Magyarokat raboltak el Szíriában
Három magyar férfit raboltak el hétfőn Szíriában, a Terrorelhárítási Központ szerint mindhárman rendőrök voltak korábban. A 40 év körüli férfiakat azonosították, de egyelőre nem tudni, hogy elrablásuknak van-e köze az áprilisban elrabolt magyarokhoz.
A Terrorelhárítási Központ főigazgatójának, Hajdu Jánosnak tegnapi közleménye szerint a három férfit Damaszkusz külvárosában állították meg fegyveresek, majd három szír állampolgárral együtt kényszerítették őket arra, hogy tartsanak velük. A Terrorelhárítási Központ azonosítása során kiderült, hogy korábban mindhárman a rendőrség különböző szakmai területein teljesítettek szolgálatot. Aktív rendőrként egyikőjük kutyakiképzéssel foglalkozott. Évekkel ezelőtt leszereltek, a rendelkezésre álló adatok alapján 2005-ben, 2007-ben és 2008-ban hagyták el a szervezetet. A Terrorelhárítási Központ jelenleg két, egymással párhuzamosan futó, szíriai emberrablási ügyben végez felderítést. A beérkező információk elemzése, értékelése során vizsgálják azt is, van-e kapcsolat a két emberrablási eset között, ezt a jelenlegi adatok nem támasztják alá.
Igazságtalan vizsgáztatás
Az Újvidéki Egyetemhez és a szerb oktatási minisztériumhoz fordult a szerbiai magyarok kisebbségi önkormányzata, a Magyar Nemzeti Tanács (MNT), hogy segítsen azokon a magyar diákokon, akiket a felvételi vizsga rendjének megváltoztatása miatt nem vettek fel az egyetem jogi karára – jelentette tegnap internetes oldalán az újvidéki Magyar Szó. A felvételin a korábbi évek gyakorlatától eltérően magyar nyelv és irodalom helyett szerb nyelvből és irodalomból kellett vizsgázni. Ezért többek felvételije nem sikerült, s közülük négyen fellebbeztek az elutasító döntés miatt. A magyar nyelvtanból és irodalomból történő felvételizést egy 2001-es vajdasági tartományi képviselőházi rendelet teszi lehetővé. Az MNT most azt kérte az Újvidéki Egyetemtől és jogi karától, hogy a második beiratkozási körben biztosítsák a felvételi vizsga megismételt megszervezését magyar nyelven történelemből, valamint magyar nyelvből és irodalomból a 2001-től fennálló gyakorlatnak megfelelően azok számára is, akiknek ez az első körben nem volt biztosított.
Nem adja ki Ausztrália Zentait
A náci háborús bűnösök felkutatásával foglalkozó Simon Wiesenthal Központ tegnap élesen bírálta az ausztrál legfelsőbb bíróságnak azt a döntését, amely szerint nem adható ki Magyarországnak a háborús bűncselekményekkel gyanúsított Charles Zentai (Zentai Károly). Efraim Zuroff, a központ jeruzsálemi irodájának vezetője nyilatkozatában megkérdőjelezte a magyar kiadatási kérelem elutasításának megalapozottságát, és emlékeztetett arra, számos náci háborús bűnöst adtak ki Németországnak, hogy ott bíróság elé állítsák olyan cselekményekért, amelyek elkövetésük idején még nem számítottak bűntettnek. Az ausztrál legfelsőbb bíróság helybenhagyta azt a korábbi szövetségi bírósági döntést, amely szerint a 90 éves, Perth-ben élő férfi nem adható ki Magyarországnak, mert a „háborús bűn”, amivel vádolják, az elkövetése idején még nem szerepelt a magyar jogrendben, így azért nem is lehet felelősségre vonni.
Alaptalan a Csatáry elleni feljelentés?
A Budapesti Nyomozó Főügyészség alaptalannak találta a nácivadász Efraim Zuroff állítását, miszerint a háborús bűntettel gyanúsított Csatáry Lászlónak köze lehetett az 1941-es kamenyec-podolszkiji deportálásokhoz. Az 1941-es kassai deportálásokkal, vagyis a munkaszolgálatból visszahívott, majd haláltáborokba küldött emberekkel kapcsolatban a kirendelt történész szaktanácsadó tisztázta Csatáryt. Szerinte dokumentumok bizonyítják, hogy Csatáry László az 1941-es deportálások idején nem tartózkodott Kassán, ráadásul akkori beosztása miatt nem is tudta volna befolyásolni a háromszáz hontalan zsidó deportálását. Csatáry Lászlót, a kassai internálótábor volt parancsnokát kétszer jelentette fel Efraim Zuroff, a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ igazgatója. Először az 1944-es, majd később az 1941-es deportálások miatt. Csatáry László ellen az 1944-es deportálások miatt azonban tovább folyik a nyomozás. A kassai gyűjtőtábor egykori parancsnoka tagadja bűnösségét.