Hírbörze

2012. augusztus 8., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Szaporodnak a szálláshelyek
Új szálloda épül Kovásznán. A galaci hajógyárat működtető cég (a volt Navrom) alkalmazottJai számára épít üdülőszállodát a Tündérvölgyben. Az új turisztikai egység a völgy egyik legszebb helyén, a Clermont szálloda új szárnyával szemben készül. A polgármesteri hivatal haszonbér formájában biztosította a befektetéshez szükséges telket, az építkezési engedélyt is kibocsátották, most már a munkálatok elkezdését várják – tudtuk meg Lőrincz Zsigmond kovásznai polgármestertől.                     Bokor Gábor

Korlátozott aukció
A jegybank némileg meglepetésszerűen hétfőn jelentette be, hogy korlátozza a kereskedelmi bankok számára a vásárlási-visszavásárlási aukción elérhető összegeket. Az úgynevezett repo-aukció során a kereskedelmi bankok likviditáshoz juthatnak, így a központi bank közvetve befolyásolhatja a kamatpolitikát. A korlátot heti hatmilliárd lejben határozták meg, ami – a múlt héten igényelt, összesen 12 milliárd lejt figyelembe véve – azt jelenti, hogy felére csökkenhet a kereskedelmi bankok így biztosítható likviditása. Ugyanakkor piaci szereplők szerint a jegybank továbbra is igyekszik féken tartani az valuta-lej árfolyamot. Helyi szakemberek szerint a repo-aukció korlátozása nem befolyásolja számottevően a kereskedelmi bankok kamatpolitikáját. Briota Liviu Zsolt, a Román Kereskedelmi Bank Hargita és Kovászna megyei igazgatója szerint ennek magyarázata, hogy egyrészt a kereskedelmi bankok – jelesen a BCR – rendelkeznek megfelelő likviditással, a hiteligénylés mértéke pedig meglehetősen alacsony, másrészt szükség esetén a pénzintézetek egymás között is tudnak hasonló tranzakciókat lebonyolítani.

Júniusban többet kerestünk
A nettó fizetések átlagban 1,4 százalékkal, vagyis 22 lejjel voltak magasabbak júniusban, mint egy hónappal korábban – közölte a statisztikai hivatal. Mindez az alkalmazottaknak nyújtott pluszjuttatásoknak, prémiumoknak, osztalékoknak, illetve az ebédjegyeknek köszönhető, és néhány szektor termelési növekedésének következménye. Az országos nettó átlagbér így 1552 lejre módosult, a legtöbbet továbbra is a pénzügyi szektorban keresnek az alkalmazottak (átlag nettó bér 4114 lej), a legkevesebbet a szállodákban, éttermekben (845 lej). A termelés leginkább a dohánytermékek előállításánál és a távközlési cégeknél nőtt (24,6%, 23,3%), de több mint 7,5 százalékos növekedést regisztráltak a számítógépgyártásban, az elektronikai cikkek és optikai műszerek előállításában, a gyógyszeriparban, a másodlagos pénzügyi tranzakciók területén (biztosítás, nyugdíjalapok). De volt olyan szektor, ahol csökkent a nettó átlagbér, így a kőolaj-kitermelésben 16 százalékkal kerestek kevesebbet az alkalmazottak júniusban, mint májusban. Tavaly júniushoz képest a nettó átlagbér 5,4 százalékkal volt magasabb idén júniusban.

Bezárás várható
Egy ingatlanfejlesztési tanácsadó cég szerint újabb üzletközpont-bezárások várhatóak az országban. Az Armonia Brăila üzletváros bezárása után a hasonló aradi létesítményt logisztikai központtá alakítják át. Mindazonáltal az elkövetkező másfél évben további 330 ezer négyzetméter kereskedelmi felületet adnak át, ugyanis ennyi fejlesztése folyamatban. A Jones Lang LaSalle elemzése szerint a nagy üzletláncok óvatosak lesznek új felületek bérlésében, kivételt képeznek az élelmiszer-forgalomban érdekeltek. A második harmadévben csupán egy iaşi-i kereskedelmi központot avattak az országban, így jelenleg összesen 2,31 millió négyzetméter modern központ működik Romániában, ebből 775 ezer négyzetméter a fővárosban, ahol fél éve ez a szám nem változott.

Nők az olasz cégek élén
A köztulajdonban levő és a tőzsdén jegyzett olasz vállalatok igazgatótanácsában részt vevő nők létszámát augusztus 12-től törvény szabályozza, a vállalatokat vezető testületek tagjainak legelső újraválasztásán a nők arányának el kell érnie a húsz százalékot, a másodszori megújításkor pedig 33 százalék lesz a minimum. Az új olasz esélyegyenlőségi törvény az olasz közvállalatok és a tőzsdén jegyzett cégek vezetőségének nemek szerinti összetételére vonatkozik. A törvényt kidolgozó Alessia Mosca, a baloldali Demokrata Párt és Lella Golfo, a középjobb Szabadság Népe képviselője szerint így közel hatezer nő juthat vállalati vezető szerephez. A negyvenszázalékos női kvótát biztosító Norvégiá­hoz képest ez semmiség, Olaszországban mégis történelmi lépésnek számít – hangoztatták a képviselőnők. A törvény 2100 olasz vállalatot érint, az ezeket irányító 13 500 vezetőségi tagnak jelenleg csak négy százaléka nő. Az előírást három hónapos türelmi idő után sem teljesítő vállalatokat 100 ezer eurótól egymillió euróig terjedő bírsággal büntetik, további négy hónap után pedig feloszlathatják az igazgatótanácsot. A törvény tiszteletben tartatása a Consob olasz állami tőzsdefelügyelet és a római esélyegyenlőségi minisztérium feladata lesz.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 189
szavazógép
2012-08-08: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Törlesztünk (Hitelek hálójában)

Hétfőn törlesztette a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által a 2009-es megállapodás alapján nyújtott hitel első, 670 millió eurós részletét Románia. Az IMF 2009 és 2011 között 13 milliárd euró értékű kölcsönt nyújtott. Ebből Románia 12 milliárd eurót hívott le, mivel az utolsó, 1 milliárd euró értékű részletet már nem használta fel. Így összesen 13,4 milliárd eurót kell vissza­fizetni a kamatokkal és egyéb költségekkel együtt.
2012-08-08: Riport - B. Kovács András:

Gyógyuló sebek, 2. (Határügyek)

Árkosról azt tudtuk meg legutóbb, hogy közigazgatási területe 3599 hektárt tesz ki, ebből belterülete 2004 óta 144 hektáról háromszáz körülire nőtt, jelezvén, mit is jelent a megyeszékhely közelsége és a városiak kiköltözési kedve – de talán egyebet is. A mezőgazdasági hasznosítású 733 hektárból 528-on a Rétyiek vezette, „társasnak” nevezett Búzakalász gazdálkodik, a többit kisebb gazdák művelik és bérlik, s mivel a bányabezárás és az azt követő területrendezés során Árkos és Kőröspatak visszakaphatja a tőle elállamosított területek zömét, így előbbinek még járna körülbelül száz hektár. No de kik vásároltak? Az árakat hihetetlenül felhajtó években – a kétezres évek elején és közepén elérték és néhol meg is haladták a városiak szintjét – hektárok és beltelkek tucatjai cseréltek gazdát.