Külhoni Magyarságért Díjat kap a MIT
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke Külhoni Magyarságért Díjjal tüntette ki a Magyar Ifjúsági Tanácsot (MIT). A romániai ifjúsági ernyőszervezet képviselői a díjat augusztus 20-án délben az Országház Delegációs termében tartandó ünnepségen vehetik át.
A díjat a külhoni magyar közösségek érdekében a közéletben, az oktatásban, a kultúrában, az egyházi életben, a tudományban, a tömegtájékoztatásban, a gazdasági önszerveződésben kiemelkedő tevékenységet végző személyek és szervezetek kaphatják. A díjjal emlékplakett, díszoklevél és 1 000 000 forint jutalom jár. A Magyar Ifjúsági Tanács részéről a kitüntetést Bozsó Imre Lehel elnök, valamint Sándor Krisztina, a szervezet volt elnöke (2003–2011) veszi át.
Strasbourghoz fordul az ukrán ellenzék
A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul jogorvoslatért az Egyesült Ellenzék Batykivscsina, hogy jelöltethesse Julija Timosenko exkormányfőt és Jurij Lucenko volt belügyminisztert az őszi ukrajnai parlamenti választásokon. „Itthon kimerültek a jogorvoslati lehetőségeink, de nemzetközi szinten még maradtak” – közölte Ruszlan Knyazevics, az ellenzéki párt állandó képviselője a központi választási bizottságban. Szerdán hozott döntésével az ukrán legfelső közigazgatási bíróság – mint az ügyben megkereshető legfelső jogi fórum Ukrajnában – véglegesen elutasította a két bebörtönzött politikai vezető jelölhetőségét az október végi választásokon. Másfél hónapja a strasbourgi bíróság Jurij Lucenko javára döntött az ukrán állammal szemben: törvénytelennek nyilvánította az exminiszter letartóztatását és őrizetben tartását, és 15 ezer euró kártérítést ítélt meg neki az elszenvedett lelki sérelmekért.
Ecuador menedéket ad Assange-nak
Az ecuadori kormány bejelentette tegnap, hogy politikai menedéket nyújt Julian Assange-nak, a WikiLeaks oknyomozó portál alapítójának, mert attól tartani, hogy politikai üldözésben lehet része, ha kiadják. Ricardo Patino ecuadori külügyminiszter leszögezte, hogy a menedékjog megadása megfelel a nemzetközi jognak. Ezzel arra a brit nyomásgyakorlási kísérletre válaszolt, hogy ha Ecuador nem hajlandó kiadni a londoni nagykövetségen rejtőzködő Assange-t, akkor megvonhatják a képviselet diplomáciai mentességét, és elhurcolhatják a több százezer titkos amerikai diplomáciai táviratot kiszivárogtató újságírót. A külügyminiszter szerint, ha Assange nem kap menedéket, és kiadják Svédországnak, ahol szexuális zaklatás vádjával körözik, akkor ez „az események olyan láncolatának kezdete lehet, amelynek végén egy harmadik országba, mint például az Egyesült Államokba küldik, ahol különleges bíróság vagy katonai bíróság elé állítják”. A külügyminiszter szerint Ecuador bízik abban, hogy London minden lehetséges garanciát vagy az Ecuadorba utazáshoz szükséges menlevelet megadja Assange-nak.
(Az MTI és a Mediafax híreinek felhasználásával)
Belpolitikai szerkesztő: Váry O. Péter
Külpolitikai szerkesztő: Farkas Réka