London, 2012A tizennegyedik versenynap

2012. augusztus 13., hétfő, Sport

Reménykedtünk, reménykedtünk... Bíz­tunk abban, hogy a birkózó Hatos Gábor bronzérmet szerez, hogy a kézilabdás fiúk döntőbe jutnak... Hatos Gábor sajnos elveszítette bronzmérkőzését, az ötödik helyen zárt. Az üzbég Tigijev győzte le. Maradunk tehát Lőrincz Tamás ezüst- és Módos Péter bronzérmével, ha csak Ligeti Dániel szombaton nem veszi hátára a nehézsúlyúak (120 kg) mezőnyét.

Birkózás, szabadfogás, férfiak, 74 kg: 1. és olimpiai bajnok JORDAN ERNEST BUR­ROUGHS (amerikai), 2. Szadeg Szaed Gu­darzi (iráni), 3. Szoszlan Tigijev (üzbég) és Gyenyisz Cargus (orosz), 5. Hatos Gábor (magyar), 55 kg: 1. és olimpiai bajnok DZSA­MAL OTARSZULTANOV (orosz), 2. Vla­dimer Kincsegasvili (grúz), 3. Jumoto Sinicsi (japán) és Kjong Il Jang (észak-koreai).
S ha már minden elveszett, nyugodtan figyelhettünk az atlétikára. Ott nagyon régi, 1985-ös világrekordot döntött meg az amerikai váltó, s úgy nyerte Jamaica előtt a női 4x100 méteres számot. A Tianna Madison, Allyson Felix, Bianca Knight, Carmelita Jeter összeállítású négyes 40.82 másodperces idővel haladt át a célvonalon, ezzel az NDK-s staféta 1985. október 6-án felállított 41.37 mp-es rekordját adta át a múltnak. Női kalapácsvetésben nem világ-, de olimpiai csúcs – 78,18 m – született az orosz Tatyjana Liszenko jóvoltából. Egyébként izgalmas küzdelem jellemezte a döntőt, a lengyel Wlodarczyk nagyon nagyot dobot, bosszúságára a dobószektoron kívül landolt a kalapácsa. Hej, pedig világrekord lett volna. Női 5000 méteren három-három etióp és kenyai versenyző döntötte el az érmek sorsát. A nagy csata etióp győzelemmel zárult, de nem a 10 000 méter nyertese, Tirunesh Dibaba diadalmaskodott, hanem Defar, Dibabának csak bronz jutott. 1500 méteren nagy meglepetésre kettős török győzelem született, akárcsak július elsején az Európa-bajnokságon. A férfiak 4x400 méteres váltójában a végig vezető amerikaiak az utolsó célegyenesben megtérdeltek, majd zászlót hajtottak a Bahama-szigetek stafétája előtt. Ez volt a Bahama-szigetek ötödik olimpiai aranyérme, ebből négy atlétikában született (a kakukktojást pedig még 1964-ben vitorlázásban jegyezték!). Utoljára maradt a férfi rúdugrás, mely rendkívül érdekesen alakult. A francia versenyző, Lavillenie 5,85 centiig mindent elsőre ugrott, 5,91-en aztán rontott, de ezt a magasságot a két német teljesítette. Így aztán Lavillenie 5,97-re tetette a lécet, amelyet elsőre ugyancsak levert, ám utolsó kísérletére átugrotta. Ugyanez viszont a két németnek már nem sikerült.
Az éremosz­tások:
Nők, 4x100 méteres váltó: 1. és olimpiai bajnok AMERIKAI EGYESÜLT ÁLLA­MOK (Tianna Madison, Allyson Felix, Bianca Knight, Carmelita Jeter) 40.82 mp – vcs., 2. Jamaica (Shelly-Ann Fraser-Pryce, Sherone Simpson, Veronica Camp­bell-Brown, Kerron Stewart) 41.41 mp, 3. Ukrajna (Oleszija Povh, Hrisztina Sztuj, Marija Rjemjen, Jelizaveta Brizgina) 42.04 mp, kalapácsvetés: 1. és olimpiai bajnok TATYJANA LISZENKO (orosz) 78,18 m – ol. cs., 2. Anita Wlodarczyk (lengyel) 77,60 m, 3. Betty Heidler (német) 77,13 m, 5000 m: 1. és olimpiai bajnok: MESERET DEFAR (etióp) 15:04,25 p, 2. Vivian Cheruiyot (Kenya) 15:04.73 p, 3. Tirunesh Dibaba (Etiópia) 15:05.15 p, 1500 m: 1. és olimpiai bajnok ASLI CAKIR ALPTEKIN (török) 4:10.23 p, 2. Gamze Bulut (török) 4:10.40 p, 3. Maryam Yusuf Jamal (bahreini) 4:10.40 p. Férfiak, 4x400 méteres váltó: 1. és olimpiai bajnok BAHAMA-SZI­GETEK (Chris Brown, Demetrius Pinder, Michael Mathieu, Ramon Miller) 2:56.72 p, 2. Amerikai Egyesült Államok (Bryshon Nellum, Joshua Mance, Tony McQuay, Angelo Taylor) 2:57.05 p, 3. Trinidad és Tobago (Lalonde Gordon, Jarrin Solomon, Ade Alleyne-Forte, Deon Lendore) 2:59.40 p, rúdugrás: 1. olimpiai bajnok RENAUD LAVILLENIE (francia) 5,97 m, 2. Björn Otto (német) 5,91 m, 3. Raphael Holzdeppe (Németország) 5,91 m.
A női 67 kilósok között a címvédő dél-koreai Hvang Kjung Szeon, míg a férfi 80 kilósok között az argentin Sebastian Eduardo Crismanich nyert aranyérmet a tizennegyedik versenynap záróakkordjaként. Tékvandó, női 67 kg: 1. és olimpiai bajnok HVANG KJUNG SZEON (dél-koreai), 2. Nur Tatar (török), 3. Paige McPherson (amerikai) és Helena Fromm (német), férfi 80 kg: 1. és olimpiai bajnok SEBASTIAN EDUARDO CRISMANICH (argentin), 2. Nicolas Gar­cia Hemme (spanyol), 3. Mauro Sarmiento (olasz) és Lutalo Muhammad (brit).

Sportjátékok
Holland címvédés. A holland női gyeplabda-válogatott megvédte pekingi címét, miután a londoni ötkarikás játékok  pénteki fináléjában 2–0-ra diadalmaskodott az argentinok ellen. A bronzéremért a házigazda brit és az új-zélandi együttes mérkőzött meg, a találkozót pedig előbbiek nyerték. A végső sorrend: 1. és olimpiai bajnok Hollandia, 2. Argentína, 3. Nagy-Britannia. Eredmények: * döntő: Hollandia–Argentína 2–0 (0–0) * bronzmérkőzés: Nagy-Britannia–Új-Zéland 3–1 (0–0) * az 5. helyért: Ausztrália–Kína 2–0 (0–0) * a 11. helyért: Belgium–Egyesült Államok 2–1 (1–1). A holland csapat: Marilyn Agliotti, Willemijn Bos, Merel de Blaeij, Eva de Goede, Carlien Dirkse van den Houvel, Floortje Engels, Maartje Goderie, Ellen Hoog, Kelly Jonker, Kim Lammers, Maartje Paumen, Sophie Pol­kamp, Joyce Sombroek, Naomi van As, Margot van Geffen, Caia van Maasakker, Kitty van Male, Lidewij Welten.
Éremosztás a 470-esek versenyében. Pénteken ért véget a férfiak 470-es hajóosztály versenye, ugyanis csütörtökön a rossz idő miatt nem rendezték meg az éremfutamot. A megmérettetést végül az ausztrál Mathew Belcher és Malcolm Page nyerte. A nők részére kiírt verseny az új-zélandi Jo Aleh és Olivia Powrie sikerét hozta. Az eredmények: * nők: 1. és olimpiai bajnok Jo Aleh, Olivia Powrie (Új-Zéland) 35 helyezési pont, 2. Hannah Mills, Saskia Clark (Nagy-Britannia) 51 p., 3. Lisa Wes­terhof, Lobke Berkhout (Hollandia) 64 p. * férfiak: 1. és olimpiai bajnok Mathew Belcher, Malcolm Page (Ausztrália) 22 helyezési pont, 2. Luke Patience, Stuart Bithell (Nagy-Britannia) 30 p., 3. Lucas Calabrese, Juan de la Fuente (Argentína) 63 p.
Magyar győzelem. A Kemény Dénes irányította magyar válogatott megnyerte az 5–8. helyért kiírt küzdelemsorozat első meccsét, miután egy góllal diadalmaskodott az ausztrál csapat ellen az olimpia férfi vízilabdatornáján. A magyar együttes kezdett jobban, és az első játékrészben háromgólos is volt a két csapat közötti különbség. Az ausztrálok nem adták olcsón a bőrüket, felzárkóztak, és sokáig egymás mellett haladt a két csapat. A hajrában azonban megmutatkozott a két együttes közötti tudáskülönbség, így a magyarok sikerével ért véget az összecsapás. A pénteki elődöntőkben Olaszország és Horvátország is kétgólos győzelmet ért el. Az eredmények: * elődöntő: Olaszo­rszág–Szerbia 9–7 (4–2, 2–2, 2–1, 1–2), Hor­vátország–Montenegró 7–5 (3–1, 2–0, 2–2, 0–2) * az 5-8. helyért: Magyarország–Ausztrália 10–9 (4–2, 2–4, 1–0, 3–3), Spanyolország–Egyesült Államok 8–7 (3–1, 2–1, 1–2, 2–3).
Röplabda. Elsőként az orosz válogatott jutott be a fináléba a londoni olimpia férfi röplabdatornáján, miután a pénteki elődöntőben 3–1-re nyert a bolgár csapat ellen. A másik ágon Brazília három játszmában győzte le Olaszországot. Az eredmények: Brazília–Olaszország 3–0, Oroszország–Bulgária 3–1.
Spanyol–amerikai döntő. A világ két legjobb együttese vívja a férfi kosárlabdatorna döntőjét, miután a címvédő amerikaiak könnyedén legyőzték az argentin együttest, a spanyolok pedig hátrányból fordítva nyolc ponttal nyertek az orosz alakulat ellen a pénteki elődöntőben. Az eredmények: Egyesült Államok–Argentína 109–83, Spa­nyolország–Oroszország 67–59.
Vereség Svédországtól. Magyarország nem jutott be a férfi kézilabda döntőjébe, miután a pénteki elődöntőben 27–26-os vereséget szenvedett a svéd csapattól. A találkozó elején fej fej mellett haladt a két együttes, ám az első félidő közepén megtorpantak a magyarok, és 15–12-es svéd vezetéssel vonultak szünetre a csapatok. A fordulást követően magukra találtak Mocsai Lajos tanítványai, akik folyamatosan ott loholtak ellenfeleik nyakában, a háromgólos hátrányt többször, még a végjátékban is egyre csökkentették, de az egyenlítés és az áhított finálé elmaradt. A másik ágon Franciaország és Horvátország csatázott, s a döntőt érő összecsapást az előbbiek nyerték meg. Az eredmények: Magyarország–Svédország 26–27 (12–15), Franciaország–Horvátország 25–22 (12–10).
Dél-koreai bronzérem. Pénteken a dél-koreai válogatott szerezte meg a bronzérmet a londoni olimpia férfi labdarúgótornáján: a harmadik helyért rendezett mérkőzésen 2–0-ra legyőzte Japán csapatát. A koreaiak Pak Csu Jung találatával szereztek vezetést a 38. percben, a végeredményt Ko Dzsu Csul állította be az 57. percben. Az eredmény: Dél-Korea–Japán 2–0 (1–0).             (tibodi)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 8
szavazógép
2012-08-13: Sport - :

Háromszéki fölény (Íjászat)

Háromszékiek sikerével ért véget a Borzonton megtartott EMI-tábor íjászversenye: a két kategória hat érméből ötöt hoztak haza.
2012-08-13: Sport - Áros Károly:

A tizenötödik versenynap (London, 2012)

Érmes reményekkel ébredtünk. Nem volt ebben semmi túlzás, hiszen a kajak-kenu 200 méteres számainak döntőjére készültünk. Ha kajak-kenu, akkor magyar siker dukál... Az első számban, a férfi K-1-ben Dudás Miklós a hatodik, azaz pontszerző helyen végzett. Ifjúsági világbajnokunk a döntőben aztán jól rajtolt, tartotta a lépést a legjobbakkal, de a harmadik helyre már nem tudott odaérni, szoros befutó után hatodik lett. Natasáék következtek.