Az aszály megenyhült, a lehullott csapadék elégségesnek mondható a kertészkedés „újraindításához”. Elsősorban a borsó és a paszuly másodvetését kell beütemezni, de mindenképpen csak törpe fajokat érdemes ültetni.
A fejes saláta mellett másodtermesztésre javasoljuk a kevéssé ismert fajokat is: tépő-, madár-, római- saláta stb. Vigyázzunk a növénytársításra: a petrezselyem és a zeller rossz, ellenben az édeskömény, a zöldbab, a paradicsom, az uborka jó szomszédai. Kifejezetten őszi növény a kínai kel – tavasszal értelmetlen vele kísérletezni, hiszen mindenképpen kikórózik a hosszú nappalok hatására. Tenyészideje kb. 80 nap.
Ugyancsak most vethetjük az őszi retket. A hónapos retek augusztustól egészen szeptember végéig szakaszosan vethető. A hosszabb tenyészidejű müncheni sörretek és az erfurti fekete fajták októberi szedéséhez a vetéssel augusztus első felére végezzünk. A nagyméretű japán retket július-augusztusban vethetjük. Lehetőleg egyesével vessük, sűrű kelés esetén korán ritkítsuk, mert a nagy vetési sűrűség a gumóképződés rovására megy.
A föld meglevő nedvességét lehetőleg mulcsolással próbáljuk megőrizni. A csapadék miatt megnőtt a gombás betegségek megjelenésének az esélye, ezért feltétlenül permetezzünk valamilyen gomba elleni szerrel. Most már a rezes készítményeket is fenntartás nélkül használhatjuk.
Sok kertbarát jelezte, hogy érdekes jelenség ütötte fel a fejét paradicsom- és paprikatermésén. A bogyó szárral ellentétes fele megbarnul a paprikánál, a paradicsom pedig „kettéválik”: alja zöldes, ragacsos, felső fele ép. Először gombabetegségre gyanakodtam (pl. alternária), de figyelmesebb szemlélet után rájöttem, tápanyag-ellátási vagy felvételi problémáról van szó, mégpedig a szárazság miatt hangsúlyozódó kalciumhiányról. Annak ellenére, hogy több oka lehet, a kezelés egyszerű: 7–10 naponta magas kalcium tartalmú levéltrágyát kell használni.