Ukrajna: igen a nyelvtörvényre
Volodimir Litvin ukrán házelnök aláírta tegnap az új nyelvtörvényt, amelyet jóváhagyásra felterjesztettek Viktor Janukovics államfőnek. Litvin eddig nem volt hajlandó aláírni a parlament által július elején elfogadott jogszabályt, az ő kézjegye nélkül azonban nem kerülhetett Janukovics elnök elé aláírásra. Ha az államfő is kihirdeti, életbe lép a törvény, amelynek értelmében a kisebbségek Ukrajnában hivatalosan is használhatják anyanyelvüket, ha arányuk eléri a 10 százalékot egy közigazgatási egységen belül.
Eszerint az orosz nyelv Ukrajna 27 megyéje közül 13-ban kap regionális státust, Kárpátalján a magyar, a Krímben a krími tatár, Csernyivci megyében pedig a román nyelv emelkedik regionális szintre. A politikai vihart kavaró nyelvtörvény miatt Litvin rögtön az elfogadása után benyújtotta lemondását, ám hétfőn a parlament bizalmi szavazással megerősítette őt parlamenti elnöki posztján. Az ellenzék szerint az előterjesztést házszabályellenesen tűzte napirendre és fogadta el a parlament július 3-án, de nem sikerült elérniük, hogy érvénytelenítsék a szavazás eredményét.
Amerika Iránra mutogat
Irán még mindig a terrorizmus fő támogatója, az al-Kaida terrorszervezet pedig hanyatlóban, de a vele kapcsolatban álló szervezetek növekvő veszélyt jelentenek a világ sebezhető régióiban – mutatott rá az amerikai külügyminisztérium a terrorizmust vizsgáló, 2011-re vonatkozó jelentésében. A tegnap nyilvánosságra hozott amerikai külügyi jelentés szerint Irán „a terrorista tevékenység fő támogatója a világon”, pénzt és támogatást biztosít „az egész Közép-Keleten a terroristák és a militáns csoportok számára”. A kongresszus számára készített értékelés szerzői arra mutattak rá, hogy Irán és az al-Kaida „erőszakos és szélsőséges ideológiával” zavargásokat szít a világ számos nyugtalan régiójában.
India fele áram nélkül
Mintegy 670 millió ember, azaz az ország lakosságának több mint fele maradt áram nélkül Indiában tegnap. Ez már a második súlyos áramkimaradás a héten a dél-ázsiai országban. A kimaradás miatt több mint 200 vonat kényszerült kényszerpihenőre, és leállt a főváros metrórendszere is. Az irodaházak és az újdelhi repülőtér dízelgenerátoros áramellátásra kapcsolt át. Kolkatában számos nagyobb kórház is áramellátás nélkül maradt, Nyugat-Bengálban pedig több száz bányász rekedt a föld alatt. A 12 szövetségi államot érintő áramkimaradást Szusil Kumar Sinde energiaügyi miniszter szerint az okozta, hogy egyes államok a számukra az országos rendszerből járónál több áramot fogyasztottak, túlterhelve ezzel a hálózatot.