CSAK TŐKÉS? Victor Ponta a Băsescu leváltása utáni zűrzavaros percekben azt tartotta fontosnak közölni, hogy a román igazságszolgáltatás döntéseit az égadta világon senki nem kérdőjelezi meg, csak Tőkés László EP-képviselő. A Mikó-perről van szó, s az új miniszterelnök megjegyzése teljes tájékozatlanságról vagy rosszindulatról tanúskodik. (Antena3)
MEGDÖBBENTŐ KÖZÖNY. Az RMDSZ szervezte EU-táborban megszavaztatták a fiatalokat arról, hogy szükség van-e területi, gazdasági önrendelkezésre a Székelyföldön, s kiderült, ezt a nemzedéket e kérdés egyáltalán nem foglalkoztatja. A szervezőkben úgymond egy világ omlott össze, s javasolják, hogy az RMDSZ hozzon létre ösztöndíjat, és jó pár fiatalt küldjön Dél-Tirolba, hogy lássák a terület különválása óta tapasztalható fejlődést. (Transindex)
AGGÓDNAK A FÜGGETLEN ALKOTMÁNYJOGÁSZOK. A Velencei Bizottsághoz fordul az Európa Tanács a román államelnök felfüggesztése kapcsán. A testület főtitkára, Thorbjorn Jagland kijelentette: aggasztónak tartják a román belpolitikai helyzetet, és arra kérik a Velencei Bizottságot, hogy vizsgálja ki, Traian Băsescu felfüggesztési eljárása összhangban áll-e a jogállam és a demokrácia elveivel. A Velencei Bizottság az Európa Tanács független alkotmányjogászokból álló tanácsadó szerve. (Realitatea)
WASHINGTON KORREKTSÉGET ÉS ÁTLÁTHATÓSÁGOT VÁR. Az Egyesült Államokat foglalkoztatják a legújabb romániai események, amelyek „a hatalmi ágak demokratikus egyensúlyát fenyegetik, és aláássák az olyan független intézményeket, mint az igazságszolgáltatás” – nyilatkozta Traian Băsescu államfő felfüggesztése után a State Department szóvivője, Victoria Nuland. Felhívják a román kormányt, hogy az államfő lehetséges menesztésével összefüggő folyamatot korrekt, átlátható módon bonyolítsák le, a jogállamiság és a demokratikus eszmék teljes tiszteletben tartásával – áll a közleményben. (Kolozsvári Rádió)
AZ ET ÉS AZ EP ELMARASZTAL. Bírálta Romániát máltai látogatásán az Európa Tanács elnöke. Herman Van Rompuy a nyilvánosság előtt nyilatkozott elmarasztalóan a Ponta-kormányról. Azt mondta: nagyon aggódik a román igazságszolgáltatási rendszer függetlensége, illetve a törvények figyelmen kívül hagyása miatt. Hozzátette: rövidesen sort fog keríteni arra, hogy tisztázza a helyzetet Victor Ponta miniszterelnökkel és Traian Băsescu felfüggesztett államfővel. Ugyancsak kritikai hangnemet ütött meg az Európai Néppárt elnöke is. Wilfried Martens szerint a kormányzó Szociál-Liberális Szövetség annak ellenére kényszerítette ki a szavazást a parlamentben, hogy az alkotmánybíróság nem állapította meg egyértelműen az alaptörvénysértést Traian Băsescu esetében. A politikus szerint a Ponta-kabinet legutóbbi intézkedései – a parlament házelnökeinek, a nép ügyvédjének leváltása, illetve az államelnök hivatalból való felfüggesztése – a jogállamiság megtorpedózását jelentik. (Ziare.com)
MAGAS RANGÚ KATONATISZTEK AZ RMDSZ-BEN. Magas katonai rangokat szereztek az elmúlt években a román hadseregben – más, román politikusok mellett – az RMDSZ meghatározó politikusai – derítette ki az Evenimentul zilei. Kelemen Hunor ezredes, Verestóy Attila ezredes, Cseke Attila alezredes, míg Antal István képviselő százados. Sokan már a kommunizmusban megszerezték a tiszti rangot: Markó Béla szenátor, volt RMDSZ-elnök és Frunda György szenátor 1980 óta, míg Fekete Szabó András szenátusi frakcióvezető 1982 óta hadnagyi rangban tartalékosa a román hadseregnek. Az előléptetések gyakran soron kívül, bármiféle katonai érdem nélkül történtek.