Eltérően vélekednek a romániai magyar pártok Traian Băsescu államfő leváltásáról.
Az RMDSZ azt kéri, ki-ki a lelkiismerete szerint szavazzon a július 29-i népszavazáson, míg az Erdélyi Magyar Néppárt szerint el kell utasítani a demokrácia megcsúfolását. A Magyar Polgári Párt is afelé hajlik, hogy elutasítsa az államfő leváltását.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szerint Traian Băsescu személye megosztja az erdélyi magyar közösséget. A felfüggesztett államfőnek hívei is, ellenségei is vannak a közösségben, s mindenkinek nagyon pontosan kialakított véleménye van a leváltásról. „Úgy gondoljuk, hogy az erdélyi magyar emberek képesek racionálisan dönteni ebben a kérdésben, ezért mindenkit arra biztatunk, hogy a lelkiismerete szerint szavazzon a népszavazáson. Mi nem fogunk senki mellett és senki ellen kampányolni” – összegzett a szövetség elnöke.
Nem a román pártok belügye, hanem valamennyi romániai polgár ügye, hogy mi történik az országban – véli Toró T. Tibor. Az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke szerinte becsületes ember csakis a balliberális hatalom jogállamiság elleni támadássorozatával szemben foglalhat állást. „Nem valamely politikai erő ellen vagy mellett kell kiállni, hanem a megengedhetetlen praktikákat kell elutasítani” – jelentette ki az EMNP elnöke. Meglátása szerint a június 29-i népszavazás arról fog szólni, engedi-e a nép, hogy „a szociál-liberális boszorkánykonyhákban kifőzött praktikák intézményesüljenek”. Ha igen, Toró szerint posztkommunista restauráció alakul ki, és hosszú időre elszigetelődik Románia. Ennek lényegét úgy fogalmazta meg, hogy „az ügyeskedőknek áll a zászló, és a törvénytisztelő ember rosszul jár”.
Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke is az államfő tervezett leváltásának módszerét kifogásolja. Szerinte a leváltás irányába tett lépések „a jogállamiság megkérdőjelezését és a demokratikus berendezkedés megingását” jelentik. „Féltem az erdélyi magyar nemzeti közösséget, ha egy ilyen Romániában kell megélnünk a hétköznapjainkat” – jelentette ki Szász Jenő.
Az MPP elnöke azt is hozzátette, hogy Traian Băsescunak a megszorító intézkedésekben vállalt aktív szerepe negatív üzenetet is hordozott, ami az államfő népszerűségvesztésével is járt. Szerinte azokra az emberekre is gondolni kell a kérdés megítélésekor, akik számára rossz fordulatot hozott az utóbbi négy év. Szász szerint a nemzeti közösség törekvései szempontjából ideális államfő nincs, és úgy látszik, hogy „rosszabb jön, mint aki elmegy”. Így hát a „kisebbik rossz elve” is arra inti őket, hogy ne támogassák az államfő leváltását.