MagánvállalkozásCsaládi vendégfogadás a tóparton

2012. augusztus 8., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Ha szép az idő, s lehet fürödni, hétvégeken telt ház van a Rétyi Nyírben a Tavirózsa fogadónál s az előtte levő strandon. Ha viszont esik, napjában egy kávét sem adnak el, s egy hét alatt alig egy-két szobát tudnak kiadni.

 Tekintettel a három hónapos szezonra – május elejétől augusztus végéig –, amiből kiesnek az esős napok, nem számíthat jelentős profitra, aki egy ilyen egység működtetésébe vág. A bevétel annyira elég, hogy fedezni lehet belőle a költségeket. A fentiek ismeretében már érthető, hogy a fogadót működtető Simon György fia, Simon Adrian azt mondta: három évvel ezelőtt a család tagjainak összefogásával döntöttek úgy, hogy kibérelik a fogadót, egyféleképpen ügyszeretetből, de a családi vállalkozás hagyományainak tovább éltetése végett is, hiszen az apa sok éven át dolgozott Sugásfürdőn a szakmában.
Simonék a fogadót egy szövetkezettől bérlik, Adrian mellett édes­anyja, Simon Maria Georgeta vállal oroszlánrészt a működtetésben. A környező területek tulajdonjogát ma sem lehetett kibogozni, a tavon bójákkal elkerített ötvenáras részt is csak a polgármesteri hivatal jóakarata mellett lehet fürdőzésre használni.
A gazdasági válság, a pénztelenség a tónál is érezteti hatását. Az emberek elsősorban fürödni, napozni jönnek. Saját tarisznyából esznek, ládával hozzák a söröket, gondolván, így olcsóbb a strandolás. „Elhoznak egy csomó sört, aminek nagy része megmelegedik, fogyasztásra alkalmatlan lesz, eldobhatják. Ha viszont nálunk egy üveg sör ötven banival drágább, azt már sokallják, pedig a saját beszerzés mellett is a végén veszteségbe szaladunk” – magyarázta. A kispénzű vendégek számára napi menüt állítottak össze, egy adag 13 lejbe kerül. Ez szinte nem is fedezi a költségeket – egy városi kiskocsmában, ahol kevés a személyzet, a bér, megéri, de egy nagyobb egységnél nem ez a helyzet. Az alacsony forgalmat, a gyenge fogyasztást a vállalkozó egy hét végi példával illusztrálta. A Tri-Aluta Kupa során legalább 1500 személy fordult meg a kétcsillagos vendégfogadó környékén. Ezzel szemben egész hétvégén csupán tíz hordó, azaz 500 liter sört tudtak eladni.
Állandó személyzettel dolgoznak, a legjobb embereknek a téli időszakban is biztosítanak fizetést, még ha munka nincs is. De ugyanakkor nagyon sokszor kénytelenek fiatalokat, szezonmunkásokat foglalkoztatni, akik­nek felelősségtudatuk nincs, egyet­len céljuk, hogy fizetést kapjanak, amivel később szórakozhatnak – vonta le a kellemetlen következtetést Simon Adrian, aki közélelmezési szakdiplomáját a sepsiszentgyörgyi Constantin Brâncuşi Iskolaközpontban szerezte.
Ráadásul az árak évek óta nem változnak. Egy kétágyas szoba három évvel ezelőtt is nyolcvan lej volt, az üveges sör ára talán ötven banival sem nőtt. A beszerzési árak, a rezsiköltségek viszont elszaladtak – magyarázza a fogadós. Többek között ezért nem engedhetik meg maguknak, hogy egységvezetőt alkalmazzanak, ezért áll a munka mellé a család. Simon György inkább a családi farmmal foglalkozik, de ha kell, tapasztalatát nemcsak szóban adja át, munkát is bármikor vállal.
A strandot most már zuhanyozó, öltöző, illemhely egészíti ki, a tisztasággal mindenki meg lehet elégedve. A kilátástalanság ellenére Si­monék terveznek: megtartani, működtetni a Tavirózsa fogadót, olyan körülményeket biztosítani, hogy a vendégek meg legyenek elégedve. Ha egy kicsit javulna az emberek pénzügyi helyzete, nőne a forgalom, akár a tetőt is újra lehetne építeni – mutat a fogadó tetőszerkezetére.
A hely reklámozására hangsúlyt fektetnek. Kapcsolatban állnak egy turisztikai internetes portállal. A hétvégeken zenét szolgáltató Baroque Klubbal is kölcsönösen reklámozzák egymást. Ám a legjobb reklám a szájról szájra terjedő hír. Ha egy vendég itt járt, s tetszett neki a környezet, a kiszolgálás, vissza fog térni, s magával hozza ismerőseit is – osztotta meg a hírverés titkát Adrian.
A reklám nem eredménytelen, a vendégek hetven százaléka idegen me­gyékből érkezik. Főként Bras­sóból, de jönnek Argeşből, Tulceából is. Kár, hogy a helybeliek, a háromszékiek kez­­dik elfeledni a „Székely Balaton” varázsát. Annál is inkább, mert be kell ismernünk: egyre kevesebb helyen lehet civilizált körülmények között nyaralni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 8
szavazógép
2012-08-08: Nemzet-nemzetiség - Mózes László:

Szigorúan ellenőrzött életek (Dokumentumfilm a besúgásról)

Tusványoson tartották egy idén elkészült magyar dokumentumfilm ősbemutatóját, a Magyar Teátrum színházi sátorba sereglett közönség először láthatta Petényi Katalin és Kabay Barna Szigorúan ellenőrzött életek című alkotását.
 
2012-08-08: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Törlesztünk (Hitelek hálójában)

Hétfőn törlesztette a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által a 2009-es megállapodás alapján nyújtott hitel első, 670 millió eurós részletét Románia. Az IMF 2009 és 2011 között 13 milliárd euró értékű kölcsönt nyújtott. Ebből Románia 12 milliárd eurót hívott le, mivel az utolsó, 1 milliárd euró értékű részletet már nem használta fel. Így összesen 13,4 milliárd eurót kell vissza­fizetni a kamatokkal és egyéb költségekkel együtt.