Köszönet a szolgálatért

2012. augusztus 6., hétfő, Közélet

Tizenkét esztendeje, amikor Baróton Krizbai Imre lelkipásztor először megszervezte a II. világháborús frontszolgálatos katonák erdővidéki bajtársi találkozóját, még közel nyolcszázötven egykori honvéd élt, s háromszáznegyvenen jelen is voltak az eseményen. Mára mindössze ötvenen maradtak életben azok közül, akik fegyverrel kezükben keltek szülőföldjük védelmére, s alig tizenhetüknek matadt annyi ereje, hogy el is jöjjenek az immár tizenötödszörre megszervezett találkozóra – hangzottak el a szomorú statisztikák szombaton a református templomban. A felszólalók úgy fogalmaztak: bár katonáink közül kevesen maradtak, bátorságból, összetartásból és bajtársiasságból ma is példát mutatnak.
 

Sánta Imre bikfalvi lelkész istentisztelete alapjául Jób könyvének igéjét választotta, mely a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium előtti tiltakozás mottója: „Igazságomhoz ragaszkodom, róla le nem mondok...” Mint fogalmazott: hiába próbálják elhitetni, hogy bűnös nemzet vagyunk, nincs igazuk: mi a magyarok Istenétől kaptuk e földet, ezért hittel a szívünkben róla le nem mondhatunk, s életünk árán is meg kell védenünk. Boér Imre tanár, egykori frontszolgálatos, utóbb hadifogoly az átélt harcokról osztotta meg emlékeit, majd a Gulag-szigetcsoporton megtapasztalt kegyetlen világról beszélt. Felidézte az elfogatást, a pereket, a láger mindennapjait, idézte Szolzsenyicint s a tavaly Baróton is megfordult történészt, Rózsás Jánost. Krizbai Imre üdvözölte a Magyar Gárda jelen levő, a Gróf Tisza István Dalkört alkotó tagjait és a csíkszeredai Csibi Barnát, amiért az utólag ítéletet mondott a magyarellenes tetteket elkövető Avram Iancu felett. Erdély visszatérésének évében az Ezer székely lány találkozón dr. Gál Józsefné által írt beszédet Jakab Anna sepsiszentgyörgyi néptanító olvasta fel. Miklós Árpád volt képviselő úgy fogalmazott, a XX. században csak az a négy esztendő volt igazán szép, mely alatt Erdély visszatérhetett az anyaországhoz. Nekünk, késői utódoknak folytatnunk kell a hős székely katonák által elkezdett harcot, s nem szabad hagynunk, hogy értékeinket elvegyék és meggyalázzák. „Nyirő József nevét gyalázzák, nácizzák és nyilasozzák csak azért, mert amikor hallotta, hogy a székelyeket Szárazajtán lefejezik, a Vajdaságban pedig vonattal hajtanak végig rajtuk, azt mondta, folytassuk a végsőkig” – mondotta.
A nyolcvanhat esztendős szárazajtai Nagy B. Imre a Keleti-Kárpátokban vívott harcokról, fogságba eséséről beszélt, és a földvári táborban töltött 156 napját idézte fel. Az erdőfülei Varga Gyula és a baróti Román Jenő Krizbai Imrének mondott köszönetet, amiért évről évre megrendezi a számukra erőt adó találkozót.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2012-08-06: Közélet - Farcádi Botond:

Az önkormányzatok nem értik (Válaszói névjegyzékek rendbetétele)

Lehetetlenség újabb népszámlálást végezni egy Sepsi­szentgyörgy méretű városban – véli Antal Árpád polgármester, akit lapunk arról kérdezett, hogy mit kell tennie az önkormányzatnak, miután a kormány utasította a választói névjegyzékek frissítésére. Mint ismeretes, az alkotmánybíróság augusztus 31-re halasztotta a döntést a Traian Băsescu menesztéséről szóló népszavazás érvényességéről, miután a kormánypártok szóvá tették, hogy valójában kevesebben jogosultak szavazásra.
 
2012-08-06: Közélet - :

A harmadik magyar aranyérem

Rendkívül izgalmas versenyben dőlt el a lólengés olimpiai bajnoki címének sorsa. Berki Krisztián – Pelle István, Magyar Zoltán, Borkai Zsolt nyomdokain haladva – megszerezte a magyarok harmadik londoni aranyérmét.