Tischler Ferenc, Sepsiszentgyörgy új alpolgármestere a városházán a szociális intézményekért, valamint a sport- és ifjúsági kérdésekért felel. S bár mindkét szakterületen „otthon van”, hiszen korábban is ezekben az ágazatokban tevékenykedett, egyelőre a szociális ügyekkel ismerkedett – más szemszögből, mint ez idáig látta azokat. Bő másfél hónappal alpolgármesteri beiktatása után arról kérdeztük, milyen elképzeléseket alakított ki a város szociális gondjainak enyhítésére.
A sepsiszentgyörgyi szociális intézmények közül a Zathureczky Berta Otthon tűnhetne a legkevésbé problémásnak – azért gondok ott is akadnak. A kevés személyzettel rendelkező otthonba nem tudnak újabb időseket befogadni, következésképp a szolgáltatás optimizálására kell megoldást keresni – véli Tischler Ferenc. Felkérte az intézmény vezetőjét, Klárik Máriát, dolgozzon ki stratégiát: a továbbiakban luxus öregotthonként tartsa-e fenn az önkormányzat, vagy egy részét a lakók hozzájárulásával, más felét szociális részként működtessék, esetleg a magánosítás lehetőségét is vegyék számításba. E stratégiák elkészültéig és elemzéséig is az alpolgármester azt szeretné, több életet vigyenek az otthonba, pályázatok által például kirándulásokat szervezve a bentlakóknak, hogy ott töltött idejük élménydúsabb legyen.
A Sing-Singnek nevezett szociális otthonról az alpolgármesternek is az a véleménye, ilyen körülmények közt működtetve, minden nap rosszabbat hoz az ott élőknek. A mi hibánk lesz, ha tovább csúszik le az ott lakó közösség – mondja Tischler. Egyértelmű számára, fel kell számolni, hamarosan elkészül a Mikes Kelemen utcai „zöld blokk” mellett az új szociális otthon egyik szárnya, tavaszra a másik is, összesen 69 lakás áll majd az arra érdemesek rendelkezésére. Mert az is egyértelmű, oda csak azok költözhetnek át a Csíki negyedből, akik tesznek, tenni akarnak sorsuk jobbításáért. Mintegy 15 család számára nem lesz itt hely, az ő elhelyezésükért elkezdődött a párbeszéd az egyházakkal, civil szervezetekkel – egyelőre konkrétumok nélkül, eredmények az ősszel várhatóak. A Sing-Sing másik szolgáltatása, a hajléktalanszálló viszont nem felszámolható, azt sokkal szigorúbb szabályok szerint tovább fogják működtetni. Felvetésünkre, hogy régebb szó volt a hajléktalanszálló számára berendezni a Sing-Sing melletti egykori kazánházat, Tischler Ferenc úgy vélte, az még megfelelőbb volna.
Az Őrkő negyedben egyelőre a Caritas kezdeményezésére még két utcai vízcsapot szerelnek fel, a hogyan továbbot viszont ki kell még találni. Az viszont biztos, lejárt az az idő, amikor a szociális segélyre jogosultak beküldenek egy papirost, miszerint ledolgozták a kötelező közmunkát, mert ezentúl senki úgy támogatásban nem fog részesülni, ha nem tesz érte semmit – szögezte le az alpolgármester. Ismert az is: sokan a segélyszervezeteknél oldják meg reggelijüket, vacsorájukat, a szociális étkezdében meg ebédjüket, gyakorlatilag pénzkeresésre nem is szorulnak – ezt a jelenséget a segélyszervezetekkel közösen kialakított egységes adatbázis alkalmazásával reméli felszámolni.
Az Őrkőn az a gond, hogy valójában senkinek nincs pontos adata arról, mekkora, milyen összetételű közösség gondjainak kezelésére kell vállalkozniuk, s bár tudatában van, négy év alatt e vonatkozásban látványos eredményeket elérni lehetetlen, „erős kézzel kell nekiszökni” – mondja az alpolgármester. Nekik is meg kell érteniük, jobb életkörülményekért küzdve, a törvényeket betartva, senkit nem bántva kell élniük – összegezett Tischler.