Magyar tükör

2012. július 3., kedd, Világfigyelő

Az elmúlt napokban tetőzött a kánikula, és sorra dőltek meg a napi minimum hőmérsékleti rekordok, például vasárnap hajnalban Budapesten 24,3 fokot mértek, erre még nem volt példa, és előreláthatólag 25 fok lesz az országos napi legalacsonyabb hőmérséklet.

Az előrejelzések szerint a hőség hét végéig tart, és a Duna–Tisza közén 39–40 fokot is mérhetnek, ami azt jelenti, hogy a veszélyes UV sugárzás is extrém méreteket ölthet. * Július elsejétől új időszámítás kezdődött a magyar egészségügyben. A változások sorát az új ellátási rend bevezetése nyitja meg: a kórházi dolgozók csak a munkáltatók beleegyezésével fogadhatják el a hálapénzt. * Július elsejével lépett hatályba az ágazati dolgozók bérrendezéséről szóló jogszabály is. Minden érdekelt, a munkáltatók, az egészségügyben dolgozók, a kormány szakpolitikusai is elismerik, hogy bérrendezésre szükség van, hiszen Magyar­országon a szomszédos országokhoz, például Szlovákiához vagy Lengyelországhoz képest is alacsonyak a bérek, s ez gerjeszti az egyre nagyobb arányokat öltő orvos- és ápolóelvándorlást is. Különösen nehéz helyzetben vannak a pályakezdő orvosok. * Július elsejétől új struktúra szerint működik a magyar egészségügy, az ÁNTSZ oly módon határozza meg az egészségügyi szolgáltatók területi ellátási kötelezettségeit, hogy az országban ne lehessen lefedetlen térség. A betegeknek továbbra is a háziorvosaikat kell felkeresniük, de a beutalási rend ismeretében a megfelelő intézménybe irányítják őket, ami az ország számos vidékén fennakadásokat és nehézségeket okozhat, némely települések lakóinak órákig kell utazniuk a számukra kijelölt kórházakba. * E hónaptól több jogszabály is változott. A kulturális és örökségvédelmi törvény módosításának egyes részletei július elsejétől hatályosak, ami a múzeum-összevonásokkal új helyzetet teremt. Az országgyűlés korábbi döntése értelmében létrejön a kormánytisztviselők érdek-képviseleti köztestülete, a ma­gyar köztestületi kar és a kor­mány­tisztviselők panasztestülete, a Kormánytiszt­viselői Döntő­bizott­ság. * A Kúria bírái teljes ülésen érté­kelik az elnökhelyettesi posztra beérkezett pályázatokat, a főbíró, aki a jelölteket már korábban meghallgatta, ezt követően dönt arról, hogy kit terjeszt fel kinevezésre a köztársasági elnökhöz – írja a Népszabadság. Az elnökhelyettesi poszt különben január óta betöltetlen. A lap szerint az alkotmánybíróság és a strasbourgi emberi jogi bizottság későbbi döntése nyomán előállhat olyan helyzet, amelyben az újonnan kinevezett bírók – hiszen hatályba lép a nyugdíjkorhatár, amely kötelezi a hatvankettedik életévüket betöltő bírákat, hogy kérjék nyugdíjaztatásukat – illegitimnek bizonyulhatnak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 186
szavazógép
2012-07-03: Világfigyelő - :

Koszovó a függetlenség útján

Megszűnik Koszovó ellenőrzött függetlensége, a fiatal állam szeptembertől elnyeri teljes szuverenitását – közölte tegnap Bécsben a Koszovó függetlenségét támogató Nemzetközi Irányító Csoport (ISG). A felügyeletet gyakorló Nemzetközi Civil Iroda (ICO) az ISG döntése nyomán szeptemberben befejezi tevékenységét.
 
2012-07-03: Világfigyelő - Szekeres Attila:

Röviden

Leszavazták a kezdeményezést
Az Európai Parlamentben dolgozó magyar néppárti képviselőcsoport elfogadhatatlannak tartja, hogy az EP baloldali többsége nem hajlandó vitát folytatni a Romániában kialakult helyzetről. A baloldali EP-képviselők tegnap leszavazták azt a kezdeményezést, amelynek alapján plenáris vitára került volna sor Strasbourgban a bukaresti balliberális kormány vitatott intézkedéseiről.