A Mezőföld oázisa

2012. július 12., csütörtök, Faluvilág

Ha nyár, akkor Petőfalva. Így tartják már nagyon sokan, akik a tikkasztó kánikulában megmártóznak a falucska Fortyogójában, megtapasztalják, hogy milyen a hatása a szénsavas fürdővíznek, akár a szaunának.

  • Both Alizka: Alább még van egy sor ülőpad                                                                     A szerző felvétele
    Both Alizka: Alább még van egy sor ülőpad A szerző felvétele

 Egyik olvasónk panaszolta tavaly márciusban, hogy „a szaunát csak azok tudják használni, akik megépítették, más a kulcsot nem tudja megtalálni. Erre kellene valami megoldás, hogy ne magánszauna, hanem közhasznú legyen.”
Látogatásunk idején Both Lászlóra bízták a Fortyogó kezelését, s mint mondta, a feredőt bárki használhatja, a szaunaház kulcsát ő őrzi, és mindenkinek rendelkezésére áll. (Telefonszáma: 0757 528 887.) Egyébként minden ingyenes, az „istenadta feredőnél” senkinek nem kell fizetni. Régen sem volt itt belépti díj, szekerekkel hozták a betegeket a környékről, hogy enyhítsenek fájdalmaikon, napok múlva gyógyultabban mentek haza – mondta Both. „Nem kérünk pénzt azért az áldásért, amit fentről az Isten, a föld mélyéből a természet ad nekünk, bár a karbantartásra nem ártana valamennyi támogatás. A szaunázáshoz tűzifát kell hoznia mindenkinek, annyit, amennyi a működéséhez elégséges. A gőzzel tele szaunában nincs világítás – jelezte sokatmondó mosollyal Both László. – Csak a kályha tüze világít, de még az is túl sok ahhoz, amilyen feldobódva jönnek ki a sötét és forró szaunából a helyet kedvelő fiatalok!” Július elsejétől vendégfüzetet is tartanak, szívesen veszik, ha valaki őszintén beírja meglátásait, megjegyzéseit. Hasznos is, mert beragasztották a Horizont Egyesület által 2007 nyarán összeállított, a székely népi fürdők és a szauna hagyományos használati módjáról szóló ajánlást-szabályokat. A napokban egy székesfehérvári csoportot láttak vendégül, a vendégkönyvi bejegyzés a tanú rá, nagyon értékelték ezt a nemes hagyományteremtést.
Ez év tavaszán kalákával készítették elő a Fortyogó környékét. A medence temérdek vizét kiszivattyúzták, súrlókefével megtakarították belső falait, pádimentumát és ülőpadjait, s most kristálytiszta a víz, hevesen buborékol fel a mélyből a gyógyító gáz, a szén-dioxid. Zabola budapesti fiatal vendégei, amolyan önkéntesei is meglátogatták, kalákáztak ott.
– Festéket vettünk, és a diákokból álló önkéntes csoport egy nap alatt lefestette a medence peremét, a deszkalépcsőzetet, a filagóriát és a szaunaházat. Jó és szép itt a gyógyfürdő, a táj, a levegő – mondták –, de még szebbek a petőfalvi lányok!
Virággruppot is létesítettek Bothék a feredőt körülvevő, immár 80 éves nyírfák előterében. Virítanak a színes floxok a családi virágos kertből, helyi nevük „kollektív virág” – emlékeztetve azokra az időkre, amikor az asszonyok széltében-hosszában többnyire ezzel ékítették kertjeiket. Sidó György pávai kertész színes virágai díszítik a falu központjában álló hősi emlékművet is, az egykori országzászló talapzatot, amit a zabolai önkormányzat segítségével restauráltak, s gondozott az emlékmű környéke is.
Both László, aki egyébként a zabolai székhelyű Gyöngyharmat népi táncegyüttes vezetője és koreográfusa, azt is elmondta, hogy idén is részt vesznek a Kovászna megyei kezdeményezésre beindult Aquarius borvizes vetélkedőn Csíkszentkirályban július 21-én. Petőfalva a közeljövő borvizes helyévé küzdi fel magát, mert a csíkszentdomokosi Aquarius eredményhirdetésén, amikor már készültek haza, a kémiai és ihatósági analízisek eredményei alapján első díjat kapott a Várhelyi Piroska udvari kútjából feltörő borvíz!
– Hatalmas kincs rejtőzködik a Mezőföld alatt. Egész rendszert alkot – magyaráztuk a Fortyogó megnyitóján összegyűlt vendégeknek. – A mélyben nagy nyomás alatt ásványi sókban gazdag gyógyvizek csordogálnak, amiről a falu és Zabola között lemélyített fúrás tanúskodik. Hozama akkora, hogy néhány óra alatt feltöltene savanyúvízzel egy olimpiai méretű fürdőmedencét. Ez táplálja a felette elhelyezkedő, felszín közeli borvizes réteget, melyből természetesen tör fel a 2008-ban kiépített petőfalvi Fortyogó jótékony hatású vize. Rövidesen a hatolykai új kezelőközpontban is ezt a vizet fogják értékesíteni. Mindkettő a Székely fürdőépítő program szerves része. Óriási lepelként borítja a borvizes réteget egy nagyon gazdag édesvízréteg, amiről csak sejtjük, hogy egyre értékesebb kincse a régiónak, hiszen megyénkben is nem egy család palackozott sima vizet használ a szennyezett kútvíz helyett.
Both Lászlóék kapujából belátni a Feketeügy teljes árterületét, ahol a bő esőzések annyira megemelik a vízszintet, hogy a Fortyogó medencéi is nyakig telnek. Bárhol ás mélyebbre az ember, felszínre tör az ásványvíz. Ezt a komplex természetes „víztárolót” termékeny, igazi mezőföldi kimosott csernozjomtalaj fedi, ez teszi mezőgazdasági szempontból is értékessé az övezetet. Ha csapadékosabb az esztendő, a homokban gazdag, puha talajban álomszép burgonya terem. Gépi felszerelés nélkül azonban, sajnos, nem tudnak érvényesülni a termelők. A Mezőföldön pusztít az aszály. A hely kellemes nyári mikroklímájával, a falu igazi bioeledellel és idegenforgalmi látnivalóval (kora középkori ásatások színhelye, műemlék jellegű ferences templom) várja az ide érkezőt. Panzió és kocsma nincs, s talán az sem baj, hogy nem aszfaltos út köti az egyre zajosabb nagyvilághoz.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 23
szavazógép
2012-07-12: Közélet - :

Kétféle mérce szükséges (Értékelés érettségi után)

Megkülönböztetett követelményrendszerrel kellene mérni az elméleti középiskolák diákjainak tudását az érettségin, és külön a szaklíceumok tanulóinak teljesítményét, egyrészt mert adott tantárgyakat nem azonos óraszámban tanulnak, másrészt, akiket valóban érdekel a tanulás, kilencedikben az elméleti iskolákat választják, a szakoktatást pedig azok, akik bukás közeli eredményekkel fejezik be az általános iskolát – állítják a megkérdezett tanárok, iskolaigazgatók.
2012-07-12: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Épül a tájmúzeum Sepsimagyaróson

Bár földrajzi szempontból kissé elszigetelt-elzárt helyen fekszik, Sepsimagyarós nem a „világ vége”.