Május elejétől közel másfél százan vitték a maguk által szedett vagy vásárolt erdei gombát a sepsiszentgyörgyi központi piacon található ellenőrző pontra. A díjmentes szolgáltatást végző szakember tapasztalata szerint a helybeliek általában ismerik a gombákat, az ellenőrzés fontosságára azonban ismételten figyelmeztet, hogy elkerüljék a mérgezéseket.
Az utóbbi napokban keserűgombát, rókagombát, illetve olyan ritkaságot is vizsgált Zoltán Sándor gombaszakértő, mint a Sepsiszentgyörgy közelében gyűjtött, szép formájú, ehető tüskegomba. Bár szárazság van, most következik a gyilkos galóca szezonja – magyarázta a szakember, aki fokozott figyelemre inti a gombászókat: a csapadékmentes időben is termő, vidékünkön gyakran előforduló gyilkos galóca könnyen összetéveszthető a galambgombákkal, csiperkével, s megtörtént már, hogy az őzlábbal is összetévesztették. Saját biztonságunk érdekében javallott a begyűjtött példányok vizsgálata, a piaci ellenőrző pontnál pedig az azonosításban szakkönyvvel és színes szemléltető táblával is segíti a természetjárókat a gombaszakértő. A sepsiszentgyörgyi központi zöldségpiacon egyébként engedély birtokában csak ketten árusítanak erdei gombát is az asztaloknál, s azokat kötelezően ellenőriztetik.
Zoltán Sándor szerint ma már nincs pontos statisztika a hazai kórházakban a gombamérgezéses esetek számáról, holott erre szükség volna, s hasonlóan fontos lenne a már 2006-ban elkészült, de máig nem alkalmazott gombatörvény érvénybeléptetése, illetve szakemberek képzése is. A Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház fertőző osztályán idén még nem jegyeztek gombamérgezéses esetet, s az elmúlt évben sem volt példa hasonlóra – tájékoztatott érdeklődésünkre Pataki Annamária, az intézmény szóvivője.