Amikor azt hinnénk, tűrhetőbb napok állnak be, enyhül a kánikula, kiderül, hogy gyakran tetőzik a napi legmagasabb hőmérséklet. Pazarolja éltető energiáját a nap, pedig jól fogna majd egy kis meleg a télen, amikor veszettül fogy a tűzifa, ijesztően magas a gázszámla. De a legnagyobb baj az 1946-os aszályhoz hasonló szárazság, ami pusztítja a mezőt, s egyre nagyobb károkat okoz a mezőgazdaságban.
Lehet, hogy még nem tartunk ott, mint 1946-ban, amikor galambtojás nagyságú volt a pityókagumó, 5000 lejt kértek el egy kilogramm puliszkalisztért, s mert beállott az éhség, a Partiumba, Szilágyságba vitte a Magyar Népi Szövetség a háromszéki gyerekeket telelni. Hála Istennek, most még nem tartunk ott, ha drágábban is, de ellát minket élelmiszerrel az Európai Unió – csak legyen amivel megvenni. Az Alvégen így vidáman tombol a nyár. Minden kis víztükröt kihasználnak, azok, akik nem bírják a kánikulát.
Kökösben Sánta Gyula polgármester a helyi Natura Parkot ajánlotta az idegen nyelveket ismerő pedagógusoknak, ott oktatják bérmentesen angol és román nyelvre a gyermekeket, s a hasznost a kellemessel, a nyelvtanulást a fürdőzéssel kötik össze. A lazítás a zene és az ének, amiről a község két lelkésze gondoskodik. Reggel indul a park felé a sulibusz. Ha tűz a Nap, hazamennek, lazítanak, ebédelnek.
Az unitáriusok augusztus végén ismét indítják az Én kicsike vagyok elnevezésű ökumenikus gyermektábort, hogy ne érezzék a kicsik, egyre kevesebbeknek futja tengerparti, horvátországi nyaralásra. A nyár hangulatához tartozik a Nagy Levente és barátai helyi zenekar is. Több falunapon felléptek, s örömmel újságolták, hogy a Szent István-napi szászsebesi nagy rendezvénynek és zarándoklatnak is meghívottjai. De maradjunk az Alvégen.
Aldobolyban a református egyház híveinek is jut a nyár kellemesebb feléből, baráti látogatásra készülnek a svájci Flims testvéregyház meghívására, ugyanis a kapcsolatot sikerült felújítani. Kánikulában is felette hasznos a kaláka, megkezdték a református templom alapzatának kiszárítását szolgáló szellőztető árok ásását. Nyár végére is jut a munkából – tudtuk meg –: befejezik a volt óvodaépület felújítását.
Illyefalván – felnőttek és gyerekek – még nem feledték két nagy nyári ünnepségüket, a 20 éves LAM évfordulóját és az Illés-napi dáridót, de a Benedek-mezőn az apanagyfalusi és a bitai gyermekekkel megszervezett tábort sem, ahol félszáz diák hasznosan nyaralt. Megtartották az iklandi és vadadi Filep család találkozóját, erről könyv is született, a rendezvény pedig szervesen beleépül az egyre gyakoribb családi találkozások sorába.
Augusztus egyik legnagyobb ünnepe az Újzsenge lesz (26-án), amikor Háromszék-szerte is áldást mondanak az új kenyérre, Illyefalván beindul a vakációs bibliahét, majd tizedik évfordulóját ünnepli az ide kötődő mentálhigiénés képzés. Az őszi napéjegyenlőség előestéjén a Jézus Szent Szívére felszentelt templomának búcsújára készül az illyefalvi római katolikus egyházközség.
Uzon a nyár első felében is bővelkedett eseményekben. Ezek folytatásaként augusztus 12-én Lisznyó tartja meg falunapját, 17-e és 19-e között két eseményre kerül sor: a tűzoltók országos versenyére, amelyen jelen lesz Uzon magyarországi testvértelepülése, Tolna, 19-én pedig Uzonfüzesen tartanak falunapokat – közölte Ráduly István polgármester. A sort Sepsimagyarós falunapja zárja, az ott készülő tájház és falumúzeum avatóünnepségével. A Tatrangi Sándor Általános Iskola pedagógusai gondoskodtak a tanulók nyári üdültetéséről – tudtuk meg Szabó Margit igazgatótól. Lisznyópatakon, Kalibáskőn, majd az anyaországi Csorvás városában táboroztak. Németnyelvtáborban vettek részt Szacsván, és 11 tanuló a Balatonon nyaralhat egy eredményes pályázat jutalmaként.
Bajtai Erzsébet budapesti magyar nagykövetné asszony közbenjárásával két tanuló tanulmányi és szociális ösztöndíjban részesült. A fejenként 500 lejes ösztöndíjat néhány nappal ezelőtt vették át az OTP-bank közvetítésével. A napokban zajlott a tanerők címzetes és helyettes állások betöltésére szervezett versenyvizsgája, melyet az uzoni iskola szervezett meg a Rétyi Antos János-, a gidófalvi Czetz János-, a kökösi Gábor Áron-, az illyefalvi Lukács László-, a nagyborosnyói N. Bartha Károly-, a maksai Orbán Balázs-, valamint a dálnoki Darkó Jenő-iskolával közösen.
A helybeli Rustic vendéglő szellős és fedett teraszáról figyeltük, miként robog sok keréken a vakációzó nagyvilág a nemzetközi műúton. Nem is tudtuk, hogy a vidék helyi ételkülönlegessége a marhahússal készült ízletes paszulyfőzelék, aminek elfogyasztására mondhatni sorban állnak itt a kamionosok, átutazók.
Örömmel láttuk, hogy az uzoni katolikusok friss virágokat helyeztek el volt plébánosuk, a székelypetőfalvi származású Faragó Ferenc (1911–1984) nyár elején megszentelt emlékkopjájára a templomkertben. Albert Imre plébános elmondta: híveinek egy csoportjával történelmi körutat tettek a Gyulafehérváron és környékén élő magyar szórványokban, amely a megmaradás felkiáltójele volt mindnyájuk számára. A lisznyói filiában készülnek már az elsőáldozásra, melyet a Nagyboldogasszony-kápolnában tartanak.
A református gyülekezetben az idei tizenegy konfirmandus szülők előtti kikérdezésével kezdődött a nyár – mondta Ungvári Barna András egyházmegyei főjegyző. Július elején tiszteletét tette itt a Miskolc-diósgyőri református egyház küldöttsége. Az uzoni hívekkel együtt ismerkedtek az egyre fogyó Szászföld intő példájával, a belső-erdélyi magyar szórvány sorsával, s megjárták a Taranszfogarasi utat. A nyár anyagi kihívásokat is hoz: el kell végezniük a harangtorony külső javítását, amely Uzon központjának fontos tájképi eleme. Kedden érkezett haza a magyarországi Mendére látogató uzoni csapat, ahol erősítették az 1995-től többnyire családi barátságokra épülő testvéri kapcsolatot. Mendének vegyes felekezetű a közössége, s a fogadtatás kifogástalan volt.
A nyár még nem ér véget az uzoniak számára sem: az új kenyér ünnepét megelőző héten ifjúsági tábort szerveznek, ezt követi a házasok eskütételének megújító templomi és családi találkozója, és zárul a szeptember elején kezdődő vakációs bibliahéttel.