Zűrzavart okozott az augusztusi versenyvizsgára készülő pedagógusok körében az oktatási minisztérium által kedden közzétett tájékoztató, amely az írásbeli dolgozat tételszerkezetére vonatkozik.
Sokak szerint érthetetlen, nem közöl konkrét információt, miből kell készülniük, mások azt állítják, a korábbi esztendőkkel ellentétben nem kér számon tantárgyi ismereteket, csupán módszertani elemekre épít.
A szaktárca honlapján olvasható tételszerkezeti modell nehezen érthető, ám nem utal arra, hogy nem lenne szükség az egyes tantárgyak esetében közzétett program tartalmi ismeretére, a tananyagban való jártasságra. A megyei tanfelügyelőségtől kértük a tételmodell értelmezését, ennek elkészítése folyamatban, addig is közölték a tájékoztató magyar fordítását.
Eszerint a versenyvizsga augusztus 2-án sorra kerülő írásbeli dolgozata két tétel kifejtését kéri számon, mindkettő módszertani megközelítésű, de szakismereteket is feltételez. A feladatsor a szaktantárgyi ismeretek gyakorlati alkalmazását méri. A feladatok megoldása a következő képességeket és jártasságokat feltételezi: az ismeretek gyakorlati alkalmazása, illusztrálása, kritikai, elemző megközelítés; az ismeretek minősége, következetessége; önálló vélemény megfogalmazásának képessége, az ismeretek pontossága; megfelelő szaknyelv használata. Minden vizsgatantárgy esetében (kivétel a testnevelés és sport, kinetoterápia, pszichopedagógiai tanácsadás, speciális pszichopedagógia, könyvtáros-tanárok, oktatási terapeuták) az első tétel a tanterv valamelyik egységének módszertani szemléletű feldolgozása. A második a tanári értékelés megtervezésére és gyakorlatba ültetésére összpontosít; a feladatok a diákok által elsajátított tantervi kompetenciák mérésének képességére vonatkoznak.