Az elnök legmelegebb napja

2012. július 7., szombat, Máról holnapra

Egyik tizenkilenc, másik egy híján húsz. Vitathatatlan, Băsescu egyeduralomra törekedett, és vállalkozásához talált is két olyan miniszterelnököt és kormánykoalíciót, akik szolgalelkűen és zokszó nélkül átsinkófálták neki a hatalmat.

Ha memóriánkat kicsit megerőltetjük, eszünkbe jut, több mint három évig semmibe vette a parlamentet, az ellenzéket, valósággal csúfot űzött vezetőikből, s ha nagy ritkán konzultációra hívta, igyekezett földig alázni őket. Egyedül döntötte el, hogy a fizetések egynegyedét le kell vágni, s tervezte a nyugdíjasok megrövidítését, de az alkotmánybíróság közbeszólt, megvonatta az egészségügytől a pénzt, szétzilálta a szociális rendszert anélkül, hogy megreformáltatta volna. Sajátjait is csak annyira becsülte, amenynyire alázatos szolgái voltak, s az RMDSZ-t is csak azért tűrte meg a kormányban, mert rájuk volt utalva. Kiszámíthatatlan viselkedésével magyarázható az is, hogy Ungureanu bukása után Victor Pontát jelölte miniszterelnöknek. Csak találgathatjuk, milyen okból, milyen elképzeléssel, kiknek a megregulázásáért. De mint láttuk, törököt fogott.
Ám a másik oldal, a jelenlegi kormányzó pártszövetség is megéri a pénzét. Miután a helyhatósági választásokon túlgyőzték magukat, gyorsvonat sebességével – természetesen az igazságosságra, törvényességre hivatkozva –, olyan ütemben tették rá kezüket a legfontosabb intézményekre, hogy még az Európai Unió vezetői is hirtelen elfordították vigyázó szemüket Bu­dapestről, és aggódó tekintetüket Bu­karestre vetették.
Antonescu, aki amúgy kitűnő szónok, ez alkalommal nemcsak tüzes Băsescu-ellenes beszédével ragadta el meggyérült hallgatóságát, hanem azzal a bejelentésével is, ha a népszavazás visszajuttatja az államelnököt a Cotroceni-palotába, ő végképp felhagy a politikával. Zsarolván, akit lehetett. Az RMDSZ-frakció tagjai állítólag lelkiismeretük szerint szavaztak. De ki láthat bele egy-egy ember lelkiismeretébe?
Băsescu gyengécskén védekezett, ki-kiment egy-egy cigarettát elszívni, főleg, ha halálos ellenségei, mondjuk Antonescu vagy Tăriceanu állt a pulpituson. Már azt is híresztelni kezdték, hogy megelőzendő az újabb felfüggesztést, lemond, de végül is néhány, nemzetéért aggódó szóval búcsúzott. A parlament meg úgy döntött, ki kell költöznie a Cotroceni-palotából. Talán véglegesen. Következik a népszavazás.
És ha majd a nép is úgy akarja, élhetőbb lesz az ország nélküle?
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2012-07-07: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Több lovas az idei futamon (Egy hét múlva Székely Vágta)

Harmincnégy székelyföldi település neve­zett be az egy hét múlva esedékes Székely Vágtára. Az Óriáspince-tető másodjára lesz ott­hona a Nemzeti Vágta székelyföldi elő­fu­tamának. Tavalyhoz képest öttel több lovas vesz részt az idei futamon.
2012-07-07: Közélet - :

Ungureanu színre lép (Új jobboldali ernyőszervezet)

Mihai Răzvan Ungureanu volt miniszterelnök tegnap bejelentette a Jobbközép Polgári Kezdeményezés nevű ernyőszervezet megalakulását, amelyet a román jobboldal egyesítése reményében hozott létre.