Mikor lesz ipari park Kézdivásárhelyen?

2012. augusztus 7., kedd, Közélet

Minap alkalmunk nyílt végigjárni és lefotózni a volt fás vállalat, a Brafor Rt. egykori  kézdivásárhelyi telepét, a sokat emlegetett majdani ipari park közel nyolc és fél hektáros területét. A látvány több mint elszomorító. Mindenhol törmelékhegyek, a lebontott csarnokok maradványai láthatók. Egyetlen, betonvasból készült munkacsarnok áll még, a mellette levőt már földig rombolták, holott sokkal olcsóbb megoldás lett volna mindkettőt kijavítani.

  • Azt is lebontották, ami használható lett volna                                                                        A szerző felvételei
    Azt is lebontották, ami használható lett volna A szerző felvételei
  • Ipar helyett gyom és gaz virágzik
    Ipar helyett gyom és gaz virágzik

Miután a város tulajdonába került az ingatlan, elkezdődött a szabad rablás, amit lehetett, elloptak, leszereltek. Egy nagy értékű transzformátornak is nyoma veszett. Bokor Tibor polgármester röviddel beiktatása után menesztette a négy kapust, aki összejátszott a tolvajokkal. Hogy mikor lesz itt ipari park, az nagy kérdés marad, hiszen a terep még nincs előkészítve, hónapokba telik a rengeteg törmelék elszállítása. Nézzük meg időrendben, mi is történt.

Volt egyszer egy fás vállalat
A megye egyik legjelentősebb ipari vállalata volt, 1968-ban megyeszerte több mint kétezer-ötszáz alkalmazottat foglalkoztatott, csak a céhes város fafeldolgozó üzemében mintegy hatszázan dolgoztak. A fás vállalat fénykorában vágtereket működtetett a Nemere hegységtől Bodzafordulóig, fafeldolgozó alegységeket és raktárakat tartott fenn Ojtozban, Bereckben, Ko­vásznán, Kommandón és Kéz­divásárhelyen. Igen változatos termékskálájában a fűrészárutól a szénig, a ládától a bányafáig nagyszámú árucikk szerepelt. Kézdivásárhelyen működött a ládagyár és a nagy kapacitású keretfűrész csarnok. A vállalat termékei nagyon keresettek voltak mind a hazai, mind pedig a külföldi piacon.

Magánosítás honi módra
Az 1989-es rendszerváltás utáni években a brassói Brafor Rt. egyik alegységeként folytatta tevékenységét. 2005-ben Kéz­divásárhely utolsó, közel kilencven százalékban állami tulajdonban levő vállalatát, a brassói székhelyű Brafor Rt. alegységét a kovásznai, kommandói és berecki részlegekkel együtt 2004 decemberében a focşani-i székhelyű Paladium Kft. vásárolta meg. Wassim K. Y. Aarshat szíriai és kanadai kettős állampolgárságú üzletember a fakitermelő és -feldolgozó egységet árverés útján vásárolta meg, körülbelül egy euró/négyzetméteres áron a Brafor Rt. csődeljárásának lebonyolításával megbízott bákói Cont Expert Rt.-től. A magánosítás pillanatában a ki­termelő csoportokkal együtt Kézdi­vásárhelyen 216, Ko­vásznán kilencvenhét, Bereckben pedig huszonnégy alkalmazott dolgozott. A privatizálás után nem sokkal Gáll Elemér László igazgató – aki egy évig vezette a céget – lemondott, és elhagyta a vállalatot. Azt követően a társaság tevékenységét teljes homály fedte, sokan távoztak, akik maradtak, azoknak a focşani-i székhelyen (egy tömbházlakásban) kellett jelentkezniük munkakönyvükkel, és a Paladium Kft. 2004. április 8-tól kötött munkaszerződést velük. Munkakönyvüket 2003. december 31-én zárta le a Brafor Rt. Az arab tulajdonos soha nem állt szóba a sajtóval. Tény, hogy a Paladium Kft. többmilliós terület- és épületadóval tartozott a polgármesteri hivatalnak, a magánosítás utáni években egy vasat sem törlesztett ebből, majd az egykori munkásklub épületét a tartozás fejében átadta a városnak. Az utolsó alkalmazottakat a tulajdonos 2006-ban bocsátotta el. Abban az esztendőben leállt a termelés, a fakitermelő és -megmunkáló egységet bezárták.

A város megvásárolta az ingatlant
A 2008. november 25-i rendkívüli tanácsülésen a kézdivásárhelyi városatyák ipari park létesítése céljából beleegyezésüket adták, hogy az önkormányzat 18 euró/négyzetméteres áron (áfa nélkül 1 530 000 euró) vásárolja meg a Paladium Kft.-től az egykori fás cég 8,5 hektáros területét. A tanács arra is felhatalmazta Rácz Károly akkori polgármestert, hogy írja alá az elővásárlási szerződést. A vásárt hosszú, húszéves lejáratú hitel alapján kötötték meg, két évig csak a kamatot fizetik, azután kell a részleteket törleszteni. Hiába szervezték meg a versenytárgyalást, és válasz­tották ki a hitelező bankot, a pénzügyminisztérium eleinte nem hagyta jóvá a kölcsön felvételét, mivel Románia túllépte a Nemzetközi Valutaalap által jóváhagyott önkormányzati kölcsönök szintjét. A szaktárca 2009. október 27-én a hitelfelvételre mégis rábólintott. A kölcsönt húsz évre a Román Kereskedelmi Banktól vette fel a város önkormányzata. A teljes hitel kamatostul 2,9 millió euróra rúg. A szerződés értelmé­ben az önkormányzat megvásárolja Wassim K. Y. Aarshattól, a Paladium Kft. tulajdonosától a volt erdőkitermelő vállalat több mint 84 423 négyzetméteres területét a ráépített, lerobbant állapotban levő ingatlanokkal együtt.

Bontás és szabad rablás
A keményítőgyárral párhuzamosan, de attól függetlenül 2010 márciusában megkezdték a kézdivásárhelyi önkormányzat által megvásárolt volt fás vállalat épületeinek, munkacsarnokainak lebontását. A polgármesteri hivatal saját embereivel látott hozzá a nagytakarításhoz, a terep előkészítéséhez a majdani ipari park számára. Az egykori ládagyártó csarnok nem szerepelt az eltakarítandó épületek között: 2010. április 6-ról 7-re virradóra, hajnali 4 óra körül ismeretlen okokból tűz keletkezett, és teljesen leégett, a hivatásos tűzoltók nem tudták megmenteni, csupán a lángok terjedését akadályozták meg. Következett a szabad rablás, amit mozgatni lehetett, annak lába kelt.

Aláírták a finanszírozási szerződést
Rácz Károly, Kézdivásárhely akkori polgármestere és Simion Creţu, a 7-es számú Központi Fejlesztési Régió vezérigazgatója idén május 29-én Gyulafehérváron aláírta az egykori fás vállalat területére tervezett ipari park finanszírozási szerződését. Országos szinten a céhes város másodikként írt alá ipari park létesítésére vonatkozó dokumentumot, a benne foglalt 14,60 millió lejből 5,89 millió vissza nem térítendő támogatás, a két összeg közötti különbözetet, 8,71 millió lejt a városnak kell előteremtenie, minden bizonnyal újabb hitelből. Az ipari parknak tizennyolc hónap alatt kell elkészülnie, ami a 7,28 hektáros terület teljes felújítását, három ipari csarnok felépítését, illetve a már meglévő rehabilitálását és az infrastruktúra kiépítését jelenti. A volt fás vállalatért már idén másfél millió lejt kell törleszteni, s ez igencsak kedvezőtlenül érinti a város idei, következő esztendei büdzséjét.

Hogyan tovább?
Bokor Tibor polgármesternek és az új városvezetésnek nem lesz könnyű dolga, hiszen kész tények előtt állnak. Ha lemondanak a nyertes pályázatról, büntetésből évekig nem pályázhatnak európai uniós pénzekre, tehát kénytelenek lesznek kivitelezni azt, újabb hitelt felvenni. A városvezető számára az is kérdéses, hogy fognak 78 embernek munkalehetőséget biztosítani, és az ipari park elkészítése után jönnek-e potenciális befektetők, akik új munkahelyeket teremtenek.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 182
szavazógép
2012-08-07: Mi, hol, mikor? - :

Mi, hol, mikor?

Szabadtéri filmvetítés
A Sepsiszentgyörgy Székelyföld kulturális és ifjúsági fővárosa rendezvénysorozat részeként szerdán 21 órától az Erzsébet park zenepavilonjában a Csak szex és más semmi című, 2005-ös magyar vígjátékot vetítik.
2012-08-07: Közélet - Kuti János:

Mi vagyunk a hibásak (Glossza)

Mi állandóan szavazunk és népszavazunk. Nekünk itthonról és külföldről mindig mindenki megmondja, hogy kire kell voksolnunk és kire nem, de azt is, hogy egyáltalán menjünk-e el választani a sok jó közül. Ezek után ne csodálkozzék senki, hogy a parlamenti és elnökválasztáson a magyarok elmennek vagy nem mennek el szavazni, és arra voksolnak, akire kell vagy nem kell, de végül csak arra, akire akarnak. Utólag aztán kiderül, hogy ha azt választjuk, aki győz, vagy ha azt, aki veszít, mindenképp rosszul tettük.