A Kézdivásárhelyi Nők Egyesületének tizennyolc tagja élményekben gazdag öt napot töltött a Balaton melletti Buzsák községben, a számukra szervezett, alkotó-hagyományőrző táborban.
Az 500 éves falu lakosainak száma közel 1500 fő, és 500 házban laknak. Ide tartozik Csisztapuszta gyógyfürdőhely, amelynek 140 lakosa van, de 250 az üdülőtulajdonosok száma, akik többnyire német anyanyelvűek. A buzsáki házak, udvarok rendezettek, tiszták, sok-sok virággal, fával, dísznövénnyel ékesek. A sok történelmi viszontaságot megért község népművészeti kultúrája igen gazdag. A buzsáki hímzés, faragás, tánc és ének országosan is elismert, Hagyományőrző Népi Együttese évek óta kiválóan működik. Tánccsoportjuk tagjai tavaly látogattak el vidékünkre. Kedvenceik a kopogós, libegős, páros táncok, a párnás, üveges és kanász fiútánc. Két népdalkörük is van, amelyek hagyományőrző kategóriában minden országos versenyt megnyertek már.
Érkezésünkkor Kovács Magdolna, a buzsáki Tourinform vezetője, vendéglátónk és Kara Lajos polgármester úr fogadott minket házi süteménnyel és buzsáki borral. Ottlétünk alatt ellátogattunk Csisztapusztára, Balatonboglárra, Badacsonyba, Balatonfonyódra. A község plébánosa, Balsai Tamás bemutatta a római katolikus templomot, melyet 1791-ben szenteltek fel, és amelyben gazdag buzsáki hímzéssel készült miseruha- és oltárkendő-gyűjteményt csodálhattunk meg. Beszélt a templom és falu múltjáról, jelenéről is. A kézimunkázó asszonyok a minták rajzolását, a rátét készítési módját mutatták be.
Augusztus 1-jén a Faluházban volt a közös kiállítás és a kultúrműsor. Közel száz kézimunkát, székely ruhát, ruhatartozékot, fényképet, varrásmintát vittünk mi is bemutatásra és ajándékba, ami ízelítőt adott a háromszéki székely népviseletből, hímzés- és varrásmintáinkból. Röviden bemutattuk a háromszéki tájat és környékét. Biszak Enikő Kézdivásárhely történetéről, fekvéséről és városunk fejlődéséről beszélt. Dalcsoportunk népdalokat énekelt, és Kertész Andrea, a nőegyesület legfiatalabb tagja elszavalta Kányádi Sándor Nyergestető című versét. Jómagam a kiállításra vitt kézimunkákról és ruhákról beszéltem. Bemutattam a kézdivásárhelyi csoport asszonyait, egyesületünket, kis receptgyűjteményünket, tevékenységünket, majd meghívtam a jelenlevőket városunkba. Kara Lajos polgármester megköszönte látogatásunkat, végül a buzsáki asszonyok szép helyi népdalokat adtak elő. A két himnusz eléneklésével zárult a meghatóan szép találkozó.
Ottlétünk alatt meglátogatott a Kaposvári Magyar–Román Baráti Társaság küldöttsége, a Kaposvári Noszlopy Gáspár Honvéd Nyugállományúak Klubjának képviselője és Torma János képviselő úr kedves családja, akik tiszteletbeli tagjai egyesületünknek. Balsai Tamás a határon túl élő magyarokért, az összefogásért, a kézdivásárhelyi csoportért mondott misét a legrégibb műemlékükben, a román kori Fehér Kápolnában. A kis kápolnánál a buzsáki asszonyok népi viseletben vártak minket, és elmesélték a kápolna történetét, melyet nagyszüleiktől hallottak.
Köszönjük a lelkes vendéglátást, Kara Lajos polgármester úrnak a szállításban nyújtott segítséget és figyelmességet, melyet csoportunk iránt tanúsított. Ő adományozott a Nők Egyesületének tíz járókeretet, amit az igénylők, a mozgássérültek rendelkezésére bocsátunk majd.
A szép buzsáki táj és a nők színpompás kézimunkái, öltözetük lelkünkbe vésődött, maradandó emlékként őrizzük az elkövetkezőkben, remélve, hogy majd Őket is viszontláthatjuk városunkban egy hasonló közös rendezvényen.
FÜLÖP MAGDOLNA, a nőegyesület elnöke