Ha ernyőt viszek magammal, nem esik az eső, ha gyógyszert, akkor nem fáj a fejem – mondják a babonások. Van benne igazság, ellenben utazás előtt jobb, ha félretesszük a babonát, és összecsomagoljuk a legfontosabb orvosságokat, kötszereket, amelyek szükség esetén nagyon hasznosak.
A nyári szabadságolások idején különösen érdemes erre gondot fordítani, mert az üdülőhelyeken előfordulhat, hogy a zsúfoltság miatt nehéz bejutni az orvoshoz, hegyi kiránduláson pedig legtöbbször egyénileg kell ellátni a sürgősséget.
A gyógyszercsomagban legyen láz- és fájdalomcsillapító, hasfogó, gyomorfertőtlenítő, emésztő, szúnyog- és rovarcsípés elleni készítmény, leégés kezelésére alkalmas krém, gyulladáscsökkentő, allergia elleni orvosság, a kötszercsomag pedig tartalmazzon fertőtlenítőszert, steril gézlapot, egyszerű és gumis fáslit (ficam, rándulás esetére), keskeny és széles ragtapaszt. Ezek a szerek bármelyik patikában beszerezhetőek recept nélkül. Legtöbben tudják is tapasztalatból, hogy mire van szükség, mégsem állítják össze az utazási alapcsomagot, és órákat állnak a hőségben egy rendelő előtt, vagy keresik a legközelebbi patikát, ha könnyebben sérülnek, leégnek, vagy gyomorrontás éri utol őket. Aki ismeri a gyógynövényeket, tudja, mindenre van gyógyír a természetben is. Ha valaki nem allergiás a darázscsípésre, nem kell azonnal orvoshoz szaladni, útilapu, petrezselyemlevél is enyhíti a gyulladást, a menta, cickafark, orbáncfű, ezerjófű, kamilla, lósóska, kakukkfű egyenként és adott keverékekben is kifejti hatását, a hideg vizes, esetleg ecetes borogatással, váltófürdővel lázat is lehet csillapítani, fájdalmat enyhíteni.
Jó, tehát, ha a házipatika akkor is nálunk van, amikor utazunk. Nem tudhatjuk, a tengerparti homokban mikor lépünk éles kagylóra, üvegszilánkra, a kaszálatlan fűben mi okozhat sérülést, a sziklás helyeken horzsolást, a tömegétkezdékben ételfertőzést, a kánikulai meleg fejfájást, az elővigyázatlan napozás napszúrást. Természetesen súlyos allergia, kígyómarás, hosszan tartó láz, hányás miatti nagy mennyiségű folyadékvesztés esetén forduljunk orvoshoz, és akkor se késlekedjünk felkeresni a legközelebbi rendelőt, illetve hívni a 112-es sürgősségi számot, ha korábban jól kezelt krónikus betegségünk okoz előre nem várt kellemetlenséget. A felsoroltak kizárólag az egyénileg, illetve családban is megoldható sérülésekre, megbetegedésekre vonatkoznak, súlyos esetekben ne kísérletezzünk, minden perc számíthat, fontos, hogy a beteg minél hamarabb orvosi ellátásban részesüljön.