Saját országának érdekében minden romániai pártot arra szólított tegnap az Európai Parlament szocialista képviselőcsoportjának vezetője, hogy cselekedjen felelősen, a kereszténydemokrata-konzervatív Európai Néppárt nevében pedig Wilfried Martens elnök és Joseph Daul frakcióvezető azt sürgette, hogy a kormány mielőbb hajtsa végre az Európai Bizottság által kért intézkedéseket.
Brüsszelben kiadott közleményében a szocialista EP-frakciót irányító Hannes Swoboda így fogalmazott: a vasárnapi népszavazásnak nincs nyertese, és most minden politikai erőnek azon kell dolgoznia, hogy maga az ország ne legyen vesztes. Leszögezte: a pártoknak be kell fejezniük az egymással vívott harcot, mert az veszélybe sodorhatja Románia hitelességét és pozícióját az Európai Unióban. Swoboda kijelentette: Romániában és Európában is fel kell hagyni az olyan kommentárokkal, amelyek puccsról szólnak. „Demokratikus folyamat zajlott, a román alkotmánynak megfelelően, és a választási csalásról szóló vádak tévesnek bizonyultak” – fogalmazott. A frakcióvezető kiemelte: Romániának most hatékony kormányra van szüksége, amelynek tagjai építő módon együtt tudnak dolgozni annak érdekében, hogy az országban folytatódjanak a reformok. Románia népe ősszel fog dönteni, hogy ki kormányozza az országot – fűzte hozzá. Traian Băsescu elnökkel kapcsolatban Swoboda úgy vélekedett, hogy a pozíciójába való visszatérése után tiszteletben kell tartania a parlamenti többséget, és meg kell próbálnia felülemelkedni a politikai megosztottságon, hiszen ez az államfő legfontosabb feladata.
Ami a néppárti álláspontot illeti, Martens és Daul megállapította, hogy a népszavazás kudarcot vallott, és a politikai instabilitásnak, amelyet az államfő menesztésének kísérlete váltott ki, véget kell érnie. Közleményükben megjegyezték azt is, hogy a néppárt folytatja az együttműködést Băsescuval és „mindazon politikai szereplőkkel, akik elkötelezetten tiszteletben tartják a jogállamiságot”. Ők is figyelmeztettek, hogy „felelőtlen politikai cselekedetek nem jellemzőek az Európai Unióra, és a demokratikus európai intézmények, továbbá a nemzetközi demokratikus közösség nem tűrik el ezeket”. A néppárt szerint Románia nemzetközi hitelességét az elmúlt hetekben Victor Ponta kormányának jogsértő lépései hátrányosan érintették. Martens és Daul felszólította a kormányt, hogy teljesítse nemzetközi vállalásait, beleértve az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap irányában vállaltakat.
Szóba került a romániai népszavazás témája az Európai Bizottság szokásos napi sajtótájékoztatóján is. Frédéric Vincent szóvivő az ezzel kapcsolatos kérdésre azt válaszolta, az uniós végrehajtó testület egyelőre nem kommentálja a referendum eredményét, mivel az még nem hivatalos. Emlékeztetett ugyanakkor: a bizottság az elmúlt hetekben megkülönböztetett figyelemmel követte a romániai fejleményeket, beleértve a népszavazás előkészítését, és folytatja ezt a tevékenységét a következő időszakban is, miként azt a romániai reformokkal kapcsolatban nemrég kiadott jelentésében már jelezte.