Folytatódik az aszályos nyár, amit az utóbbi napok forró szélviharai még elviselhetetlenebbé, még kártékonyabbá tesznek. Észak-Afrikában, Egyiptomban fúj hasonló szél, mely a finom homokot kergeti maga előtt – a helyiek chamsin-nak hívják. Reméljük, nálunk nem hasonló jelenségről van szó, hiszen a chamsin kifejezés arabul ötvenet jelent, ami arra utal, hogy ezek a forró és száraz szelek 50 napig tartanak. Azt azért érdemes megjegyezni, hogy a szél felkeltével mind a fagykárok, mind az aszálykárok sokszorosan súlyosbodnak.
A learatott, otthon tárolt gabonát fontos kezelni, hiszen minden szemet meg kell menteni. A raktárt, hambárt vagy padlásteret takarítsuk alaposan ki, a régi gabonát különítsük el, a felületeket pedig permetezzük Reldan 22EC, Actellic 25EC vagy K’Obiol 25 EC raktárfertőtlenítő szerrel. A repedéseket figyelmesen permetezzük, hiszen oda tudnak a bogarak bemenekülni, majd a termény tárolása után újból szaporodni. A gabonát is kezelhetjük ezekkel a szerekkel: 1–1,25 százalékos oldattal és kevés vízzel. Ezt a műveletet legjobb behordáskor elvégezni: 20–25 cm gabonarétegre egy enyhe permetezés, majd újabb gabonaréteg és újabb permetezés. A művelet befejezése után 2–3 napra letakarhatjuk a terményt a nagyobb hatás érdekében. Az így kezelt szemes termény 15–21 nap után fogyasztható (ÉVI). Az üres raktárat 0.2–0.5 százalékos oldattal kezeljük. A kezeléseket lehetőleg kevesebb, mint 25 °Celsius-fokos hőmérsékleten végezzük, megfelelő szellőztetés mellett. Maszkot vagy megnedvesített kendőt köthetünk a szánk-orrunk védelmére.
A hagyma szedése is időszerűvé vált. Vigyázzunk, hogy a nyaka legyen mindig zárt és a takaró levelek szárazak. Mivel nem érzékeny a fagyra, szinte bármilyen védettebb helyen eltarthatjuk. Ha mégis megfagyna, inkább ne nyúljunk hozzá. Ha a csomót nem bolygatjuk, a hagymánk eltartathatósága sem romlik.
SZELES IMRE, Rozmari Kft.