Összefogás a Selye János Egyetemért
A szlovák kormány által leminősítésre jelölt egyetlen felvidéki magyar egyetem további sorsáról és megmentésének lehetőségeiről egyeztetett Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes Tóth Jánossal, az intézmény rektorával és Berényi Józseffel, a Magyar Koalíció Pártjának elnökével tegnap Budapesten.
Áttekintették a Selye János Egyetem körül kialakult helyzetet, és megvitatták a szlovák oktatási minisztérium által javasolt leminősítés elkerülésének lehetőségeit. „Megegyeztünk abban, hogy széles körű összefogásra és körültekintően egyeztetett lépésekre lesz szükség ahhoz, hogy a Selye János Egyetem meg tudja őrizni egyetemi rangját” – fejtette ki Berényi József. Hozzátette: bár a találkozón több konkrét lépésről is döntés született, a tárgyaló felek abban egyeztek meg, hogy azok részleteiről, „tekintettel a folyamatban lévő ügyre”, egyelőre nem tájékoztatnak. A 2004-től működő révkomáromi Selye János Egyetem főiskolává való leminősítését Dusan Caplovic szlovák oktatásügyi miniszter indítványozta júniusban az akkreditációs bizottság ajánlására hivatkozva. A leminősítést célzó javaslatról júliusban a szlovák kormány kisebbségügyi kormánybiztosa, A. Nagy László is tárgyalt Dusan Caploviccsal, ám találkozójuk nem hozott eredményt. Az ügy kapcsán az MKP petíciós akciót helyezett kilátásba.
Kétnyelvű táblák Burgenlandban
Kétnyelvű közúti útjelző táblákat helyeztek ki a burgenlandi magyar, illetve horvát népcsoport lakta kétnyelvű településeken a módosított kisebbségi törvény alapján – jelentette tegnap az osztrák közszolgálati rádió (ORF) a honlapján. A módosított osztrák népcsoporttörvény Burgenlandban már nemcsak kétnyelvű helységnévtáblákat ír elő, hanem a kétnyelvű községekre utaló, kereszteződésekben, körforgalmakban irányt jelölő kétnyelvű táblákat is – emlékeztetett az ORF. A tartományban 25 ezer euró költséggel összesen 51 településen – 47 horvát ajkú és négy magyarok lakta községben – helyeztek ki útjelző táblákat, elsősorban másodrendű utakon, illetve magukban a községekben. Magyar–német nyelvű táblákat Felsőpulyán (Oberpullendorf), Őriszigeten (Siget in der Wart), Felsőőrön (Oberwart) és Alsóőrön (Unterwart) használnak.
Hamarabb megállíthatták volna Breiviket?
Egy független bizottság megállapítása szerint a rendőrség hamarabb megállíthatta volna tavaly nyáron a norvég tömeggyilkost, de nincs ok azt gondolni, hogy az Utoya szigetén elkövetett mészárlást meg lehetett volna előzni. Anders Behring Breivik tavaly július 22-én Oslo kormányzati központjában hét embert ölt meg egy pokolgéppel, majd egy szigeten lévő ifjúsági táborban 69 fiatalt lőtt agyon. A rendőrség nagyon későn, az első riasztás után 70 perccel érkezett a helyszínre. A 2011. július 22-i norvégiai terrortámadások körülményeit vizsgáló független bizottság jelentése szerint az oslói robbantásos merénylet megakadályozható lett volna, ha a korábban elfogadott intézkedéseket hatékonyabban alkalmazzák, Utoyára pedig hamarabb kiérhetett volna a rendőrség. Az oslói robbantás és a belbiztonsági szolgálatok előtt már korábbról ismert Breivik letartóztatása között három óra telt el.