Belföldi hírek

2012. augusztus 22., szerda, Belföld

Politikailag törvénytelen államfő
Crin Antonescu ideiglenes államfő – aki másfél hónapja tölti be ezt a tisztséget –  tudomásul veszi az alkotmánybíróság „igazságtalan” döntését, de politikai értelemben törvénytelen államfőnek tekinti Traian Băsescut.

A taláros testület határozata figyelmen kívül hagyja a választók „valódi” többségét képező 8,5 millió ember véleményét – szögezte le, és nem zárta ki annak lehetőségét, hogy újra megpróbálják felfüggeszteni az elnököt, aki ugyan visszatérhet a Cotroceni-palotába, de nincs legitimitása, hiszen 2009-ben 5,2 millió szavazattal választották meg, most pedig 7,4 millió polgár menesztette volna. Antonescu elmondta: nem vonul vissza a politikai életből, annak ellenére, hogy a parlamentben megígérte ezt – úgy érzi, „nem futamodhat meg”, mikor „tovább kell harcolni” az államelnök „rezsimjének” megbuktatása ellen. „Nem lehet Románia az az egyedüli EU-tagállam, amelyben a többség által támogatott véleményt felvállalókat puccsal vádolják” – mondta Antonescu, és bejelentette, visszatér az NLP élére és az SZLSZ társelnöki tisztségébe.


Hatáskör- és alkotmánymódosítás
Igazságtalan, illegitim és antidemokratikus döntés született, bánom, hogy áldozatul estünk saját jóhiszeműségünknek az ötvenszázalékos részvételi arány elfogadásával; tiszteletben tartjuk az alkotmánybíróság határozatát, de az elkövetkezőkben azon fogunk dolgozni, hogy leépítsük azt az elnöki hatalmat, amit Traian Băsescu nyolc év alatt kiépített magának, saját embereit nevezve ki néhány kulcsfontosságú tisztségbe – nyilatkozta Victor Ponta kormányfő. Ezek a személyek a világosan és demokratikusan kifejezett választói akarattal szembemenve döntöttek, és ez mutatja, hogy kinek a kezében van, és mit ér a hatalom Romániában jelenleg. Ezen azonban változtatni kell, és változtatni fogunk, alkotmánymódosítással, új törvények és szabályok elfogadásával, a hatáskörök korlátozásával. A visszatérő Băsescu nem Románia, hanem az alkotmánybírák elnöke lesz – fogalmazott –, ám az alkotmánybíróság sem maradhat politikai algoritmus szerint kinevezett testület. Ponta azt is kijelentette, hogy nem kíván Băsescu „lakájaival” együttműködni.


Van, aki örül
Az alkotmánybíróság döntése véget vet egy bizonytalansági állapotnak, amely nagy gondokat okozott Romániának, és összeugrasztotta az embereket – véli Vasile Blaga DLP-elnök, aki szerint ez a győzelem nem írható senki más számlájára, csupán a demokrácia és a jogállam számlájára. Itt az ideje annak, hogy véget vessenek a politikai háborúnak – a DLP a maga részéről minden politikai erővel hajlandó együttműködni a nemzeti érdekek érvényesítéséért, és arra kéri az SZLSZ-t, „hagyjon fel azzal a kormányzási móddal, amely olyan sok rosszat tett a román államnak”, és „olyan sok nehézséget okozott a román állampolgároknak”. A politikai osztály erőfeszítései most „elsősorban a gazdaság helyreállítására és a román állampolgárok gondjainak megoldására kell, hogy irányuljanak”, mondta még, és felhívta a figyelmet, hogy a DLP eddig sem bojkottálta a Ponta-kormány egyetlen intézkedését sem.


Kelemen Hunor: dolgozni kell
Az alkotmánybíróság döntéseit senkinek nem áll módjában felülbírálni, azokat mindenkinek be kell tartani – jelentette ki Kelemen Hunor azt követően, hogy az alkotmánybíróság érvénytelennek nyilvánította a Traian Băsescu államfő leváltására kiírt népszavazást. Az RMDSZ elnöke elengedhetetlennek tartja, hogy a hivatalába visszatérő Traian Băsescu és a leváltását kezdeményező Victor Ponta miniszterelnök megtalálja „a modus vivendit” az őszi parlamenti választásokig, hisz nagy mértékben felelősek azért, ami az országban történik. Ez szükséges ahhoz, hogy a kormányzás az emberek valós problémáival foglalkozzék, és ne a pozíciószerzéssel. Ugyanakkor a választói névjegyzék aktualizálását is fontosnak tartja, a szövetség ezt már évek óta szorgalmazza, mert az őszi parlamenti választásokon nem lesz mindegy, hogy milyen számok alapján állapítják meg, ki a győztes egy-egy választókerületben. Kelemen Hunor szerint nem az erdélyi magyarságon múlott a népszavazás kimenetele, bár „sokan szeretik az erdélyi magyarságot az egyik oldalon bűnösnek, a másik oldalon nyertesnek vagy döntőbírónak kikiáltani”. Traian Băsescu ismételt felfüggesztésében Kelemen nem hisz, a parlamenti választásokra kell készülni, az RMDSZ erre fog koncentrálni, és nem egyébre.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 181
szavazógép
2012-08-22: Közélet - Bogdán László:

Abszurdisztán hétköznapjai, avagy hol élünk? (Magasles)

Itt mindig félni kellett valamitől. Valakik állandóan jöttek, és a kelet-közép-európai történelem, a tudósok állításainak ellentmondva, pimaszul, cinikusan ismételte önmagát.
2012-08-22: Belföld - :

Hírsaláta

FOGYUNK, MÉGIS TÖBBEN SZAVAZHATUNK. Miközben az ország lakossága látványosan fogy, a szavazólistákon szereplők száma folyamatosan nő. 1992-ben csak 16,3 millió szavazópolgárt tartottak nyilván, 1996-ban már 17,2 milliót. 2000-ben 17,6 milliót, 2003-ban 17,84 milliót, 2004-ben 17,89 milliót, 2007-ben három voksolás volt, a szavazásra jogosultak száma 18,3, illetve 18,2 millió között váltakozott. 2008-ban 18,5 millióra szaporodott, s 2009-ben, mikor ugyancsak háromszor járultunk az urnák elé, 18,1 millióról előbb 18,2 millióra, majd a közelmúltban szervezett népszavazáson 18,3 millió személyre dagadt. (Cotidianul)