Lassan, de biztosan közeledünk az új tanév kezdetéhez. Megkockáztatom, a küszöbére érkeztünk. Természetesen, reményekkel felvértezetten. S ez így normális, hiszen valamennyiünk vágya, álma, hogy túlszárnyaljuk a mögöttünk maradt periódus eredményeit.
A vágy, az álom nem jelenti azt, hogy elrugaszkodunk a földi valóságtól, nem, az élet mindannyiunkat megtanított arra, hogy felmérjük adott lehetőségeinket, s azokhoz mérten tervezgessünk.
Ezekkel a gondolatokkal kerestem meg Nemes Áront, a Sepsiszentgyörgyi Iskolás Sportklub vezetőjét, hogy elbeszélgessünk az előző tanév tapasztalatairól, az új tanévre megfogalmazott tervekről.
– Mi volt az, amire a legnagyobb elégtétellel gondolsz a mögöttünk maradt tanévben?
– A birkózó Incze Kriszta, az atléta Blázer Imola és Cosmin Trofin bajnoki címei (szám szerint öt), na meg az infrastruktúránk terén bekövetkezett előbbrelépés, pontosabban fogalmazva, rövidesen megkezdődik a Kisstadion újraépítése. Új termet kapnak a tornászok, a birkózók, és lesz egy körülbelül 26x16 m nagyságú edzőtermünk a labdajátékoknak. Az elégtételek közé sorolom azt a tényt is, hogy sikerült kialakítanunk az ISK egységes arculatát. Könyvet adtunk ki, Sportiskolás naptárt, és Ziccer néven két tájékoztató jellegű kiadványt is megjelentettünk. Sikernek számít az is, hogy állandósítottuk a kezdőcsoportok éves egységesített tesztelését, valamint sportolóink rendszeres értékelését, díjazását.
– A sportjátékok szerezte elégtételről nem szóltál...
– Nem, mert elkerülték a dobogót. Szerző Árpád ifjúsági III-as leány kézilabdacsapata eljutott az elődöntőig, Váncsáné Molnár Katalin kosarasai az országos élmezőnyben (az U/13-as csapat a 6., az U/12-es a 7., az U/14-es a 9., az U/15-ös a 10.) zártak.
– És akkor nézzük, mire számíthatunk az új tanévben? Kérlek, vegyük sorra a szakosztályokat, a szakosztályokban tevékenykedő tanárokat, sportolókat.
– Atlétikában a 64 gyerekkel (36 kezdő, 20 haladó, 8 minőségi sportoló) három címzetes tanár fog az idén is aktiválni – Mircea Buhlea, Révész Katalin és Kövér Sándor. Buhlea tanítványai között van sprinter, gátfutó, dobó, Révész a középtávfutásra alapoz, Kövér feladata lesz az atlétapalánták előkészítése. Jó edzésfeltételekkel rendelkeznek, így aztán változatlanul érmeket várunk tőlük, nemzetközi szinten is, gondolunk itt a világ- és Európa-bajnokságra, na és mondjuk a Balkán-bajnokságra. Birkózó szakosztályunk 54 tanulóval (36 kezdő, 10 haladó, 8 minőségi sportoló) az idén is Kertész Dávid és Hatos Péter címzetes tanárokra számít, na és arra, hogy Incze Krisztán túl mások is feliratkoznak a bajnokok, az éremszerzők névsorába. Egyelőre a Kós Károly Iskolaközpont biztosította teremben folytathatják a munkát, egyelőre... Kézilabdánk a legnépesebb, 132 tanulót számlál (72 kezdő, 32 haladó és 28 teljesítményre kész sportoló), négy tanár – Kovács István, Szerző Árpád, Vida Attila, Bálint Attila – munkájára számít, az első kettő a leány, az utóbbi kettő a fiú kézilabdáért felel.
– A sportág és a sport barátaival egyetértésben fogalmazok így: sok az elvárás irányukban. Többet, sokkal többet kell tenniük, és eredményesebb nevelőmunkát végezniük, mint amilyent eddig végeztek. Ezen el kellene gondolkozniuk a tanároknak, vezetőknek egyaránt...
– Hát igen, el kellene döntenünk, hogy a fiú vagy a leány kézilabdára helyezzük a hangsúlyt, mert az kétségtelen, hogy a város kézilabdasportja többet vár tőlünk... Na de addig is hadd mondjam el, idén újra beindul a B-osztályos bajnokság, s ebbe szeretnénk nevezni. Visszatérve a játékosnevelésre, hadd jegyezzük meg, hogy nehéz helyzetben vagyunk, mert a felnevelt és a sportiskolából távozó fiatalok sorra elvonulnak az egyetemi városokba. (Szerk. megjegyzés: Hát nem vagyunk egyetemi város?...) Nem csak a kézilabdázókról van szó, hanem a kosarasokról is... S ha már a nehézségeknél tartunk, hadd mondjuk el azt is, hogy iskolánk a folyamatos leépítések mellett hat szakosztállyal maradt, és erre a hat szakosztályra 14,5 poszt (felelős állás) jut. És ez a karcsúsítási folyamat nem ért véget. Rá vagyunk kényszerülve, hogy rövid távon tovább karcsúsítsuk felépítésünket, előtérbe helyezve az eredményes sportágakat. Itt van mindjárt egy példa, a labdarúgás. Az új tanévben egy katedrával, pontosabban Siklódi Ferenccel fog tevékenykedni, és 40 labdarúgó-palántával. Ez a karcsúsítás, sajnos, hosszú folyamat eredménye!... Siklódinak lesz egy kezdő- és egy élcsoportja, ez utóbbi adja a Sepsi OSK ifjúsági csapatát.
A kosárlabda 72 tanulóval e pillanatban rendelkezik egy kötelezően kilencórás tanárral – ez volnék én, Nemes Áron –, és két szabad katedrával. Ide a szabad katedrák egyikére szeretnénk visszahívni Váncsáné Molnár Katalint, óriási tapasztalata, szaktudása nagy-nagy segítségünkre lehet mind a tanárok, mind a diákok szempontjából. A megmaradt katedrára aztán egy lelkes, tenni akaró, fiatal végzőst választunk. Tervünk szerint több korosztályos bajnokságba nevezünk, a leányoknál: U13, U14,U15, U18, a fiúknál U13, U14, U16, U22. Utoljára maradt a torna, mely 42 tornászt fog számlálni. Itt új kollégát várunk Dobolyi Gyula mellé, név szerint Simó Mártont, aki tanított az onyesti tornásziskolában, volt edzője a román és az angol ifjúsági válogatottnak is. Nagyszerű szakember.
– Egyfajta generációváltás történt a tanárok sorában...
– Így lesz ez a sportolók esetében is. Elvitathatatlanul kell egy általános szellemi váltás. Ha továbbra is életben akarunk maradni és megfelelni a velünk szemben megfogalmazandó elvárásoknak, akkor tanároknak, sportolóknak egyaránt javítaniuk kell a hozzáállásukon.
– A munkafeltételek?
– Adottak, az idén is számítunk a város iskoláinak sporttermeire, reméljük, nyitott fülekre találunk a Mikó épületében működő Református Kollégiumnál az új sportterem igényelésekor, valamint az MSC-nél is.
– Mikó... Ne feledje a tanintézet, hogy az egykori Székely Mikó Kollégium volt Sepsiszentgyörgy sportjának és később Sportiskolájának a bölcsője! Ez a múlt, ez a hagyomány pedig kötelez minden sepsiszentgyörgyit.
– Kellene, kell hogy kötelezzen. Nem magáncélra igényeljük a termet, hanem a város sportjának éltetése, fellendítése céljából kérjük. Közügyért, ha így érthetőbb.
– Túl a sporteredményeken mi az új tanévhez fűződő első elvárása az Iskolás Sportklubnak?
– A Berde Áron Iskolaközpont sporttermének felépülése után az ígéretekhez híven megkapjuk a Vadász utcai (a stadion új) sporttermet. Az ígéret szép szó, ha betartják, úgy jó.
– Úgy legyen.
– Befejezésül hadd köszönjem meg támogatóinknak – ezek a város iskolái, MOL, Tribox, Aria cukrászda, Medicom, Opait, Tarcom, Casa Lux, Alex & Co cég, a város polgármesteri hivatala, a megyei tanács, az Athlos Sportegyesület – a nekünk nyújtott anyagi, erkölcsi segítséget. Ezer köszönet és hála.