Ismét felvetődött, s újra feszültséget kelt a bölöni általános iskola egy része elköltöztetésének ötlete. Sikó Imre polgármester szerint túl sokat kér az unitárius egyház ingatlanjai bérlése fejében, ezért ahonnan lehet, kiköltöznének. Ifjabb Kozma Albert lelkész szerint jelenleg nem kérhetnek kevesebbet, mert lelakott épületeiket valamiből fel kell újítaniuk, hiszen gyermekeik megérdemlik, hogy jobb körülmények közt sajátítsák el az írás-olvasás és a számtan alapjait. Az elemistákat és az óvodásokat az árvíz által megrongált néhai polgármesteri hivatalba költöztetnék, ám a lelkész – és állítása szerint a szülők jó része – nem lelkesedik az ötletért: kétségbe vonja, hogy a nagyon megrongált épület megfelel a biztonsági követelményeknek.
Sikó Imre polgármester szerint természetes, hogy a községi költségvetést nagyon megterhelő bérleti díjakat csökkenteni szeretnék, s a cél érdekében minden lehetséges megoldást felmérnek. Éppen ezért hívta össze az érintett szülőket keddre, hogy a helyszínen győződjenek meg: igenis, lehetséges a volt polgármesteri hivatal épületében berendezni néhány tantermet, s megfelelőek a körülmények az óvoda számára is.
„Jelen pillanatban közel tizenkétezer lejt fizetünk havibérként az egyháznak, ugyanis a főépületen kívül minden egyéb, iskola által használt ingatlant és területet visszakaptak. Költségvetésünk meglehetősen szerény, emiatt pedig gondot jelent a bér kifizetése, folyamatosan több hónapnyival el vagyunk maradva, azaz igencsak nyomorult helyzetben vagyunk. Megjegyzem, a költségkímélésen kívül az is az elköltözés mellett szól, hogy nem jó, ha a tornaterembe szorult óvodások az V–VIII. osztályosokkal egy udvaron vannak. Nagy köztük a korkülönbség, a kicsikre pedig fokozottan oda kell figyelni” – nyilatkozta a községvezető.
Ifj. Kozma Albert lelkész szerint a polgármester elferdíti a tényeket, amit állít, nem több egyszerű demagógiánál. Cáfolja, hogy az egyház tizenkétezer lejt számláz havonta; kételkedik abban is, hogy a gyermekek érdekeit tartják szem előtt, amikor a költözést szorgalmazzák. Mint mondja, a bér valódi összege nem tizenkétezer, hanem kilencezer lej, a pénzt pedig nem felélik, hanem az állam által negyvenöt évre kisajátított, leélt ingatlanok felújítására költik: azt szeretnék, hogy olyan feltételeket tudjanak a gyermekeknek biztosítani, amilyeneket megérdemelnek.
„Azt mondják, a gyermekek érdekeit tartják szem előtt, ám most mégis olyan helyre vinnék őket, amelyet ők maguk nyilvánítottak közveszélyesnek. Igaz, néhány szociális segélyre jogosult tett-vett az udvaron egy ideig, de egyetlen szakember sem mondta azt, hogy az épület statikailag jó, s biztonságosan lehet használni. Azt is mondják, készek együttműködni az egyházzal, de közülünk senkit sem hívtak meg erre az iskolalátogatásra – engem akár szülői mivoltomban is meg kellett volna, hiszen két kisgyerekemet is érintené a költözés. Folyamatosan támadnak is, s megpróbálják az egyházat és lelkészét is lejáratni a közösség előtt. Egy szót sem ejtenek például arról, hogy amikor a püspök úr legutóbb itt volt, a polgármesterrel hármasban megegyeztünk, mihelyt visszakapott ingatlanjainkat – így az iskolát is – felújítottuk, felére vagy még kisebbre csökkentjük a bérleti díjat. Én Sikó Imre polgármester ténykedését az ügyben a magyar oktatás elleni támadásnak veszem, s úgy értékelem, azt fel akarja számolni. Azt hiszem, elég, ha megnézzük, a magyar diákok hány százaléka távozott már önkéntesen Nagyajtára” – fejtette ki ifj. Kozma Albert.
Sikó Imre bővített iskolatanácsra hívta a szülőket szeptember 3-ára. Mint mondotta, kész arra, hogy számos iskolát érintő kérdés mellett ez ügyben is a legérintettebbek bevonásával hozzanak döntést. Az is megtörténhet – vélte Sikó –, hogy időközben meg tudnak egyezni a bérleti díjak lényeges csökkentéséről, s akkor e kérdést nem is kell felvetniük.