Mit vétettünk?

2012. augusztus 3., péntek, Máról holnapra
Farcádi Botond

Sokunkban felmerülhet a kérdés: mit vétettünk, hogy ilyen országban kell élnünk, mint Románia? Hogy olyan vezetők döntenek sorsunkról Bukarestben, akiknek semmi sem szent önös gazdasági-politikai érdekeiken kívül? Hogy mindent felemésztő hatalmi harcuk közepette nem átallnak felrúgni szabályt, törvényt, alkotmányt? Hogy milliók sorsával hazardírozva folyton újabb bizonytalanságba sodorják a munkahelyeket, megélhetést biztosító vállalkozói világot, megalázzák a kicsinyke nyugdíjukért aggódó időseket, megvetik a stabilitás, a tervezhetőség hiányában kilátástalansággal szembesülő fiatalokat?

Nem véletlenül maradt távol az urnáktól a vasárnapi népszavazáson a magyarság túlnyomó többsége. Torkig vagyunk – üzenték a Dâmboviţa partján a sárdobálásból ki sem látszó politikusoknak, de lám, hamis nemzetféltés, immár nem is álcázott nacionalizmus volt rá a válasz.
De vajon nem vagyunk-e mi magunk is vétkesek kissé eme áldatlan helyzetben? Nem vagyunk-e túl lagymatagok, közömbösek, ha közösségi céljainkról van szó, elsősorban az autonómiáról, melyről tudjuk – rosszabb esetben csak sejtjük –, segítene abban, hogy biztonságban érezzük magunkat, függetlenül attól, miként vetik a cigánykereket Bukarestben? Vajon nem vagyunk-e túl kényelmesek, amikor az apró lépések taktikájával remélünk közelebb jutni céljainkhoz? Hisz ismét bebizonyosodott: védtelenek vagyunk a bukaresti politikai háborúzással szemben. Szélcsendben még talán-talán elvagyunk, megvagyunk, de ha vihar kerekedik a nagypolitikában – mint például az elmúlt hetekben, amikor minden szinten dúlt a harc, és véget érni azóta sem akar –, tehetetlenül sodródunk.
Mennyivel jobb lenne, ha könnyedén legyinthetnénk, üssék-vágják egymást odafent, minket annyira nem érint, mi egymást tisztelve dolgozunk, pénzünk helyben marad, iskoláink a mieink, magyarul tanulunk, biztonságban, otthon vagyunk.
Európa és a világ szeme most Románián. Kár lenne nem kihasználni ezt, és ne jelezni a nagyvilágnak, itt e magyar közösség nem kér mást, csak ami Európa számos országában oly jól működik: területi autonómiát, kulturális autonómiát. Hogy otthon lehessünk ebben az országban, és ne érezzük va­lamiféle istencsapásnak, hogy itt kell élnünk, ha nem akarunk külföldre vándorolni.
Most még talán lehet. Míg el nem balkániasodunk magunk is olyannyira, hogy végleg betemet e Dâmboviţa-parti sár...

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 18
szavazógép
2012-08-03: Mi, hol, mikor? - :

Mi, hol, mikor?

Zene
* A budapesti Liszt Fe­renc Zeneakadémia és a Bartók Béla Konzervatórium hallgatóiból alakult Windsin­gers énekegyüttes ma 20 órától a Sepsiszentgyörgyön a Székely Nemzeti Múzeum kertjében koncertezik (esős idő esetén a a Park vendéglő DiStefano bárjában). A belépő jegy ára 10 lej, diákoknak és nyugdíjasoknak 5 lej, családnak 20 lej.
2012-08-03: Közélet - :

Elnök a pálya szélén (Egyelőre nem térhet vissza Băsescu)

Továbbra is függőben, hogy visszatérhet-e az államelnöki székbe Traian Băsescu, az alkotmánybíróság elhalasztotta döntését, és csak szeptember közepén mondja ki az ítéletet, hogy érvényesnek tekinti vagy sem a július 29-i népszavazást. A következő hónap közepéig tehát Crin Antonescu marad Románia ideiglenes államelnöke.