Az alkotmánybíróságtól várják a megváltást Antonescuék, abban bíznak, hogy a taláros testület enged a politikai nyomásnak, és nem a választói névjegyzékbe vett több mint 18 millió román választópolgár felét tekinti érvényességi küszöbnek, hanem a 2011-es népszavazás még mindig hivatalosan közzé nem tett eredményeit, miszerint az ország jelenlegi lakossága alig haladja meg a 19,9 millió személyt, s így a választásra jogosultak száma valahol 15–16 millió között volna.
De hát ezt mindenki tudta az országban, hisz az ideiglenes népszámlálási adatok már a tavasszal napvilágot láttak. Lapunk is hetekig foglalkozott e témával – a magyarlakta nagyvárosok lakosságának drámai csökkenésével –, de valamiért a jelenlegi hatalom eltekintett eme tényektől, s agyondicsért belügyminiszterük, Ioan Rus a népszavazás kiírása után rezzenéstelenül nyugodt arccal közölte az országgal, hogy a tárca által nyilvántartott személyi számok szerint 18 millió és néhány százezer román állampolgár jogosult szavazni.
Nos, Pontáék a népszavazás lezárása óta mást sem tettek, csak igazolni próbálták, amit előtte kellett volna, jelesen azt, hogy senki nem tudja pontosan, hány lélek él ebben az országban. Minden intézmény, mely lakosságnyilvántartással rendelkezik, más-más program szerint működteti számítógéprendszerét, s adataik is különböznek. Itt amúgy minden román módra zajlik – fogalmaznak a dühös és szerfelett elégedetlen kormánypárti hírmagyarázók. Ráadásul tavaly a népszámlálást is nagyon drágán és hanyagul végezték: a statisztikai hivatal szerint is kimaradt az összesítésből a háztartások hat százaléka.
Negyedik napja folyik ez a gyerekes és nevetséges csatározás. A vesztesek játék közben változtatnának a szabályokon, néha logikus, máskor alaptalan érvekkel. Annyiban talán igazuk van, hogy nem lehetne semmibe venni annak a 7,2 millió embernek az akaratát, aki kinyilvánította: nem kér többé Băsescuból. Különben máris kitetszik, mennyire buta játék volt ez a felfüggesztősdi: az amúgy is gyatrán teljesítő gazdaság megtorpant, a pénz egyre olvad, az infláció nő, s ahogyan épp maga Băsescu – első ízben, mióta bajban van – nyelvbotlásból vagy őszintén kijelentette: „ők nem győztek, én sem”.
Az alkotmánybíróság halasztott, de aligha tud mindenkinek tetsző döntést hozni. Rossz vért szül, ha semmibe veszi hét és fél millió ember akaratát, de az is, ha eltekint az eredeti játékszabálytól, melyet épp ő hozott.
És fizetni mindezért pedig mindenképp mi fogunk.