Ha egy felfüggesztettet nem vágnak le idejében, akkor annak annyi. Elnökünk szívrepesve várta felfüggesztésének megszüntetését, de ez nem történt meg, sőt, helyzetét az alkotmánybíróság továbbra is függőben hagyta. A kakukkfióka Crin Antonescunak nagyon tetszhetett a cotroceni-i fészekben, viszont egyáltalán nem volt megelégedve azzal, hogy csak 19 napig elnökösködött ideiglenesen.
Ha átmenetileg is, de ő sokáig szeretne ott maradni, mint a szovjet csapatok Magyarországon ’56 után. Emiatt aztán barátjával arra a következtetésre jutottak: tenni kell valamit annak érdekében, hogy tovább maradhasson. Ez sikerült is neki, mert az alkotmánybíróság újabb döntéséig még maradhat 41 napig az elnöki palotában. Szegény Băsescu addig lóghat a bizonytalanságban sínylődve, valahol egy albérletben. A főkormányos Ponta és az ideiglenes elnök, Antonescu meg elgondolkodhat azon, uralkodásuk kezdete óta mennyi jó sürgősségi rendeletet vagy törvényt hozhattak volna az ország nyakára, hogy elkerüljék ezt az áldatlan, ideiglenes állapotot.
Bizonyosan bánják már, hogy nem vitték végig magyarbarát politikájukat, és nem szabadítottak meg minket szavazati jogunktól. Ha azt elvették volna, akkor az egymillióval kevesebb magyarral a népszavazás már érvényes lett volna.
Aztán akár arról is törvényt kellett volna hozni, hogy mindenki számára – akinek szavazati joga van – legyen kötelező is a referendumon való részvétel. Ha egy családból csak egyvalaki nem megy el, azt még csak pénzbírsággal kellene sújtani, de ha ketten vagy többen, akkor börtönbüntetésre kellene ítélni az egész nagyfamíliát. Így el lehetne érni, hogy a szavazók 99,99 százaléka rohanjon az urnákhoz, és ezáltal a népszavazás mindjárt érvényessé váljék.
Ugyanakkor most derült ki, hogy a tavaly őszi népszámlálásra tiszta feleslegesen kidobtunk az ablakon ötvenmillió eurót. Egy év alatt sem lehetett tisztázni, hogy hányan vagyunk. Most egy bő hónap alatt semmi pénz nélkül, ingyen pontosan meg tudják számlálni, hány lakosa van Romániának, ebből hányan élnek külföldön, és mennyinek van szavazati joga.
Végül az új kormány rájöhetett arra is, hogy szintén felesleges pénzkidobás volt ez a népszavazás. Ettől arrafelé meg kell oldani, hogy az ilyen népszavazásosdi helyett az alkotmánybíróság döntse el, ki lesz az elnöke Romániának, és ki nem.
A közvélemény-kutatások egyértelműen kimutatták, hogy a népnek nem kell Băsescu. Ezt nagyon tudományosan, és van egy háromszázalékos hibahatár. Ezt figyelembe véve, csak akkor kellene népszavazást kiírni, ha a kutatások eredménye döntetlen körüli. Máskor elég lenne, ha az alkotmánybíróság csak rábólintana a közvélemény-kutatás eredményére.
Miért ne dönthetnének ilyen nagy horderejű kérdésekben, amikor maholnap már egy futballmeccs megóvásában is nekik kell dönteniük?