Pékség a Kászon völgyében
Szárazpatak Felső-Háromszék egyik legészakibb települése. Ahol a Kászon vize kanyarogni kezd, oda rakott fészket a Lukács család számára egykor a dédnagymama, Sólyom Veronika. Itt épült meg a ma is működőképes Lukács-féle malom, a megnyugtatóan duruzsoló gát, innen rajzott ki a három Lukács fivér István, Attila és Barna.
Lukács Istvánt úgy ismerik széles e vidéken, mint a mindennapi kenyér biztos gyártóját, akire lehet számítani, akinek mozgó üzlete mindennap a bejelentett időben érkezik a megrendelő kapuja elé. Attila testvére is hasonló jellegű kenyéripari cég tulajdonosa. Lukács Istvánnal munka közben találkoztunk, és arról érdeklődtünk, hogy utolsó beszélgetésünk óta sikerült-e előbbre lépnie a vállalatnak.
– Fejlesztettünk, mert beszereltünk két új, olasz gyártmányú, Passanina típusú, nagyobb kapacitású sütőkemencét – felelte. – Ezek már 75–80 százalékos kapacitással működnek. A mozgó kereskedelem irányában kellett lépnem. Vettem két nagyobb belső térfogatú, ún. dobozos autót. A kereslet nem csökkent, s bizonyára a változatos típusú és súlyú termékeinket (zsemle, kifli, sós rudak és perecek, egyszerű, diós, mákos és rahátos kalácsféleségek) kedvelik a fogyasztók, mert jelen pillanatban hat megyébe szállítunk.
Lukács István saját műmalommal rendelkezik, amelyet másfél év óta nem használ, mert előnyösebb és könnyebb a mamutcégeknél beszerezhető jó minőségű lisztből dolgozni. Ha majd változik a kenyérgabona ára, bizonyára maksai malma is zakatolni kezd. A vállalat mintegy negyven ember számára biztosít munkahelyet. A cégnek havi 200–250 tonna gabonát kellene felvásárolnia, ennek minőségét azonban senki nem garantálja. Így azt a változatot, hogy saját malmában őröljön, csak szükségként fogja alkalmazni. Lukács István szerint a pénzügyi válságot, ha több munkával, erőfeszítéssel és kevesebb nyereséggel fognak is dolgozni, átvészelik, mert „borúra csak derűnek kell következnie”.
Két víz között panzió
A Malomároknak és a Kászonnak most ugyancsak alacsony a vízállása, de csak lesz még eső is az ősszel, hogy a gát zuhogó vízözöne jó mélyen el tudja altatni azt a pihenni Erdélybe jövő turistát, aki éppen ide menekül a nagyváros zajából tiszta vizet, csendet, házi kosztot enni, és erőt gyűjteni az újrakezdéshez. Csak be kell ütni az interneten, hogy Malom Panzió, és az egység szolgáltatásaival is megismerkedhetünk. Megkerestük a tulajdonos Lukács Barnát. A cégnek nevet adó malom 1922-ben épült, lelke egy turbina, mely nagyobb erőforrás, mint egy vízkerék, de gyönyörködhetünk a Ganz és Danubius gyártmányú hengerszékeiben is. Ha kéri a vendég, be lehet indítani a malmot.
Lukács Barna is próbál fejleszteni a közeljövőben. Szabadtéri teraszt építene a két víz közé, ahol nemcsak lazíthat a vendég, hanem – ha az időjárás engedi – reggelijét, ebédjét, vacsoráját is elfogyaszthatja itt. Az interneten böngésző a cég túraajánlataira is ráakadhat. Gyakorlott idegenvezető társaságában párjukat ritkító, kevésbé ismert idegenforgalmi célpontokat is könnyen elérhet: a kiskászoni Búcsújárók emlékházát, a Perkő-hegyet, a felső-háromszéki augusztus 20-i, Szent István-napi búcsúk zarándokhelyét, a Várpataki Cecevárát, Tarnóczy Sára kúriájának romjait, a Katrosa nevű csendes hegyi üdülőtelepet, a Nyergestetőt, a kézdivásárhelyi múzeumot, Kászonország borvízforrásait, műemlék templomait.