Román tiltakozás a magyar kártya ellen

2012. augusztus 18., szombat, Közélet

A parlamenti képviseleten kívül minden jog biztosított a magyarországi román közösségnek – jelentette ki Kreszta Traján. A Magyarországi Romá­nok Országos Önkormányza­tának elnökét az Erdélyi Magyar Te­levízió szólaltatta meg annak kapcsán, hogy Titus Corlăţean külügyminiszter kijelentette: Magyarország rosszabbul bánik a román kisebbséggel, mint Románia a magyarral.

Corlăţean úgy vélte, a budapesti kormányok nem nyújtanak elég segítséget, vagy csak mímelik a segítségnyújtást ahhoz, hogy a magyarországi román közösség megőrizhesse kulturális identitását, ez pedig a magyarországi románok napról napra folytatódó asszimilációjához vezet. Kreszta hangsúlyozta, a magyarországi kisebbségek számára biztosított a kulturális autonómia, az országos önkormányzatok saját hatáskö­rében pedig nemzetiségi iskolák mű­ködnek. Ami a parlamenti képviseletet illeti, azt Titus Corlăţean nyilatkoztára reagálva Ré­pás Zsuzsanna nemzetpolitikai he­lyettes államtitkár megvála­szolta: az új törvényi szabályozás ezt 2014-től lehetővé fogja tenni szá­mukra.
A Magyarországi Románok Kul­turális Szövetsége (MRKSZ) szolidáris a más országokban élő nemzeti kisebbségekkel, de súlyos hibának tartja bármely ország politikusai részéről a „kisebbségi kártya” pillanatnyi érdekek szerinti felhasználását – közölte a szervezet szintén a román külügyminiszter felvetésére reagálva. A MRKSZ sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy a magyarországi román közösség ismét a két ország politikai csatározásainak eszközévé vált, ugyanakkor értetlenül fogadták azt is, hogy Titus Corlăţean konkrét problémafelvetéseire Buda­pestről csak általános érvényű válaszok hangzottak el, a hangsúly pedig áttevődött a magyarországi románság és a romániai magyarság helyzetének értelmetlen összehasonlítására.
A szervezet állasfoglalása szerint Ma­gyar­ország megteremtette a nemzetiségek érdekérvényesítésének jogi hátterét, „vitathatatlan tény, hogy Ma­gyarországon léteznek iskolák, templomok a román nemzetiség számára”, ám az ortodox templomok – amelyek a magyarországi épített kulturális örökség részei – romos állapotban vannak, a lelkészek több hónapos késéssel jutnak hozzá járandóságukhoz, a román nemzetiségi civil szervezetek alulfinanszírozottak. Az MRKSZ kifogásolta azt is, hogy a minisztériumokban és kormányzati intézményben nem dolgoznak román nemzetiségű szakemberek. A szervezet reményét fejezte ki, hogy a két ország képes lesz közösen értékelni a magyarországi román intézmények valós problémáit, és a magyar kormány rövid időn belül végrehajtja korábbi vállalásait, köztük a román tudományos élet vagy a román nemzetiségi sajtó támogatását – zárul az állásfoglalás.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2012-08-18: Közélet - Bokor Gábor:

Kovásznán nyaral Traian Băsescu

Néhány hónap után újból Kovásznára látogatott Traian Băsescu tisztségéből felfüggesztett államfő. A hétvégét feleségével együtt tölti a Clermont Szállóban – felfüggesztése miatt ugyanis nem használhatja a csupán száz méterre lévő állami protokollvillát, melyet egykor Ceasuşescu számára építettek.
 
2012-08-18: Belföld - Váry O. Péter:

Belföldi hírek

Ingyenvonalon az Igen, tessék!
Romániából (0312 263 100) és Magyarországról is ingyenesen hívható telefonos ügyfélszolgálat beindítását jelentették be tegnap a Kolozsvári Magyar Napokon az Igen, tessék! mozgalom vezetői.