Ismét totális politikai háború színhelye a Dâmboviţa partja. Fejét kapkodja mindenki, és serényen iparkodik az ellentábor tagjainak kompromittálására.
Az európai politikusoknak egyáltalán nem tetszik a felfokozott és főként szabálytalan tempó, melyet a hatalom új urai diktálnak, s ezért már nemcsak a néppártiak, de a szocialisták, liberálisok és a zöldek is csóválják a fejüket, ha a romániai belpolitikai állapotokról esik szó.
Itthon meg botrány botrányt követ, a lemondatott államfő harcba vezényeli híveit, tegnap például a főügyész rántott kardot, s azzal állt elő, hogy a Legfelsőbb Bírói Tanács két tagja egyezkedik Victor Ponta miniszterelnökkel az ő hamarosan megüresedő posztjáért és a Korrupcióellenes Ügyészség vezetéséért. Telefonbeszélgetések lehallgatására alapozta vádját, utóbb több mégsem derült ki, mint az, hogy egyik karrierre pályázó ügyész kávézni szeretett volna vagy tán kávézott is a miniszterelnökkel.
Közben természetesen nem ülnek tétlenül az ellentábor tagjai sem, például szemrevételezték Vasile Blaga készülő doktori dolgozatát, átfuttatták a plágiumfelderítő számítógépes programon, és diadallal jelentették: jó harminc százalékát egy az egyben másolta a demokrata pártvezér, s hiába kuncsorog Brüsszelben, hogy bepanaszolja Pontát, s tudassa ország-világgal, amit már amúgy is tudnak hét határon túl is, miszerint Románia miniszterelnöke szellemi lopás bűnébe esett, mert lám, már ott a pecsét rajta is, azaz bagoly mondja a verébnek, nagyfejű. Különben mifelénk az efajta vétket kézlegyintéssel elintézik: na és, loptak itt már többet is, autópályákat, gyárakat, bányákat, s azokat sem ítélték el, hát akkor egy kis másolásért miért kellene bárkinek is bűnhődnie.
S közben dúl a csata annak kapcsán is, hogy milyen jogszabály alapján szervezzék meg az államfő menesztését célzó népszavazást. Blagáék az alkotmánybírósági határozatra hivatkozva igazságért kiáltanak, a vérszemet kapott és a törvényesség határán libegő szocialista-liberálisok meg azt hajtogatják, fölösleges előírni, hogy a lakosság felének jelenléte szükségeltetik az érvényes népszavazáshoz. De senki nem tudja, mennyi a fele. Sejtik, legalább hárommillióval máris kevesebben vagyunk. Végül Victor Ponta, miközben tegnap este Brüsszelben magyarázta bizonyítványát, megnyugtatta az uniós vezetőket, mondván: tiszteletben tartják az alkotmánybíróság döntését.
Szóval, ilyen mifelénk a nyár. Mohó, forró és terméketlen.