Tegnap reggel bejelentette lemondását Ioan Rus belügyminiszter és Victor Paul Dobre közigazgatásért felelős tárca nélküli miniszter, délután pedig lemondott Lucian Isar, a vállalkozásokért felelős tárca nélküli miniszter is. Egyúttal Victor Ponta más tárcáknál is vezetőcserét hajtott végre, az új miniszterek már tegnap este letették az esküt. A kormányfő szerint az államfő és az ellenzék kényszerítette e lépésre, a lemondott miniszterek azonban nyomásgyakorlásról beszélnek, illetve az elhúzódó politikai válság miatt távoztak tisztségükből.
Nyomásgyakorlás a belügyre
Ioan Rus belügyminiszter a Traian Băsescu államfő leváltásáról szóló népszavazás ügyében a belügyminisztériumra nehezedő „nyomásgyakorlás” miatt nyújtotta be lemondását, konkrétan a felfüggesztett államfőt és Crin Antonescu ideiglenes államelnököt nevezte meg azon politikusok közül, akik részéről nyomás nehezedett rá. Leszögezte: becsületes, korrekt politikusnak tartja magát, és nem lesz részese semmilyen törvénytelenségnek. Sajtónyilatkozatában a távozó miniszter emlékeztetett arra, hogy a június 10-i helyhatósági választásokon 18,3 millióan szerepeltek a választói névjegyzékben. A referendum előtt a belügyminisztérium aktualizálta az adatbázist, így a szavazati joggal rendelkezők száma 21 366 fővel csökkent, vagyis 18 294 514 állampolgár maradt a névjegyzékben. Ez ugyanaz a szám, amelyet Rus a népszavazás előtt is bejelentett, és amelyhez viszonyítva érvénytelen volt a Băsescu leváltásáról szóló népszavazás, hiszen a választóknak csak a 46,23 százaléka jelent meg az urnák előtt az érvényességhez szükséges 50 százalék plusz egy fős küszöbhöz képest. Rus emlékeztetett arra, hogy a helyhatósági választásokon a pártok nem emeltek kifogást, ami azt jelenti, hogy a voksolás és a népszavazás szervezését nem vonták kétségbe. A leköszönő belügyminiszter hozzátette, reméli, hogy a minisztériumnál őt felváltók nem fogják megengedni, hogy az intézményt bevonják a hatalomért folyó harcokba.
Crin Antonescu ideiglenes államelnök Rus bejelentésére reagálva közölte: nem beszélt a belügyminiszterrel sem élőben, sem telefonon, de Rusnak volt rá oka, hogy lemondjon a belügyi tárcának a referendum megszervezésében vállalt szerepe miatt.
Victor Paul Dobre közigazgatásért felelős tárca nélküli miniszter személyes okokra hivatkozott lemondása bejelentésekor, de hozzátette, majd máskor fejti ki ezt bővebben.
A harmadik távozó
Lucian Isar, a vállalkozói világért felelős tárca nélküli miniszter lemondását Mihai Voicu, a Nemzeti Liberális Párt alelnöke jelentette be. Korábban politikai források kiszivárogtatták, Isar azt követően mondott le, hogy a Victor Ponta miniszterelnökkel folytatott megbeszélésen biztosítékot kért arra, a politikai bizonytalanság nem tart már soká, hiszen az éppen a vállalkozói területet sújtja leginkább. A források szerint nem kapott biztosítékot, ezért döntött lemondása mellett, amit Ponta el is fogadott.
Mihai Voicu szerint azonban Lucian Isar „szigorúan személyes okokból” távozott a kormányból. Szintén a liberális alelnök jelentette be, ő veszi át Isar helyét, s ezt a párt vezetősége jóváhagyta.
Pótlás és más cserék
Kormányátalakítást jelentett be Victor Ponta miniszterelnök azt követően, hogy két minisztere lemondott tisztségéről a Traian Băsescu felfüggesztett államfő leváltásáról szóló népszavazás körüli vita miatt. Ponta javaslata szerint Andrei Marga külügyminiszter helyét Titus Corlăţean veszi át, aki eddig igazságügyi miniszter volt, az igazságügyi szaktárca élére pedig a kormányfő Mona Pivnicerut, a legfelső bíróság egyik bíráját javasolta – ő azonban nem kapta meg a legfelső bíróság jóváhagyását. Ahhoz, hogy a miniszteri széket elfoglalhassa, hosszas procedúrának kellene eleget tennie. A belügyminiszteri tárcát Mircea Duşa parlamenti kapcsolatokért felelős volt miniszter vezeti majd, ez utóbbi tisztséget pedig Dan Şova szociáldemokrata politikus tölti be. A közigazgatásért felelős tárca nélküli miniszteri posztot a liberális Radu Stroe tölti be. Az új minisztereket Crin Antonescu ideiglenes államfő is elfogadta, Mona Pivnicerut kivéve tegnap este le is tették hivatali esküjüket.
A miniszterelnök hangsúlyozta, a kormány továbbra is korlátozott hatáskörű, de az őszi parlamenti válaszásokig meg kell teremteniük az ország stabilitását. Ponta azzal vádolta Traian Băsescu felfüggesztett államfőt, hogy „romboló háborút folytat, és ezzel ellehetetlenítette a kormány munkáját”. „Nagyon szeretném, ha e bizonytalanság órái lejárnának, és hogy a kormány nem csupán törvényesen, de hatékonyan is működjön a nagy kihívások előtt, amelyekkel Románia szembesül, lett légyen szó az aszályról, amely a mezőgazdaságot sújtja, és ki fog hatni idei gazdasági eredményeinkre is, vagy a gazdasági helyzetről, amely stabil és előre kiszámítható, és ez ki fog derülni az európai partnereinkkel – az EB-vel, az IMF-fel és a Világbankkal – folytatott megbeszélések következtetéseiből is. Erre a gazdasági helyzetre azonban kihat az európai bizonytalanság meg Traian Băsescu felfüggesztett államelnök felelőtlen és nemzetellenes kijelentései” – fejtette ki a kormányfő.
Băsescu kommentárja
A tisztségéből felfüggesztett államfő tegnap este máris kommentálta a kormányátalakítást, Ioan Rus lemondásához annyit fűzve: „Annyira gyenge, hogy három itteni nyilatkozat miatt lemond?” A kormányátalakítás egyedüli nyereségének Andrei Marga külügyminiszter leváltását nevezte meg, szerinte Marga „csapást” jelentett az ország számára. Titus Corlăţean kinevezését a külügy élére azért kifogásolta, mert ő írta alá az alkotmánybíróság hatáskörét megcsorbító kormányhatározatot, emiatt hiteltelenné válik. Dan Şova bevételét a kormányba nagy hibának nevezte, ugyanis ő antiszemita kijelentéseiről vált híressé.
Băsescu tegnapi beszédében felkérte a Ponta-kormányt, mihamarabb adja át az alkotmánybíróságnak az államfői felfüggesztés megszervezésére kiírt népszavazáshoz aktualizált választói névjegyzéket, s ígérte, mihelyt ez megtörténik, felkéri az alkotmánybíróságot, a taláros testület hozza az augusztus 31-i határidőnél is korábbra döntését a népszavazás érvényességével kapcsolatban.
A kormánynak kellene lemondania
A Demokrata Liberális Párt vezetősége úgy véli, most még inkább lemondásra kell kényszeríteni a teljes Ponta-kormányt. Vasile Blaga pártelnök szerint Ioan Rus és Victor Paul Dobre lemondásából az vehető ki, nem kívántak többé részesei lenni annak a politikai folyamatnak, amelybe Victor Ponta bevonta a minisztériumot, és amellyel mininépszámlálást akar szervezni, hogy törölhessen a listákról 1 300 000 személyt, így érvényesíttetve a népszavazást. Blaga kiemelte, ez az első alkalom a forradalom után, amikor a belügyminiszter világosan kimondja, hogy az államelnök nyomást gyakorolt a tárcára. Blaga ugyanakkor rámutatott, Ioan Rus ismét megerősítette, 18 millió fölötti a szavazati joggal rendelkező állampolgárok száma.
Kérdésre válaszolva Blaga kijelentette, nem kapott felkérést Victor Pontatól nemzeti kormány alakítására, és nem is tartja valószínűnek, hogy erre sor kerüljön. „Többségük van a parlamentben, felkérjük őket, hogy jól kormányozzák az országot” – mondta az ellenzéki párt elnöke.