcsak egy volt kormányfőt, de egy volt államelnököt is el lehet ítélni.
A helyzet reménytelen, de nem komoly.