Új gazdasági rendszer épül
Orbán Viktor szerint kormánya egy új gazdasági rendszert épít fel, és ezt most már a gazdasági élet szereplői is érzékelik. Minden ilyen modellépítési kísérlet újításnak minősül, az újítóknak pedig megvan a maguk sorsa: először meglepetés fogadja őket, utána értetlenség, majd érdeklődés, és ha beválik az újításuk, akkor átveszik azt – mondta a magyar miniszterelnök.
Bár a magyar gazdaság még nincs olyan állapotban – folytatta –, hogy „a mellünket verve” lehetne hivatkozni a kormány újításainak nyugati átvételére, de „kellő szerénységgel” rögzíthető: a magyar gazdaságpolitika intézkedései, amelyeket először értetlenség fogadott, szép lassan átmentek az európai gazdaságpolitika eszköztárába. Példaként említette a bankadót, a válságadókat, a hárompilléres nyugdíjrendszer újraszervezését, a tranzakciós adót, és szerinte pillanatok alatt máshol is meg fognak érkezni a munkahelyvédelmi akciótervek. A magyarországi munkahelyvédelmi akcióterv miatt Orbán óriási nyomásra számít, de kijelentette, hogy végig fogja vinni. Arról kell meggyőzni a magyarokat, hogy érdemesebb dolgozni, mint nem, és ezt csak akkor lehet bizonyítani, ha valóban vannak munkahelyek, és többet keresnek az emberek, mintha segélyt kapnának – mondta a kormányfő.
Putyin kitart a szír elnök mellett
Éles konfrontáció küszöbén áll Oroszország a nyugati országokkal a szíriai konfliktus miatt – ezt írta tegnap a Kommerszant orosz napilap a Vlagyimir Putyin orosz elnök és Kofi Annan szíriai különmegbízott moszkvai találkozója előtt. „A Kofi Annan, az ENSZ és az Arab Liga megbízottja és Vlagyimir Putyin orosz államfő közötti tárgyalás előestéjén Szergej Lavrov, a diplomácia vezetője egy sor példátlanul kemény nyilatkozatot tett” – idézte fel a napilap, utalva az orosz külügyminiszter hétfői sajtóértekezletén elhangzottakra. Az újság kitért arra, hogy Lavrov zsarolással vádolta meg a Nyugatot, és megismételte: Moszkva a nemzetközi jog alapján elutasít minden olyan beavatkozást, amely Bassár el-Aszad szíriai elnök távozását eredményezhetné.
Mahmúd Abbász Rómában tárgyalt
Nagyon nehéznek nevezte a közel-keleti béke útját a tegnap Rómában tárgyaló Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke. A palesztin fél „kész visszatérni a tárgyalóasztalhoz, ha Izrael tiszteletben tartja a vállalt kötelezettségeket” – mondta az olasz újságíróknak Mahmúd Abbász azután, hogy találkozott Giorgio Napolitano olasz államfővel. Kifejtette, a nehézségek ellenére a palesztin fél úgy ítéli meg, hogy „lehetőség van a tárgyalásra”. Az Agi olasz hírügynökség jelentése szerint Mahmúd Abbász a „baráti” Itália intézményes képviselőivel találkozott. Olaszország a Palesztin Hatósággal és Izraellel is kiváló kapcsolatot ápol, és ez „kiemelt közvetítői szereppel ruházza fel” – írta az Agi.