Szupernóva-robbanás az Angolszász krónikában?

2012. július 4., szerda, Magazin

Szupernóva-robbanást írhatott le az óangol nyelven írt Angolszász krónika, amelynek 774. évi bejegyzése szerint Britannia egét napnyugta után „baljós vörös feszület” uralta. Csillagászok szerint a felrobbant szupernóva magyarázatot adhat arra a rejtélyre, hogy az adott időben a világ túlsó felén, Japánban miért volt olyan magas a 14-es szénizotóp (C14) szintje a fák évgyűrűiben – olvasható a Space.com (www.space.com) űrkutatási hírportálon.
 

Az összefüggést Jonathan Allen, a Kaliforniai Egyetem Santa Cruz-i campusának biokémikus-hallgatója fedezte fel, miután meghallgatta japán tudósok előadását arról, hogy a C14-szint megmagyarázhatatlan kiugrásának nyomát jelzik a fák évgyűrűi a Kr. u. 774–775-ös évekből. A tudósok azt feltételezték, hogy a kiugróan magas C14-szint a légkör felső rétegeiben magas energiájú kozmikus sugárzás eredménye. A kutatók azonban nem találtak semmilyen, a Kr. u. 770-es évekből származó feljegyzést, amely szupernóva-robbanásról számolt volna be. Ugyan­akkor egy ilyen erős sugárzást eredményező robbanást mindenképpen látni kellett a Földön. A történelem iránt érdeklődő Jonathan Allen a Google-kereső segítségével végigment az Angolszász krónika angol fordításán, amelyben megtalálta a 774-ből származó bejegyzést. Utóbbi arról számol be, hogy „ebben az évben napnyugta után vörös feszület jelent meg az égbolton”. Arra gondoltam, hogy ez csakis valamilyen csillagászati esemény lehetett – magyarázta Jonathan Allen. Donald Olson, a Texasi Állami Egyetem történelmi csillagászat iránt érdeklődő fizikusa viszont arra figyelmeztet, hogy nehéz egyértelműen értelmezni a korai krónikákat. A tudós szerint az is lehetséges, hogy a lemenő Nap sugarai a magas légrétegekben képződött jégkristályokat világíthatták meg vízszintes és függőleges fénypászmákkal, ez lehetett az a bizonyos vörös feszület.
Az Angolszász krónika óangol nyelven írt annalesek gyűjteménye, amely az angolszászok történetét beszéli el. A Római Birodalom britanniai uralmának végétől a normann hódítás évtizedeiig terjedő időszak eseményeinek egyik legfontosabb, sőt, legnagyobbrészt egyetlen írott történeti forrása. A krónika eredetije valószínűleg a 9. század végén a Wessexi Királyságban íródott, Nagy Alfréd uralkodása idején (871–899). Erről a példányról számos másolat készült, amelyeket angliai kolostorokba juttattak el, ezeket a későbbiekben a szerzetesek egymástól függetlenül frissítették, az egyiket még 1154-ben is. Az annalesek legkorábbi bejegyzése a Kr. e. 60. évről szól (ekkorra teszik Julius Caesar valójában Kr. e. 55-ben és 54-ben zajlott britanniai invázióinak dátumát). Az Angolszász krónikának kilenc – teljes vagy hiányos – kézirata maradt fenn.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 8
szavazógép
2012-07-04: Magazin - Józsa Lajos:

Erdély első előiskolájának alapítója

Gróf Lázár Lászlóné 1830-ban Kolozsváron adományokból és saját jövedelmének egy részéből előiskola felállítását kezdeményezte. A Kolozsvári Nemes Asszonyi Egyesület is lelkesen támogatta a kezdeményezőt, és 1830 őszétől oktatásban részesült harminc szegény sorsú kisgyermek. Erdély minden városát tájékoztatták a kolozsvári előiskola megépítéséről, Sepsiszentgyörgyöt is beleértve.
2012-07-04: Magazin - :

A Hold mögé „bújik” a Jupiter

A Naprendszer legnagyobb bolygója, a Jupiter, valamint holdrendszere július 15-én hajnalban égi kísérőnk, a Hold mögé „bújik”.