A kezdeti nehézségek ellenére mára mindenki megszokta a sepsiszentgyörgyi közszállítási társaság autóbuszain egy éve bevezetett új fel- és leszállási rendet. Nemcsak a kulturált utazást próbálta a Multitrans Rt. vezetősége így meghonosítani a megyeszékhelyi buszokon, de bebizonyosodott: a rendszer hatékony szűrőként is működik a jegy nélkül utazók kiküszöbölésére.
Az új szabályzat bevezetését követő két hónapban a társaság munkatársai, de a helyi rendőrség is segített az utasoknak, tájékoztatták őket az intézkedés fontosságáról, előnyeiről. Bár ma is előfordul, hogy próbálkoznak a hátsó ajtón felszállni, blattolni, de ez egyre ritkább, az utasok is figyelmeztetik a szabálytalankodókat – összegzett érdeklődésünkre Tittesz Zoltán igazgató. Úgy értékelte: az emberek megértették, miért is jó ez a rendszer, mely révén a jegy nélkül utazók 90 százalékát kiszűrték. Hozzáfűzte: a válság miatt veszítettek ugyan közönségükből, de sikerült elérniük, hogy nem esett vissza a közszállításból származó forgalmuk, sőt, enyhén nőtt is. Az első ajtós felszállás a jövedelmek növekedését is eredményezte.
A Multitrans jegy- és bérletárai egyébként három éve változatlanok, bár ebben az időszakban az üzemanyagárak tekintetében közel százszázalékos emelkedést jegyeztek; a társaság ennek ellenére több beruházást is megvalósított az önkormányzat támogatásával. A cégvezető emlékeztetett: az elmúlt három évben hét autóbusz került a Multitranshoz, másik négyet pedig lízingeltek, így újult az autópark, még akkor is, ha ez részben használt buszokat jelent.
A következő időszakban a megállóhelyekre összpontosít a cég, már elkezdődött a táblák felújítása, melyekre a főbb megállókban a menetrendet is kifüggesztik. Továbbá az autóbuszok arculatának egységesítését tervezik, illetve a cég székhelyének áthelyezését is a már meglévő Oltmező úti telekre. „Ennek több oka is van: a jelenlegi székhely nem megfelelő, befektetés szempontjából pedig túl nagy erőfeszítés lenne átalakítani és úgy felújítani, hogy elfogadható állapotba kerüljön. Idén megpróbáljuk elindítani a tervezési folyamatot, a becslések szerint egymillió eurós beruházás négy-öt éves távlatban valósulhat meg az önkormányzat segítségével” – magyarázta a közszállítási felelős.
A lépésről lépesre történő fejlesztés végső célja az lenne, hogy a helyi közszállítást környezetkímélő, hibrid (például villamos energiát és hagyományos üzemanyagot hasznosító) buszokkal bonyolítsák a megyeszékhelyen. Tittesz Zoltán azt reméli: a következő négy-öt évben lesz olyan támogatási rendszer, mely révén megvásárolhatók majd ezek a személyszállító járművek. Hozzáfűzte: ehhez azonban mind a cégnek, mind a közszállítást használóknak fel kell nőniük, meg kell érniük.
Nem lesznek új járatok
Bár igény volna rá, egyelőre nem valósulhat meg új autóbuszjáratok beiktatása a közszállításban. A lakossági visszajelzések alapján a helyi bevásárlóközpontokat érintő járat elindítása lenne célszerű, ám a megvalósítást a jelenlegi törvénykezés akadályozza. Tittesz Zoltán ennek kapcsán elmondta: a költségvetési törvényben foglaltak szerint az alárendelt egységek összbérköltsége nem haladhatja meg az előző évit. Jelenleg minimális sofőrlétszámmal dolgoznak, új munkatársakat pedig nem alkalmazhatnak.