JegyzetKorlátozzák a Vajdaság autonómiáját

2012. július 16., hétfő, Kitekintő

Ezen a nyáron nemcsak Romániában és Görögországban, de Szerbiában sincs uborkaszezon. A nacionalista Tomislav Nicolic elnökválasztási győzelmét követően egyre-másra hallani kisebbségellenes, magyarellenes megnyilvánulásokról, s ezúttal nem a Temerinben történt magyarverésekre gondolunk, hanem egész magas szintű jogtiprásokra.

A minap az újvidéki jogi karra felvételizőknek a magyar nyelv és irodalom helyett szerb nyelvből kellett vizsgázniuk. De ennél is súlyosabb az a minap nyilvánosságra hozott alkotmánybírósági döntés, amely a teljes Vajdaságot  érinti.
A szerbiai alkotmánybíróság megállapította, a Vajdaság Autonóm Tartomány illetékességét meghatározó törvény huszonkét rendelkezése alaptörvénybe ütközik. Kimondja: Újvidék nem a Vajdaság fővárosa, hanem csupán közigazgatási központja, tartományi székhelye. Ez még a kisebbik baj, sőt, még csak annak sem nevezhető. De fel kell számolni a Vajdaság brüsszeli képviseleti irodáját, mert a testület úgy döntött, a tartománynak nincs joga az európai régiókban képviseletet nyitni. Elvitatták a Vajdaság jogát arra, hogy saját, az agrárpolitikát és a vidékfejlesztést érintő intézkedéseket hozzon, végrehajtson és felügyeljen, rendezze, fejlessze és biztosítsa a környezet védelmét, gazdasági fejlesztési stratégiát dolgozzon ki, saját területén az energetikai ág fejlesztéséről gondoskodjék. Egyszóval, az úgynevezett autonóm tartomány jó néhány jogosítványát megvonták. Fittyet hánynak a szubszidiaritás elvére, arra, hogy a gondokat helyi szinten kell megoldani. Egyedül a Szerb Köztársaság rendelkezhet a Vajdaság fejlesztéséről, energetikai szükségleteiről, mezőgazdaságáról, környezetvédelméről. Sőt, még közigazgatási felosztását is átszabhatja anélkül, hogy a tartománynak valamelyes beleszólása is lehetne. Az alkotmánybíróság még durvábban fogalmaz, a Vajdasági Autonóm Tartomány még csak nem is véleményezheti a belgrádi döntést.
Úgy látszik, a Szerbiát „féltők” nem tanultak a koszovói leckéből. Ahelyett, hogy minél szélesebb körű autonómiával biztosítanák a tartomány kötődését, megszorításokat alkalmaznak. Pedig tudhatnák, a jogfosztás mindig békétlenséghez vezetett, s az Európai Unióhoz állítólag csatlakozni kívánó országnak nem hiányzik még egy ilyen púp.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 946
szavazógép
2012-07-16: Kitekintő - :

Amiből nem enged a magyar kormány (Budapestre érkezik a Valutaalap)

Napra pontosan nyolc hónappal azután, hogy a magyar kormány bejelentette, új típusú együttműködésről kezd tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), Budapestre érkezik az Európai Unió és az IMF küldöttsége.
2012-07-16: Kitekintő - :

Megmentették falujukat a Buranovói Nagymamák

Buranovo évekig haldokló falu volt, egy a sok kihalásra ítélt orosz vidéki település közül, amelyet az olajon alapuló városi fellendülés miatt elhagynak a fiatalok, lemondva a szüleik létének alapját jelentő mezőgazdálkodásról.