A megújult Benke-kúria

2012. augusztus 2., csütörtök, Gazdaság

A beépített tetőtértől a bolthajtásos alagsorig felújíttatta a Benke család XIX. századi Maksa-eresztevényi klasszicista kúriáját a Goldim Kft., amely ötcsillagos panzióként működik majd. Augusztus elsejétől vendéglője és kényelmes szobái már fogadják a vendégeket, azokat, akik válogatott étrendet keresnek, olyan találkozókat, rendezvényeket, tanfolyamokat szeretnének lebonyolítani, amelyek mellékszolgáltatást (étkezést, szállást) igényelnek.

A virágos udvar, a biztonságos, teljesen bekerített belsőség már az épület előtt elhaladó E 574-es nemzetközi műútról vonzónak látszik. Nyugaton az Óriáspince-tető emelkedik, keleti, zárt timpanonos tornácáról és az udvar szabadtéri fedett filagóriájáról teljes méltóságában bontakozik ki a Háromszéki-havasok vonulata. A legjobb minőségű belső bútorzattal és berendezéssel rendelkező társalgót, vendéglőt, konferenciatermet és a hálószobákat a vezérigazgató Tóth Katalin Mária és a tulajdonos Rancz Lajos társaságában tekintettük meg.
Az is különlegesség, hogy az épületbelső teljes dekorációjának éppen Tóth Katalin Mária a tervezője. Túl az ízlésesen megtervezett belsőkön, legelső benyomásunk az otthonosság érzete volt. Itthon, Háromszéken vagyunk, mert minduntalan ismerős, környékbeli műemlék épületek, történelmi objektumok nagyméretű olajfestményei fogadnak, ráadásul a festőművész sem idegen számunkra: Kosztándi Jenő kézdivásárhelyi képzőművész. Egyediek a lépcsőházak dekorációi: egyikben az egykor tulajdonos nemes Benke család tagjait láthatjuk korabeli fényképekről készített másolatokon, a másikban pedig Nagy Lajos kézdivásárhelyi fotóművész mesteri színes felvételeit. Helyi hagyomány beszél arról, hogy „az udvarház pincéjének jégvermében rejtegették az ágyúöntő hős tüzér őrnagy, Gábor Áron holttestét, de mert a közelben portyázott az ellenség, nem tudták szülőfalujába, Bereckbe hazavinni, el kellett hantolni a temető útra néző szélén”. Hol lenne hát méltóbb helye Vetró András ugyancsak kézdivásárhelyi szobrászművész Gábor Áronról készített mellszobrának, mint éppen ebben az épületben?
A kiterjedt Benke família családi címere ugyan még nem díszíti a kúria timpanonját, mint egykor, de színes változata látható az épületbelsőben. Külön érdeme a tulajdonosnak, hogy tisztelve a hagyományt, a vendéglátó-ipari egység nevében megőrizte a tragikus sorsú székely család nevét. Az említett tornác mennyezetét növényi és madárornamentikájú falfestmény díszítette, amely a lepergett fél évszázad alatt alaposan megsérült, egy részletét azonban a tulajdonos őrzi. Az udvarház utolsó gazdája, Benke László földbirtokos a totalitárius rendszer áldozata, a Duna-deltába deportálták, ahol ismeretlen sírban nyugszik. Édesapja, Benke Géza porai az eresztevényi temetőben nyugszanak. Az épület hosszú ideig a helybeli termelőszövetkezet székhelye volt, majd mezőgazdasági idénymunkások szállása. A kollektív gazdaság idején épített közeli terjedelmes raktárhelyiséget most javítják-magasítják, ebben fognak helyet kapni a panzió mellékszolgáltatásai: wellness és jakuzzi, úszómedence stb. Az épület tetőzetének két sarkáról most kerültek le a letűnt rendszer jelképei, a sarló és a kalapács, valamint az ötágú csillag. Az új tulajdonos a család magyarországi ágának egyik tagjával, Benke Józseffel is felvette a kapcsolatot, tőle származnak a belső díszítés eredeti családi fotokópiái.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 8
szavazógép
2012-08-02: Gazdaság - Kisgyörgy Zoltán:

A bodoki rejtély

Évszázados ipartörténet része megyénkben a tégla- és cserépgyártás. Nagybacon és Bodok mellett fél évszázaddal ezelőtt a torjai és berecki téglagyárat is emlegettük, hiszen nevük akkor ismert volt Háromszék építészeti kerámia­gyártásban. Maradt tehát két hagyományos alapon működő egységünk, s kérdezhetnénk: két fecske csinál-e nyarat?
2012-08-02: Gazdaság - Kisgyörgy Zoltán:

Friss kenyér és csend

Pékség a Kászon völgyében
Szárazpatak Felső-Háromszék egyik leg­északibb települése. Ahol a Kászon vize kanyarogni kezd, oda rakott fészket a Lu­kács család számára egykor a dédnagymama, Sólyom Veronika. Itt épült meg a ma is működőképes Lukács-féle malom, a meg­nyugtatóan duruzsoló gát, innen rajzott ki a három Lukács fivér István, Attila és Barna.