Jó két héttel ezelőtt, amikor az olimpiai láng érkezésére, a harmadik londoni olimpia megnyitójára készültünk, szívünk, lelkünk mélyén ott bujkált, lapult a félelem: Istenem, őrizd meg az Olümpia szent ligetéből érkező láng fényét, melegét, s tartsd távol mindazokat, akik ellenségei a földkerekség, az emberiség legnemesebb, legszebb, legnépesebb ünnepének, az olimpiai játékoknak.
Add, hogy a sportvilág s vele együtt a nagyvilág önfeledten tudjon ünnepelni – mert lényegében ünnep minden sportrendezvény, de különösen az olimpiai játékok –, hódolni a szép, tiszta küzdelemnek, a barátságnak, a szeretetnek, a megértésnek, a békének... Túl vagyunk a tizenhat napon. Sportünnepünk sértetlen maradt. Kinek-kinek elégtételt, hiányérzetet, örömet, elkeseredést hozott, mert mindezek a versengés elmaradhatatlan kísérői, velejárói, viszont – s ez a lényeges – nem követelt emberéletet, kiontott vért, fájdalom okozta könnyeket. Mindannyiunk örömére a harmadik londoni olimpia megmaradt a béke, a szeretet, a barátság ünnepének.
Az elmaradhatatlan szép, csodálatos, káprázatos fényjáték, a zene vezette be minden idők talán legnagyobb olimpiai záróceremóniáját, melyre újból összeállt a kilencvenes évek brit popzenéjének legendás sikerű lánybandája, a Spice Girls. A háromórás záróműsor központi eleme A brit zene szimfóniája című összeállítás volt, amelyben a Londoni Szimfonikus Zenekar mellett a brit pop és rock utóbbi ötven évének legnagyobbjai is felléptek, a Spice Girls mellett George Michael, Brian May, Annie Lennox, a Pet Shop Boys, a The Who, a Take That, a The Kinks, valamint Sir Elton John, Sir Paul McCartney és a fiatal tehetségek közül Adele. A műsor tematikája Londonra összpontosult. Megjelentek az aréna küzdőterén olyan londoni nevezetességek kicsinyített, de tökéletes másai, mint a parlament, a Tower-híd, a Szent Pál-székesegyház vagy a Temze partján emelkedő, 135 méter magas óriáskerék, a London Eye, a világhírű londoni taxi is...
A záróünnepség részeként ott voltak a részt vevő nemzetek zászlai, bevonultak a még Londonban tartózkodó résztvevők versenyláz nélkül, a barátság, az együttérzés, a szeretet melege lengte körül őket. Rakéták rajzolták fényüket London egére. Hagyományszerűen sor került az olimpiai lobogó átadására a következő, 2016-os nyári játékokat rendező országnak, Brazíliának, hiszen Rio de Janeiro lesz a következő olimpia házigazdája. Brazil táncosok nyolcperces, fergeteges karnevállal ünnepelték az olimpiai zászló átvételét.
A fáklyaszirmokból összeállt kandeláber lángja amilyen szokatlanul érkezett, úgy is távozott, szívünkben hagyva tizenhat napon át sugárzó melegét.