Hétfőn törlesztette a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által a 2009-es megállapodás alapján nyújtott hitel első, 670 millió eurós részletét Románia. Az IMF 2009 és 2011 között 13 milliárd euró értékű kölcsönt nyújtott. Ebből Románia 12 milliárd eurót hívott le, mivel az utolsó, 1 milliárd euró értékű részletet már nem használta fel. Így összesen 13,4 milliárd eurót kell visszafizetni a kamatokkal és egyéb költségekkel együtt.
A kölcsönt 2015-ig kell törleszteni, az idén összesen 1,9 milliárd euró a visszafizetendő összeg. A törlesztés jövő évben éri el a csúcsot, amikor 5,1 milliárd eurót kell kifizetni az IMF-nek: 2014-ben újabb 4,7 milliárd eurót, 2015-ben pedig az utolsó 1,4 milliárd eurót kell folyósítaniuk a hatóságoknak. A pénz jelentős részét (9,8 milliárd eurót) a központi bank fogja állni valutatartalékaiból. Az Adevărul napilap szerint a banknak nem okoz gondot a törlesztés, hiszen tartalékai elérik a 32 milliárd eurót. Ugyanakkor a Ziarul Financiar pénzügyi napilap arra figyelmeztet, hogy a bank tartaléka képezi „az egyedüli pajzsot” a lej számára, amely az elmúlt egy hónapban a belpolitikai bizonytalanságok miatt jelentős mértékben gyengült az euróval szemben. A fennmaradó 3,6 milliárd eurót a kormánynak kell kitennie. Ez jóval kisebb összeg, mint amely a központi bankot terheli, ugyanakkor sokkal nehezebb lesz előteremteni.
Mugur Isărescu kormányzó szerint a visszafizetésből is „profitot csináltak”, legalább annyit, mint az utóbbi fél évben. A jegybank egyébként tavaly mintegy 70 millió eurós profitot termelt, elsősorban valutatranzakciókból, csaknem ötször annyit, mint egy évvel korábban.
Az Adevărul által megkérdezett elemzők szerint a kormány kénytelen lesz adókat emelni vagy kiadásokat csökkenteni, ha nem áll rendelkezésére a szükséges összeg. Újabb hiteleket is felvehet bankoktól, amivel azonban csak továbbgörgeti az adósságot, ami előbb-utóbb szintén a lakosság vállára nehezedik.
Romániának 2015-től kell elkezdenie törleszteni az Európai Bizottságtól lehívott mintegy ötmilliárd euró kölcsönt, 2022-től pedig a Világbank által biztosított 600 millió eurót kell visszafizetnie. Az ország összesen csaknem 19 milliárd euró hitelt használt fel 2009 és 2011 között az IMF szervezésében megkötött többoldalú nemzetközi hitelmegállapodás alapján.