Egy Mezőtúrról hozott liliomfa-csemete emlékeztet ezentúl a húszesztendős testvértelepülési kapcsolatra, melyet Árkos és a kelet-magyarországi Mezőtúr városa tart fenn. Az emlékfát a két polgármester, Máthé Árpád és Herczeg Zsolt ünnepélyes keretek között ültette el az 1897-ben épült községháza előtti emlékparkban, majd a Somogy megyei testvértelepülés, Polány polgármesterével, Ellenberger Tamással együtt nyitották meg a falunapi ünnepséget.
Mezőtúr és Árkos iskolásai számára is ünnepet jelentett a falunap, ugyanis az árkosi Gelei József Általános Iskola fél évtizede testvérkapcsolatot ápol a mezőtúri Kossuth Lajos Általános Iskolával. Huszonhét mezőtúri tanuló és kilenc pedagógus már csütörtökön megérkezett, elvitték őket a sepsikőröspataki pisztrángos tavakhoz, halászhattak és pisztrángot kóstolhattak, s az árkosi Barabás-lovarda négy hátas paripáját is kipróbálhatták. A két iskola tanulói műsort mutattak be a falunap színpadán, és barátságos futballmeccsen is összemérték erejüket. Nem maradt ki a programból a mezőtúriak ismerkedése Árkossal, a település épített örökségével. Az árkosi szülők üstben készült húsos pityókatokánnyal kedveskedtek a szombat esti vacsorán. Barcarozsnyó vára és a cseppkőbarlang, Brassó városának és Brassó-Pojána látnivalói a vasárnapi ráadást jelentették – tudtuk meg Hunyadi Olga igazgatótól.
Túl a lacikonyha kínálatán zene és énekszó mellett lazíthatott a falu népe a Végh Béniám Kultúrotthon udvarán. A helybeli fúvószenekar már kora délelőtt térzenével kezdett, s meghívására tette tiszteletét a baróti Csaba kürtje és a nagybaconi fúvósok, majd az oltfejbeliek, a Nagykürt 95 zenekar Mikóújfaluból és a sepsibükszádi zenekar. Öt rezesbanda valóságos parádét rendezett, velük együtt énekelte a közönség nemzeti imánkat. Oklevéllel és Oláh Mihály helybeli faragómester árkosi vállas kis kopjájával ajándékozták meg a zenészeket.
– Ünnepi repertoárral készültünk – tájékoztatott Váncsa Mátyás árkosi karmester –, a Csinom Palkóval és a Limonádé-indulóval kezdtük, a Rozi-polkával, a Mandzsúriai keringővel és Csárdáscsokrunkkal sikert arattunk.
Ünnepre való számait énekelte el a helybeli Régeni Áron Dalárda, a sepsiszentgyörgyi nyugdíjasok Őszirózsa Dalköre, estébe hajolva pedig a közönség Dancs Annamari egyórás koncertjét hallgathatta, aki, mint elmondta, mindig megkülönböztetett szeretettel lép fel árkosi rendezvényeken. Ez alkalomra a tizenhat éves pályafutása során énekelt slágerekből álló egyveleget állított össze, közismert operettrészleteket és néhány dalt saját repertoárjából.
Külön színt kölcsönzött Árkos ünnepének a meglepően különleges festménykiállítás (felvételünk): a községháza melletti beton támfal tetején negyedszáz színes olajfestményét mutatta be Kese Terézia és élettársa, Gyimesi-Nagy András. Előbbi Árkos szülötte, mindketten tagjai a sepsiszentgyörgyi Gyárfás Jenő Műkedvelő Képzőművészek Egyesületének. Terézia képei között Szakadát pusztáját ismertük fel, amelyen át gyerekkorában sugásfürdői kirándulásra indult. A nemzetközi kiállítások díjaival is dicsekvő Gyimesi-Nagy András, Gaál András-tanítvány ad hoc tárlatának A nyomor virágai címet választotta. Kérdésünkre így felelt: csalóka a cím, rendes virágok ezek, bennük csak annyi a nyomor, hogy a magunkféle műkedvelő művészeknek a nyomorral határos a festés kényszere, mert olykor a munkánkért kapott anyagiak sem a vászon árát, sem pedig a festékét nem ütik!