Reménykedtünk, reménykedtünk... Bíztunk abban, hogy a birkózó Hatos Gábor bronzérmet szerez, hogy a kézilabdás fiúk döntőbe jutnak... Hatos Gábor sajnos elveszítette bronzmérkőzését, az ötödik helyen zárt. Az üzbég Tigijev győzte le. Maradunk tehát Lőrincz Tamás ezüst- és Módos Péter bronzérmével, ha csak Ligeti Dániel szombaton nem veszi hátára a nehézsúlyúak (120 kg) mezőnyét.
Birkózás, szabadfogás, férfiak, 74 kg: 1. és olimpiai bajnok JORDAN ERNEST BURROUGHS (amerikai), 2. Szadeg Szaed Gudarzi (iráni), 3. Szoszlan Tigijev (üzbég) és Gyenyisz Cargus (orosz), 5. Hatos Gábor (magyar), 55 kg: 1. és olimpiai bajnok DZSAMAL OTARSZULTANOV (orosz), 2. Vladimer Kincsegasvili (grúz), 3. Jumoto Sinicsi (japán) és Kjong Il Jang (észak-koreai).
S ha már minden elveszett, nyugodtan figyelhettünk az atlétikára. Ott nagyon régi, 1985-ös világrekordot döntött meg az amerikai váltó, s úgy nyerte Jamaica előtt a női 4x100 méteres számot. A Tianna Madison, Allyson Felix, Bianca Knight, Carmelita Jeter összeállítású négyes 40.82 másodperces idővel haladt át a célvonalon, ezzel az NDK-s staféta 1985. október 6-án felállított 41.37 mp-es rekordját adta át a múltnak. Női kalapácsvetésben nem világ-, de olimpiai csúcs – 78,18 m – született az orosz Tatyjana Liszenko jóvoltából. Egyébként izgalmas küzdelem jellemezte a döntőt, a lengyel Wlodarczyk nagyon nagyot dobot, bosszúságára a dobószektoron kívül landolt a kalapácsa. Hej, pedig világrekord lett volna. Női 5000 méteren három-három etióp és kenyai versenyző döntötte el az érmek sorsát. A nagy csata etióp győzelemmel zárult, de nem a 10 000 méter nyertese, Tirunesh Dibaba diadalmaskodott, hanem Defar, Dibabának csak bronz jutott. 1500 méteren nagy meglepetésre kettős török győzelem született, akárcsak július elsején az Európa-bajnokságon. A férfiak 4x400 méteres váltójában a végig vezető amerikaiak az utolsó célegyenesben megtérdeltek, majd zászlót hajtottak a Bahama-szigetek stafétája előtt. Ez volt a Bahama-szigetek ötödik olimpiai aranyérme, ebből négy atlétikában született (a kakukktojást pedig még 1964-ben vitorlázásban jegyezték!). Utoljára maradt a férfi rúdugrás, mely rendkívül érdekesen alakult. A francia versenyző, Lavillenie 5,85 centiig mindent elsőre ugrott, 5,91-en aztán rontott, de ezt a magasságot a két német teljesítette. Így aztán Lavillenie 5,97-re tetette a lécet, amelyet elsőre ugyancsak levert, ám utolsó kísérletére átugrotta. Ugyanez viszont a két németnek már nem sikerült.
Az éremosztások:
Nők, 4x100 méteres váltó: 1. és olimpiai bajnok AMERIKAI EGYESÜLT ÁLLAMOK (Tianna Madison, Allyson Felix, Bianca Knight, Carmelita Jeter) 40.82 mp – vcs., 2. Jamaica (Shelly-Ann Fraser-Pryce, Sherone Simpson, Veronica Campbell-Brown, Kerron Stewart) 41.41 mp, 3. Ukrajna (Oleszija Povh, Hrisztina Sztuj, Marija Rjemjen, Jelizaveta Brizgina) 42.04 mp, kalapácsvetés: 1. és olimpiai bajnok TATYJANA LISZENKO (orosz) 78,18 m – ol. cs., 2. Anita Wlodarczyk (lengyel) 77,60 m, 3. Betty Heidler (német) 77,13 m, 5000 m: 1. és olimpiai bajnok: MESERET DEFAR (etióp) 15:04,25 p, 2. Vivian Cheruiyot (Kenya) 15:04.73 p, 3. Tirunesh Dibaba (Etiópia) 15:05.15 p, 1500 m: 1. és olimpiai bajnok ASLI CAKIR ALPTEKIN (török) 4:10.23 p, 2. Gamze Bulut (török) 4:10.40 p, 3. Maryam Yusuf Jamal (bahreini) 4:10.40 p. Férfiak, 4x400 méteres váltó: 1. és olimpiai bajnok BAHAMA-SZIGETEK (Chris Brown, Demetrius Pinder, Michael Mathieu, Ramon Miller) 2:56.72 p, 2. Amerikai Egyesült Államok (Bryshon Nellum, Joshua Mance, Tony McQuay, Angelo Taylor) 2:57.05 p, 3. Trinidad és Tobago (Lalonde Gordon, Jarrin Solomon, Ade Alleyne-Forte, Deon Lendore) 2:59.40 p, rúdugrás: 1. olimpiai bajnok RENAUD LAVILLENIE (francia) 5,97 m, 2. Björn Otto (német) 5,91 m, 3. Raphael Holzdeppe (Németország) 5,91 m.
A női 67 kilósok között a címvédő dél-koreai Hvang Kjung Szeon, míg a férfi 80 kilósok között az argentin Sebastian Eduardo Crismanich nyert aranyérmet a tizennegyedik versenynap záróakkordjaként. Tékvandó, női 67 kg: 1. és olimpiai bajnok HVANG KJUNG SZEON (dél-koreai), 2. Nur Tatar (török), 3. Paige McPherson (amerikai) és Helena Fromm (német), férfi 80 kg: 1. és olimpiai bajnok SEBASTIAN EDUARDO CRISMANICH (argentin), 2. Nicolas Garcia Hemme (spanyol), 3. Mauro Sarmiento (olasz) és Lutalo Muhammad (brit).
Sportjátékok
Holland címvédés. A holland női gyeplabda-válogatott megvédte pekingi címét, miután a londoni ötkarikás játékok pénteki fináléjában 2–0-ra diadalmaskodott az argentinok ellen. A bronzéremért a házigazda brit és az új-zélandi együttes mérkőzött meg, a találkozót pedig előbbiek nyerték. A végső sorrend: 1. és olimpiai bajnok Hollandia, 2. Argentína, 3. Nagy-Britannia. Eredmények: * döntő: Hollandia–Argentína 2–0 (0–0) * bronzmérkőzés: Nagy-Britannia–Új-Zéland 3–1 (0–0) * az 5. helyért: Ausztrália–Kína 2–0 (0–0) * a 11. helyért: Belgium–Egyesült Államok 2–1 (1–1). A holland csapat: Marilyn Agliotti, Willemijn Bos, Merel de Blaeij, Eva de Goede, Carlien Dirkse van den Houvel, Floortje Engels, Maartje Goderie, Ellen Hoog, Kelly Jonker, Kim Lammers, Maartje Paumen, Sophie Polkamp, Joyce Sombroek, Naomi van As, Margot van Geffen, Caia van Maasakker, Kitty van Male, Lidewij Welten.
Éremosztás a 470-esek versenyében. Pénteken ért véget a férfiak 470-es hajóosztály versenye, ugyanis csütörtökön a rossz idő miatt nem rendezték meg az éremfutamot. A megmérettetést végül az ausztrál Mathew Belcher és Malcolm Page nyerte. A nők részére kiírt verseny az új-zélandi Jo Aleh és Olivia Powrie sikerét hozta. Az eredmények: * nők: 1. és olimpiai bajnok Jo Aleh, Olivia Powrie (Új-Zéland) 35 helyezési pont, 2. Hannah Mills, Saskia Clark (Nagy-Britannia) 51 p., 3. Lisa Westerhof, Lobke Berkhout (Hollandia) 64 p. * férfiak: 1. és olimpiai bajnok Mathew Belcher, Malcolm Page (Ausztrália) 22 helyezési pont, 2. Luke Patience, Stuart Bithell (Nagy-Britannia) 30 p., 3. Lucas Calabrese, Juan de la Fuente (Argentína) 63 p.
Magyar győzelem. A Kemény Dénes irányította magyar válogatott megnyerte az 5–8. helyért kiírt küzdelemsorozat első meccsét, miután egy góllal diadalmaskodott az ausztrál csapat ellen az olimpia férfi vízilabdatornáján. A magyar együttes kezdett jobban, és az első játékrészben háromgólos is volt a két csapat közötti különbség. Az ausztrálok nem adták olcsón a bőrüket, felzárkóztak, és sokáig egymás mellett haladt a két csapat. A hajrában azonban megmutatkozott a két együttes közötti tudáskülönbség, így a magyarok sikerével ért véget az összecsapás. A pénteki elődöntőkben Olaszország és Horvátország is kétgólos győzelmet ért el. Az eredmények: * elődöntő: Olaszország–Szerbia 9–7 (4–2, 2–2, 2–1, 1–2), Horvátország–Montenegró 7–5 (3–1, 2–0, 2–2, 0–2) * az 5-8. helyért: Magyarország–Ausztrália 10–9 (4–2, 2–4, 1–0, 3–3), Spanyolország–Egyesült Államok 8–7 (3–1, 2–1, 1–2, 2–3).
Röplabda. Elsőként az orosz válogatott jutott be a fináléba a londoni olimpia férfi röplabdatornáján, miután a pénteki elődöntőben 3–1-re nyert a bolgár csapat ellen. A másik ágon Brazília három játszmában győzte le Olaszországot. Az eredmények: Brazília–Olaszország 3–0, Oroszország–Bulgária 3–1.
Spanyol–amerikai döntő. A világ két legjobb együttese vívja a férfi kosárlabdatorna döntőjét, miután a címvédő amerikaiak könnyedén legyőzték az argentin együttest, a spanyolok pedig hátrányból fordítva nyolc ponttal nyertek az orosz alakulat ellen a pénteki elődöntőben. Az eredmények: Egyesült Államok–Argentína 109–83, Spanyolország–Oroszország 67–59.
Vereség Svédországtól. Magyarország nem jutott be a férfi kézilabda döntőjébe, miután a pénteki elődöntőben 27–26-os vereséget szenvedett a svéd csapattól. A találkozó elején fej fej mellett haladt a két együttes, ám az első félidő közepén megtorpantak a magyarok, és 15–12-es svéd vezetéssel vonultak szünetre a csapatok. A fordulást követően magukra találtak Mocsai Lajos tanítványai, akik folyamatosan ott loholtak ellenfeleik nyakában, a háromgólos hátrányt többször, még a végjátékban is egyre csökkentették, de az egyenlítés és az áhított finálé elmaradt. A másik ágon Franciaország és Horvátország csatázott, s a döntőt érő összecsapást az előbbiek nyerték meg. Az eredmények: Magyarország–Svédország 26–27 (12–15), Franciaország–Horvátország 25–22 (12–10).
Dél-koreai bronzérem. Pénteken a dél-koreai válogatott szerezte meg a bronzérmet a londoni olimpia férfi labdarúgótornáján: a harmadik helyért rendezett mérkőzésen 2–0-ra legyőzte Japán csapatát. A koreaiak Pak Csu Jung találatával szereztek vezetést a 38. percben, a végeredményt Ko Dzsu Csul állította be az 57. percben. Az eredmény: Dél-Korea–Japán 2–0 (1–0). (tibodi)