Az építészet új alapjainak nyomában

2012. augusztus 29., szerda, Világfigyelő

Lépjenek ki az elefántcsonttoronyból, és kezdjenek párbeszédet a társadalommal – várja a kortárs építészektől David Chipperfield, a ma nyíló 13. Velencei Nemzetközi Építészeti Kiállítás főkurátora, aki az idei biennále­nak a Common Ground (Közös alap) mottót adta.
 

A neves brit építész programja szerint a kortárs építészet identitásválsága az újdonságok, a különbözőség és a puszta formalizmus bűvöletéből vezethető le. Az igazán nagy építész nem individualista, hanem a társadalomban gondolkodik – vallja a főkurátor, aki ennek jegyében a biennále fő témájául is a társadalmi párbeszédet jelölte meg. Chipperfield az ötvenöt önállóan szereplő ország mellé a központi pavilonba hatvankilenc kiállítót hívott meg, és a világ legjelentősebb építészeti seregszemléjén most vesz részt először Angola, a Koszovói Köztársaság, Kuvait és Peru.
Magyarországot Bachmann Bálint és Markó Balázs Spacemaker című projektje képviseli Velencében. A magyar pavilon kiállítása fiatalok építészeti modelljeire épül, a két kurátor ugyanis korábban nemzetközi pályázatot írt ki, amelyre a résztvevő építészhallgatók 21x21 cm alapterületű, fehér modelleket küldhettek be. A beérkezett mintegy 560 makettet a kiállítás jól átgondolt, rendkívül puritán, mégis impresszív térben, szürke kavicságyon, egy méter magas alumínium tartókon mutatja be, természetes fényben (felvételünk). A kurátorok a Műcsarnok és a kultúrAktív Egyesület közreműködésével, Tér-Kép címmel 6–18 éves gyerekek számára is kiírtak egy pályázatot, amelyre színes modelleket vártak, ezekből a munkákból a legjobb ötven kapott helyet a magyar pavilonban.
Tragikus eseményre reflektál a japán pavilon Home-for-All (Otthont mindenkinek) című kiállítása, amely a 2011 márciusi cunami kapcsán veti fel annak kérdését, hogy az eredetiség és egyediség hajszolásánál nem fontosabb-e az építészeknek azt tisztázniuk, kinek és miért terveznek épületeket. Itó Tojoónak és társainak sajnálatos módon a gyakorlatban is módjuk nyílik a kísérletezésre Riku­zentakata városában, amelyet a szökőár a földdel tett egyenlővé. A japán pavilon az építészek és a helyi lakosok együttgondolkodásának eddigi eredményeit mutatja be, többnyire modellek formájában.
Nem természeti katasztrófa, hanem pénzügyi krízis sújtja a görög társadalmat, így természetesen az építészeket is. A görög pavilon Made in Athens (Athénban készült) című kiállítása a város építészeti hagyományaiból kiindulva, végigkövetve az utóbbi évtizedek dinamikus, de ellentmondásos fejlődését azt kutatja, hogy a ma görög építészei hogyan tudnak segíteni a társadalomnak a fejlődés útjainak megtalálásában.
Egy kevéssé az építészetéről ismert vidékre összpontosít idén a dán pavilon: a Possible Greenland (Lehetséges Grön­land) című projekt a klímaváltozás miatt eddig ismeretlen kihívások elé néző sziget várható jövőjét vizsgálja. Más projektek elvontabb építészeti problémákat boncolgatnak: az osztrák kiállítás például az emberi test, a technikai fejlődés és az építészet viszonyát állítja a középpontba, míg a szerb pavilon egy 110 méteres asztalnak ad helyet, amely a látogatók érintésére hangszerként reagál.
A biennále idei Arany Oroszlán-díjának nyertesét az első közönségnapon, ma hirdetik ki, míg az életműdíjat ebben az évben Álvaro Siza Vieira portugál építész veheti át. A 13. Velencei Nem­zetközi Építészeti Kiállítás november 25-ig várja a látogatókat.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1929
szavazógép
2012-08-29: Világfigyelő - :

Nyugvóponton a Magyarország elleni támadások

A külügyminiszter szerint a magyar diplomáciának nehéz helyzeteket kellett megoldania az elmúlt két évben és ezt túlnyomórészt sikerrel tette meg. Martonyi János úgy látja, az országgal szembeni támadások nyugvópontra jutottak, újabb vitákra nem számít, ám elképzelhetőnek tartja, hogy a választási részvétel regisztrációhoz kötése – ha megtörténik – kérdéseket vet fel nemzetközi színtéren.
2012-08-29: Világfigyelő - :

Röviden

Strasbourgi vita Timosenko ügyében
Az Európai Emberi Jogi Bíróság strasbourgi nyilvános meghallgatásán vívott egymással szócsatát tegnap Julija Timosenko bebörtönzött volt ukrán kormányfő ügyvédje és a kijevi kormány képviselője. A Timosenko nevében felszólaló Szerhij Vlaszenko szerint az egész ukrajnai eljárás mögött politikai megfontolások húzódnak meg, és az arra irányul, hogy Viktor Janukovics jelenlegi elnök fő riválisát eltávolítsák a politikai életből. Az ukrán államot képviselő Nazar Kulcsicki szerint nincs bizonyíték arra, hogy Timo­senko szabadságának korlátozását a politikai életből való kizárás szándéka motiválta volna. A volt ukrán miniszterelnököt tavaly októberben arra hivatkozva ítélték hét év szabadságvesztésre – és kötelezték mintegy 137 millió euró értékű kártérítésre –, hogy Ukrajna számára hátrányos gázmegállapodást kötött Oroszországgal.