Sokunkban felmerülhet a kérdés: mit vétettünk, hogy ilyen országban kell élnünk, mint Románia? Hogy olyan vezetők döntenek sorsunkról Bukarestben, akiknek semmi sem szent önös gazdasági-politikai érdekeiken kívül? Hogy mindent felemésztő hatalmi harcuk közepette nem átallnak felrúgni szabályt, törvényt, alkotmányt? Hogy milliók sorsával hazardírozva folyton újabb bizonytalanságba sodorják a munkahelyeket, megélhetést biztosító vállalkozói világot, megalázzák a kicsinyke nyugdíjukért aggódó időseket, megvetik a stabilitás, a tervezhetőség hiányában kilátástalansággal szembesülő fiatalokat?
Nem véletlenül maradt távol az urnáktól a vasárnapi népszavazáson a magyarság túlnyomó többsége. Torkig vagyunk – üzenték a Dâmboviţa partján a sárdobálásból ki sem látszó politikusoknak, de lám, hamis nemzetféltés, immár nem is álcázott nacionalizmus volt rá a válasz.
De vajon nem vagyunk-e mi magunk is vétkesek kissé eme áldatlan helyzetben? Nem vagyunk-e túl lagymatagok, közömbösek, ha közösségi céljainkról van szó, elsősorban az autonómiáról, melyről tudjuk – rosszabb esetben csak sejtjük –, segítene abban, hogy biztonságban érezzük magunkat, függetlenül attól, miként vetik a cigánykereket Bukarestben? Vajon nem vagyunk-e túl kényelmesek, amikor az apró lépések taktikájával remélünk közelebb jutni céljainkhoz? Hisz ismét bebizonyosodott: védtelenek vagyunk a bukaresti politikai háborúzással szemben. Szélcsendben még talán-talán elvagyunk, megvagyunk, de ha vihar kerekedik a nagypolitikában – mint például az elmúlt hetekben, amikor minden szinten dúlt a harc, és véget érni azóta sem akar –, tehetetlenül sodródunk.
Mennyivel jobb lenne, ha könnyedén legyinthetnénk, üssék-vágják egymást odafent, minket annyira nem érint, mi egymást tisztelve dolgozunk, pénzünk helyben marad, iskoláink a mieink, magyarul tanulunk, biztonságban, otthon vagyunk.
Európa és a világ szeme most Románián. Kár lenne nem kihasználni ezt, és ne jelezni a nagyvilágnak, itt e magyar közösség nem kér mást, csak ami Európa számos országában oly jól működik: területi autonómiát, kulturális autonómiát. Hogy otthon lehessünk ebben az országban, és ne érezzük valamiféle istencsapásnak, hogy itt kell élnünk, ha nem akarunk külföldre vándorolni.
Most még talán lehet. Míg el nem balkániasodunk magunk is olyannyira, hogy végleg betemet e Dâmboviţa-parti sár...