A férfi maratoni futással indult a nap. Papírforma szerint is afrikai vetélkedőnek ígérkezett a 42,195 km-es táv. Nem csapott be a mezőny, mindjárt az elején kivált egy kilenctagú társaság (kenyai, etióp, eritreai, ugandai, brazil összetételben), s kezébe vette az események irányítását. Minden bizonnyal nem volt megelégedve a csoport teljesítményével, mert otthagyta őket a kenyai Wilson Kiprotich, s a táv nagy részében vezetett.
Nem bírta végig szusszal, befogta a már háromtagúra apadt üldözőcsoport, sőt, az ugandai (valamikor kenyai volt) Stephen Kiprotich felpörgette ritmusát, ellépett a társaságtól, s magabiztos futással megszerezte a bajnoki címet és az aranyérmet. Stephen alig 23 éves. Férfi maraton, olimpiai bajnok: STEPHEN KIPROTICH (ugandai) 2:08:01 óra, 2. Abel Kirui (kenyai) 2:08:27 óra, 3. Wilson Kipsang Kiprotich (kenyai) 2:09:37 óra.
A szorítóban, vagy ha így jobban hangzik, a boszorkányos négyszögben folytatódott az éremszerzés küzdelme. Kubai siker koronázta az első összecsapást. Ökölvívás, 52 kg: 1. és olimpiai bajnok ROBEISY RAMIREZ CARRAZANA (kubai), 2. Tugstigt Njambajar (mongol), 3. Michael Corlan (ír) és Misa Aloian (orosz), 60 kg: 1. és olimpiai bajnok VASZIL LOMACSENKO (ukrán), 2. Han Szoon Csul (dél-koreai), 3. Evaldas Petrauskas (litván) és Yasniel Toleado Lopez (kubai), 69 kg: 1. és olimpiai bajnok SZERIK SZAPIJEV (kazah), 2. Tarasz Serasztjuk (ukrán), 3. Andrej Zamkovoj (orosz) és Freddie Evans (brit), 81 kg: 1. és olimpiai bajnok JEGOR MEHONCEV (orosz), 2. Adilbek Hijazimbetov (kazah), 3. Florentino Yamaguchi (brazil) és Olekszandr Gvozdik (ukrán), +91 kg: 1. és olimpiai bajnok ANTHONY JOSHUA (brit), 2. Roberto Cammarelle (olasz), 3. Ivan Dicsko (kazah) és Magomedraszul Medzhidov (azeri).
Japán birkózók kezében a lehetőség, hogy hazájukat felhozzák az éremszerzők élvonalába. Tettek is érte. A hetedik aranyérmet is megszerezték. Az éremszerzést az amerikaiak zárták. A 96 kg-os Jacob Varner szerezte hazája 45. aranyérmét. Birkózás, szabadfogás, 66 kg: 1. és olimpiai bajnok JONEMICU TACUHIRO (japán), 2. Sushil Kumar (indiai), 3. Livan Lopez Azcuy (kubai) és Akzurek Tanatarov (kazah), 96 kg: 1. és olimpiai bajnok JACOB STEPHEN VARNER (amerikai), 2. Valerij Andrijcev (ukrán), 3. George Gogselidza (grúz) és Khetag Gazyumov (azeri).
A hegyikerékpárosok is befejezték a versenyt, a férfiak számát a cseh Kuhlavy nyerte, és milyen szoros küzdelemben, mindössze egy századmásodperc döntött a cseh javára. A magyar Parti András tizenkét kilométer után feladta a versenyt. Hegyikerékpár, férfiak: 1. és olimpiai bajnok JAROSLAV KUHLAVY (cseh) 1:29:07 óra, 2. Nino Schurter (svájci) 1:29:08 óra, 3 .Marco Aurelio Fontana (olasz) 1:29:32 óra.
Oroszország megszerezte a második aranyérmet is ritmikus gimnasztikában a londoni olimpiai játékokon – Jevgenyija Kanajeva egyéni összetettbeli győzelme után az együttes kéziszercsapata is teljesen megérdemelt sikert aratott. Oroszország 2000 óta minden aranyérmet begyűjtött ritmikus sportgimnasztikában. A világbajnoki címvédő olaszok meg nagyon csalódottan mennek haza – ha a remek formában tornázó oroszokat nem is tudták volna megelőzni, az ezüstérmet ők maguk dobták el. Ritmikus sportgimnasztika, kéziszercsapat: 1. és olimpiai bajnok OROSZORSZÁG (Anasztaszija Bliznjuk, Uljana Donszkova, Kszenija Dudkina, Alina Makarenko, Anasztaszija Nazarenko, Karolina Szevasztjanova) 57,000 pont, 2. Fehéroroszország 55,500 p., 3. Olaszország 55,450 p.
A női öttusázók zárták a londoni olimpia versenysorozatát. Köztük volt két magyar lány is, Tóth Adrienn és Kovács Sarolta. Érmet, pontokat vártunk tőlük, aztán Adrien ellovagolta esélyét, Sarolta elvívta, majd el is lovagolta. Sajnos, nem tudunk éremmel búcsúzni Londontól. Litván győzelemmel zárt az olimpia. Női öttusa, egyéni: 1. és olimpiai bajnok LAURA ASADAUSKAITE (litván) 5408 pont, 2. Samantha Murray (bit) 5256 p., 3. Yane Marques (brazil) 5340 p. ...20. Tóth Adrienn (magyar) 5084 pont.
Végeredményben a magyarok 8 arany-, 4 ezüst- és 5 bronzérmükkel a 9. helyen zárták az éremtáblázatot. Szép. Tényleg jó magyarnak lenni.
Sportjátékok
Amerikai címvédés. Az Egyesült Államok megvédte címét a londoni olimpia férfi kosárlabdatornáján: a tegnapi döntőben legyőzte a spanyol együttest. Az európai csapat végig tartotta a lépést az NBA-sztárokat felvonultató amerikaiakkal, többször is vezettek, és mindössze az utolsó negyedben fáradtak el, s ekkor érvényesült a tengerentúliak fölénye. Az orosz válogatott lett a harmadik, a bronzmérkőzésen 81–77-re legyőzte az argentin együttest. A végső sorrend: 1. és olimpiai bajnok Amerikai Egyesült Államok (Carmelo Anthony, Kobe Bryant, Tyson Chandler, Anthony Davis, Kevin Durant, James Harden, Andre Iguodala, LeBron James, Kevin Love, Chris Paul, Russell Westbrook, Deron Williams), 2. Spanyolország, 3. Oroszország. Az eredmények: * döntő: Egyesült Államok–Spanyolország 107–100 * bronzmérkőzés: Oroszország–Argentína 81–77.
Negyedikek a magyarok. A negyedik helyen végzett a magyar férfi kézilabda-válogatott a londoni olimpián, miután a zárónapi bronzmérkőzésen 33–26-ra kikapott a horvát csapattól. A tegnapi találkozón roppant gyengén védekezett Mocsai Lajos csapata, s a nagyon kimerült magyarokból hiányzott a megfelelő összpontosítás. Megvédte címét a francia válogatott, miután a fináléban 22–21-re nyert a svéd csapat ellen. A franciák második olimpiai bajnoki címüket nyerték, míg a svédeknek 1992, 1996 és 2000 után ezúttal is be kell érniük az ezüstéremmel. A végső sorrend: 1. és olimpiai bajnok Franciaország (Luc Abalo, William Accambray, Xavier Barachet, Didier Dinart, Jérome Fernandez, Bertrand Gille, Guillaume Gille, Michaël Guigou, Samuel Honrubia, Guillaume Joli, Nikola Karabatic, Daouda Karaboué, Daniel Narcisse, Thierry Omeyer, Cédric Sorhaindo), 2. Svédország, 3. Horvátország. Az eredmények: * döntő: Franciaország–Svédország 22–21 (10–8) * a 3. helyért: Horvátország–Magyarország 33–26 (19–14).
Orosz aranyérem. Az orosz válogatott nyerte az aranyérmet férfi röplabdatornában, ugyanis hátrányból fordítva öt játszmában legyőzte a brazil együttest a tegnapi fináléban. A bronzmérkőzés az olasz csapat sikerével zárult, a taljánok 3–1-re diadalmaskodtak a bolgárokkal szemben. A végső sorrend: 1. és olimpiai bajnok Oroszország (Nyikolaj Apalikov, Jurij Berezsko, Alekszandr Butko, Szergej Grankin, Dmitrij Ilinyih, Tarasz Htej, Makszim Mihajlov, Dmitrij Muszerszkij, Alekszej Obmocsajev, Alekszandr Szokolov, Szergej Tyetyuhin, Alekszandr Volkov), 2. Brazília, 3. Olaszország. Az eredmények: * döntő: Oroszország–Brazília 3–2 * bronzmérkőzés: Olaszország–Bulgária 3–1.
Horvát siker, magyar ötödik hely. Horvátország nyerte a férfi vízilabdatornát, miután a vasárnapi fináléban 8–6-ra győzte le az olasz csapatot. A horvátokelső olimpiai bajnoki címüket nyerték vízilabdában. A szerb válogatott szerezte meg a harmadik helyet úgy, hogy az utolsó negyedben kétgólos hátrányról nyert Montenegró ellen. Magyarország az ötödik helyen zárt a londoni olimpián, a vasárnapi helyosztón magabiztosan, hatgólos különbséggel győzte le Spanyolországot. A magyar csapat kiválóan kezdett, az első negyedben átvette a küzdelem irányítását, és ezt a találkozó végéig ki sem engedte a kezéből. A sorrend: 1. és olimpiai bajnok Horvátország (Samir Barac, Miho Boskovic, Ivan Buljubasic, Damir Buric, Andro Buslje, Niksa Dobud, Igor Hinic, Maro Jokovic, Petar Muslim, Paulo Obradovic, Josip Pavic, Sandro Sukno, Frano Vican), 2. Olaszország, 3. Szerbia. Az eredmények: * döntő: Horvátország–Olaszország 8–6 (1–2, 2–0, 2–1, 3–3) * bronzmérkőzés: Szerbia–Montenegró 12–11 (3–2, 1–3, 4–5, 4–1) * az 5. helyért: Magyarország–Spanyolország 14–8 (4–1, 3–2, 5–1 2–4) * a 7. helyért: Ausztrália–Egyesült Államok 10–9 (3–1, 2–2, 3–1, 2–5).
(tibodi)