Erdő-mező ajándékaA közönséges cickafark

2012. július 19., csütörtök, Család

Amennyire ismert a réteken, legelőkön, utak mentén a közönséges cickafark előfordulása, épp annyira ismeretlen több mint száz közeli rokona, de a közönségesnek is van számos alfaja, melyből legfeljebb a virágzat rózsaszínű változatával találkozhatunk.

A nevét a valóban farokszerű, hosszú, szálas, többszörösen szeldelt, apró levélkékről kapta. Sátorozó, bugába tömörült virágzata fehér (rózsaszínű), illata erős, átható, gyógyhatása miatt régóta ismert és tájainkon is gyűjtött növény.
Zsenge, fiatal leveleit más, eddig sorozatunkban említett vagy még nem ismertetett növények (lándzsás útifű, mezei sóska, libapimpó, gombvirág, tyúkhúr stb.) leveleivel vegyes salátának, frissen vagy párolva használják (az üzleteinkben vásárolható rukkola sem előbbre való). Az igaz, hogy keserű íze miatt nem mindenki kedveli, és van, aki allergiás rá, de vegyes salátában, szószként, termesztett zöldségekkel – párolva – kipróbálható.
Drogként a leveles virágzó hajtásokat vagy csak a virágzatot használjuk, ezek elképzelhetetlenül gazdagok szerves vegyületekben (száznál is többet mutattak ki). Több vegyületet tartalmaz a monoterpének csoportjából (pinén, cineol, kamuzulén stb.). Laktonokat, proazulént, flavonoidokat, kumarinokat, szalicilsav-származékokat találtak benne, hogy csak a legjellemzőbbekből említsünk néhányat. Ezek sze­repet játszanak a gyógyításban. Például a kamu­zulénnek köszönhetően a kamilláéhoz hasonló a cickafark gyulladáscsökkentő hatása. Első­sorban az emésztő- és kiválasztó szervek (gyomor, belek, máj, epe, vese, hólyag stb.) betegsége esetén használják. Ugyanakkor e szervek görcseit is enyhíti. Külsőleg sebek, fekélyek, aranyér, visszér kezelésére is ajánlott. Belsőleg teaként használjuk. Teája: egy kávéskanálnyi száraz drogot 2,5 dl vízzel leforrázunk, majd éhgyomorra vagy étkezés előtt egy fél órával fogyasztjuk. Csak mézzel enyhítsük keserű ízét. Külsőleg: 6–8 dl forró vízhez 4 púpozott evőkanálnyi drogot adunk. Az így készült anyagot csak kb. 12 óráig tartsuk, azután készítsünk újat. Egy hónapi használat után egy hétig szüneteltetjük a kezelést, aztán folytatjuk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 11
szavazógép
2012-07-19: Család - :

Gyermekeink

Barbara, Sepsimagyarós                        
Albert Levente felvétele
2012-07-19: Család - :

Jobb a súlyzó, mint az alvás

A női fejfájás kúrálására jobb az élénk testedzés, mint az éjszakai alvás – állítják svéd kutatók. A szakemberek 90 olyan nőt vontak be vizsgálatukba, akiknek rendszeresen fáj a fejük, valamennyien 34 és 38 év közöttiek: azok, akik ellazulás helyett izzasztó edzést végeztek, gyorsabban szabadultak a fejfájástól.