Több mint százezer érdeklődő vett részt a hét végén Bugacon megszervezett Kurultájon, a nagyszabású, látványos programokkal tarkított szabadtéri rendezvényen. A Kurultáj (török eredetű szó, törzsi gyűlést jelent), több volt, mint egyszerű fesztivál, maga volt az élő történelem: a sztyeppei lovas nomád népek ősi hagyomány szerinti törzsi gyűlése.
A Kurultáj Európa legnagyobb lovas hagyományőrző ünnepe több száz lovassal, lovas íjásszal, íjásszal, több ezer viseletbe öltözött hagyományőrzővel, több tucat jurtával. Olyanoknak szól, akik a népvándorlás korából szeretnének személyes élményt szerezni, azaz jelképesen bő egy évezredet szeretnének – a háromnapos ünnep keretében – visszaugrani a múltba. Idén húsz nemzet képviseltette magát a bugaci rendezvényen, eljöttek az azeri, avar (dagesztáni), baskír, bolgár, burját, japán, karakalpak, kazak, kazakisztáni madjar, kirgiz, mongol, üzbég, üzbegisztáni madzsar, tatár, török, türkmén, ujgur, yakut, magyar törzsek küldöttei.
A háromnapos program rendkívül gazdag és látványos volt, egy óriásjurtában rendezték meg több múzeum együttműködésével az Ősök sátra nevezetű antropológiai és régészeti kiállítást, de felvonultak az avar és magyar páncélos lovasok, kísérleti régészeti bemutatókat, nomád lovas- és íjászversenyeket tartottak, és Mónus József tradicionális távlövő íjász, többszörös világrekorder 453 méterre lévő céltáblát talált el, amivel újabb rekordot döntött meg. Nem hiányoztak a harci bemutatók, de volt kézműves-bemutató és -vásár, népzene és -tánc archaikus és modern változatban.