Szent Miklós legendája képekben

2007. december 1., szombat, Kiscimbora
A jánosréti (Szlovákia) templom főoltára Szent Miklós csodái közül nyolcat jelenít meg, ebből négyet a bal szárnyon.

Az első kép Szent Miklós legismertebb cselekedetét, a szegény nemes három lányának megajándékozását mutatja. A szent püspöki öltözetben, fején mitrával, kezében püspökbottal jelenik meg, a többi szereplőnél jóval nagyobb. A széles ablakon át belátunk a gótikus házba, ahol a szegény nemes három lánya alszik. Kettejüknek már ölébe hullott a hozományul szolgáló aranypénz, a harmadiknak szóló ajándék még a szent kezében. A szegény nemest, aki szorult helyzetében lányait már-már bűnös mesterségre akarta kényszeríteni — ezt Szent Miklós gazdag ajándéka akadályozza meg —, koldusruhában ábrázolja a festő.

A jobb oldali felső táblán a legendának az a jelenete látható, amikor a viharba keveredett tengeri utazók imájára a szent azonnal megjelent, és lecsendesítette a tengert. Bár az egyes részletek, így a vitorla, a hordó, az öltözetek és az élénk gesztusok sok reális részletmegfigyelést mutatnak, Szent Miklós felhőkön megjelenő hatalmas fél alakja, az árbocot eltörő ördög figurája biztosítja a meseszerű hangulatot.

A hamis eskü a bíró előtt és a botba rejtett arany csodája a legendában szorosan összefüggő jelenetek, az oltárszárnyon is egymás mellett, alul foglalnak helyet. A legenda arról szól, hogy egy keresztény pénzt vett kölcsön egy zsidótól, és Szent Miklós oltáránál megesküdött, hogy megadja. Amikor azonban vissza kellett volna adnia a pénzt, a bíró előtt a feszületre esküdve állította, hogy már megtette. Agyafúrt módon azonban csupán az eskü idejére adta az aranyakat rejtő botot a zsidó kezébe, aki mit sem sejtett a bot tartalmáról. Az utolsó képen a legenda folytatását látjuk. A keresztény ember hazafelé menet elaludt az úton a fáradtságtól, egy arra jövő kocsi halálra gázolta, és a botját eltörte, amelyből kigurultak az aranyak. A nép ezt látván azt tanácsolta a zsidónak, hogy tegye el az őt megillető aranyakat, de ő csak a keresztény feltámadását kívánta. Amikor Szent Miklós imájára ez megtörtént, a csodák láttán maga is keresztény lett.

A jelenetek hűen követik a középkorban széles körben ismert Szent Miklós-legendák szövegét, vonalas ábrázolásmódjuk kifejezetten illusztratív jellegű. (Képzőművészet Magyarországon)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 729
szavazógép
2007-12-01: Kultúra - Sylvester Lajos:

A lélek hangja (Dr. Szőcs Géza új könyve)

Dr. Szőcs Géza — a tudományos titulus jelzi, hogy nem a költő, hanem a tanár — magánkiadású könyvet jelentetett meg, címe: A lélek hangja.
2007-12-01: Kiscimbora - x:

Zelk Zoltán: Télapó és a hóember

Én egy csókától hallottam,
csóka a toronytól,
a torony meg tavaly télen
hallotta a holdtól,
ha igazat mondanak a
csókák és a tornyok,
akkor én is ti néktek most
színigazat mondok.