Huszonhét, műszaki szakterületen oktató erdélyi magyar pedagógus vesz részt a már huszadik alkalommal megszervezett Bolyai Nyári Akadémia (BNYA) sepsiszentgyörgyi képzésén a héten.
Az idei téma az érzelmi intelligencia és a szociális kompetenciák fejlesztése, ezt elméleti előadások, műhelymunkák, egyéni és csoportos gyakorlatok során sajátítják el a tanárok, az eredmény pedig nem csupán kreditpontokban mérhető – a nagyrészt magyarországi pályázatból fizetett tanfolyamot elismeri a román állam –, hanem a tanórákon is, a megfelelő „hangulatmenedzsment” ugyanis 18 százalékkal emeli a csapat, azazhogy az osztály teljesítményét. A BNYA a nyáron hét településen – Háromszék központja mellett Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Szovátán, Válaszúton, Temesváron és Kolozsváron – összesen 18 továbbképzést tart, külön az óvó- és tanítónők, osztályfőnökök, humán és reál tantárgyakat oktatók számára; Sepsiszentgyörgyön a házigazda Kós Károly Középiskola igazgatója, Kiss Imre és Marius Popescu szaktanfelügyelő a programfelelős, a foglalkozásokat a székesfehérvári Türr István Képző és Kutató Intézet két szakembere, Petróczi Ferenc igazgató és Pájer László osztályvezető tartja. A résztvevők egyéni hozzájárulása itt a legalacsonyabb – 35 lej –, a népzene–néptánc–kézművesség szakon (Válaszúton) a legmagasabb, 150 lej.
A Bolyai Nyári Akadémia kurzusaira az egész Kárpát-medencéből beiratkoznak, az idén mintegy hatszáz pedagógus érkezett, zömmel Erdélyből, de vannak kárpátaljai, felvidéki, vajdasági és horvátországi tanárok is, akiknek 82 vendégtanár tart egy héten át előadásokat, a cél a magyar oktatás minőségének javítása. A román állam nem szervez hasonló továbbképzést, és ezt sem támogatja anyagilag.