A László Kálmán Gombászegyesület az idei adventi napokban is megtartja gombászévadzáróját.
Évadzárót, mondom, mint egy színházi évad esetében, mert ennek a kedves, összetartó közösségnek az egész gombászszezon hosszán át igen sok fellépése és bemutatója van, amelyeknek a lényegét a Moeszia —Erdélyi Gombász lapban összegzik. A tavalyi negyedik szám sztárgombája a rókagomba. Ezt jelzi a címlapra kiemelt sárga rókagomba is, s ezt járják körbe a tanulmányok tudós komolyságával. Földink, Pál-Fám Ferenc, a Kaposvári Egyetem tanszékének oktatója Rókagombák és gerebengombák Székelyföldön című tanulmányában huszonhárom székelyföldi gombafajt mutat be, Zsigmond Győző, a Bukaresti Tudományegyetem Hungarológiai Tanszékének tanára A sárga rókagomba (Cantharrellus Cibarius Fr) a magyar néphagyományban címmel értekezik, Kicsi Sándor András (Budapest) a sárga rókagomba megnevezéseit követi a világ nyelveiben. Az érdekesség kedvéért idézzük, hogy a katalánok és a spanyolok a kecskével társítják (kecskegomba, kiskecske), a portugálok (valószínű, élénksárga színe miatt) kanáricskának hívják, a baszkok aranygombának, az olaszok kakastaréjnak, kakasfejnek, a hollandok tojássárgájának, a németek sárga csirkének, sárga fülnek, a koreaiak csalogánygombának, nevezik még őzlábacskának (német), kajszibarackgombának is (kínai). Az eredeti megnevezésekkel ne kísérletezzünk, mert a koreaiak csalogánygombája kkue-kko-ri beosus. A magyar gombanév telitalálat megnevezés: a rókagomba hasonlít a róka színéhez, s élőhelyeik is nagyjából a mi vidékünkön egybeesnek, ha a róka nem éppen a tyúkketrec körül ravaszkodik, ami manapság azért ritkaságszámba megy. A róka megnevezését a magyar nyelvben már a XI. századból adatolhatjuk. A róka régibb megnevezése: ravasz. A rókalyukat ravaszliknak hívták. Ily módon lehetne ravaszgomba is a rókagomba.
Több szerző Adatok Kommandó környéke (Háromszéki-havasok) nagygombáinak ismeretéhez címmel publikál, és meglepően sok gombafajt sorol fel. Itt a sztárgomba a helyiek megnevezése szerint a szultángomba, azaz a kétszergyűrűs tölcsérgomba (Catathelasma imperiale). A népi megnevezés igen találó: valóban turbánhoz hasonlatos a gomba kalapja, s emberi archoz a tönkje. Zsigmond Győző meggyőzte a kommandóiakat arról is, hogy a szultángomba ehető.
Jakucs Erzsébet (Budapest) a magyar fővárosban szervezett gombatanfolyamról számol be. A folyóirat szaktudományi egzaktságát az átlagolvasó számára is értelmezhetően ismeretségi körünkbe hozzák a kiváló fotók. A nyomdai kivitelezés ― Cova-Print Nyomda ,Sepsiszentgyörgy ― kiváló, a címlapfotó a sárga rókagombát úgy mutatja be, hogy az Erdélyi Gombász folyóiratot azonnal leveteti a hírlapárussal a polcról.